Türkmenistan Diktatörü Protestosuna çağrı!!!

TURKMENİSTAN DİKTATÖRÜ PROTESTOSUNA ÇAĞRI!. Türkmenistan'da ki İnsan Hakları ihlallerini, yolsuzluklarını bütün dünyaya bildirmek gayesiyle 1 Ağustos Pazar günü WHO İstanbul önünde saat:13'de ve Yeşilköy'deki Türkmenistan İstanbul konsolosluğu önünde saat:16'da Basın Açıklaması yapılacak açıklamayı düzenleyen Adalet Platformu ve Türkistan Birliği başkanı Adem Çevik'den alınan bilgiye
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları komiserliğine İnsan hakları kuruluşlarına çağırıda bulunulacak. Akıl ruh sağlığı yerinde olmayan Diktatör Berdimuhammedov'un istifası istenecek.
Berdimuhamedov'un isteklerini ya da beklentilerini sözlü olarak dile getirmesi, ya da kimsenin görmesine izin verilmeyen bir kararın altına imza atması, bunların resmi yönetmelik ve düzenlemelerin yerine geçerek, fiilen uygulanması için yeterli oluyor. Ülkede akraba kayirmaciligi yolsuzluk, insan hakları ihlalleri had safhada.
1) 2017- yılın Temmuz ayının 16-dan günümüze kadar Türkmenistanın hapishanesinde işkenceye maruz kalan HURSUNAY İSMETULLAEVA doktora kadına özgürlük talep ediyoruz!

2) 2021 yılın Temmuz ayının 7-den bu yana haksız yere hapishanede tutuklu Murat Düşemova özgürlük talep ediyoruz!

3) 2021 yılın Temmuz ayının 18-de ölüm sebebi belli olmayan 30-dan fazla Türkmen Askerlerimizin neden vefat ettiğini Türkmenistanın resmi makamlarından açıklamasını talep ediyoruz!

4)Türkmenistanda 2021 yılın Şubat ayının 7-de işkence ve travma sonucu hayatını kayıp eden Türkmenistan uyruklu milleti Özbek olan çocuk sporcu Süleyman Tursunbayev’in eli kanlı katillerinin bulunmasını Resmilerden talep ediyoruz!
5)    Peygamberdi Allaberdiew, Nurgeldi Halikov ve başka  siyasi aktivistlerin Özgür bırakılmasını talep ediyoruz!
6)Siyasi ve Dini tutuklularına özgürlük. Ayrıca siyasi tutuklanan ve öldürülen eski Türkmenistan başbakanı Boris Şyhmyradov, gazeteci Ogulsapar Muradova, Hoşaly Garayev, Muhammetguly Aymuradov, Çarymyrat Gurov ve diğer siyasi muhaliflerin akibetleri hakkında Türkmenistan resmilerinden açiklama bekliyoruz.

7) 2018 yılının Şubat ayının 14-de tarihinde Konsolluk tarafından kandırılarak Türkmenistan’a götürülen Türkiyenin Osmaniye İlinde kurulan Türkmenistan’ın öğrenciler yardımlaşma dayanışma derneğinin kurucularından Ömüruzak Umarkulyyeve AZATLYK.

8)Türkiyede yaşayan yaklaşık 2 milyon Türkmenistan uyruklu vatandaşları var bunlar çok zor durumda, pasaport mühletleri geçmiş, vizesi bitmiş memlekete gidemiyorlar uçak yok, çoğunluğu aşı olmak istiyorlar fakat ellerinde ikamet izni olmadığından dolayı aşı olamıyorlar.
Türkmenistan uyruklu Vatandaşların çoğu Türkiye’de genç yaşta vefat etdiler, baziları ise ağır hasta hatta kendilerini muayene ettirmeleri için hastahaneyede gidemeyorlar.
Türkmenistanın resmilerinden Halk olarak talep ediyoruz pasaportlarımızı yenilesin, yolları açsın memlekete gitmek istiyoruz!
Türkiyenin Adalet bakanı yetkilerinden, içişleri bakanlığı yetkililerinden, Dış İşleri bakanlığının yetkililerinden Türkmenistan uyruklu Vatandaşlarına yardımlarınızı ve desteklerinizi bekleyoruz.
Basın açıklamasında bize güvenlik sağlayınız.

BASIN Açıklaması 01 August Pazar günü Saat-16:00 Türkmenistan İstanbul Konsolosluğu önünde buluşacağız.
Türkmen Birliği Hareketi,
Türkmenistan Halk Hareketi,
Dünya Çocuk Hakları Derneği,
GELECEK,  ATP Afgan Türkleri Platformu, Türkistan Birliği Derneği,
İyilik uluslararası insan haklari derneği,
Adalet platformu,
Türkiye Aile Birliği,
Dünya Aile Birliği,
Özbekler Birliği.
Türkmen DOSTLUK Hereketi.
TÜRKMENISTAN YAŞLAR Hereketi.
BÜTÜN DÜNYA TÜRKMENLER Assoitiya (World Turkmen Assoition)
Coordination center of opposition TÜRKMENISTAN.
Rusya Oguzlar Cemiyeti
Türkmenistan Sosyal Demokrat Partisi.
Siyasi Muhalefet Hereketi "DERPEN"
MİLLİY GÖRÖŞ  HEREKETI.
QARAQALPAGISTAN HALK HAREKETI.
AFGANISTAN TÜRKLERİ HEREKETI.
IRAN TÜRKMENLER BİRLİĞİ HEREKETI.
IRAQ TÜRKMENLER BİRLİĞİ HEREKETI.
UZBEKISTAN TÜRKMENLER BİRLİĞİ.
Suriye Türkmenler Birliği , 
Dünya Türkmenler Birliği,
Tatarlar Birliği ,
DOGU Türkistan dernegı
Maveraünnehir Cemiyeti, 
Kızılelma Platformu Kardeşinle Ol Türkiye Grubu.

Türkmenistan Diktatörü Protestosuna çağrı!!!

Coronavirus (Covid-19)

  • 229,380,048Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,707,301Ölü Sayısı
  • 18,628,129Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 14:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar