AB kurumlarından "aşı" uyarısı

Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, onay verdikleri aşıların Delta dahil COVID-19'un tüm varyantlarına, ciddi hastalık ve ölüm riskine karşı koruma sağladığını duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden (ECDC) yapılan ortak yazılı açıklamada, en yüksek korumanın son dozun üzerinden 7-14 gün geçtikten sonra sağlandığı belirtildi.

 

Açıklamada, "Aşı ayrıca hastalığı ciddi geçirme ve hastaneye yatış riski en yüksek olanları korumak, virüsün yayılmasını azaltmak ve endişe verici yeni varyantların ortaya çıkmasını önlemek için de önemli." denildi.

 

Açıklamada ayrıca iki kurumun da onay verdiği aşıların etkinliğinin çok yüksek olduğuna, ancak bunun, hiçbir aşının yüzde 100 etkili olduğu anlamına gelmediğine dikkat çekildi.

 

"Hepimiz ilk fırsatta tam aşı olmak için çaba göstermeliyiz"

 

Ortak açıklamada, EMA Klinik Çalışmalar ve Üretim Başkanı Fergus Sweeney'in, şu görüşlerine yer verildi:

 

"Bu, (aşılı kişilerin hastalığa yakalanması) aşıların işe yaramadığı anlamına gelmiyor. Aşılanmış kişiler, COVID-19'u ağır geçiren kişilere göre, çok daha iyi korunmaktadır ve hepimiz ilk fırsatta tam aşı olmak için çaba göstermeliyiz."

 

Vakaların yüzde 90'ı Delta kaynaklı

 

15 Temmuz'da da benzer bir uyarı yayımlayan EMA, şu ana kadar AB ülkelerinde BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor. Sinovac, Curevac, Novavax, Sputnik V ve Sanofi Pasteur'un aşılarının ön değerlendirmesi devam ediyor.

 

ECDC, hazirandaki raporunda ağustos sonunda AB'deki vakaların yüzde 90'ının Delta varyantından kaynaklanacağını vurgulamıştı.

AB kurumlarından "aşı" uyarısı

Coronavirus (Covid-19)

  • 229,406,980Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,707,697Ölü Sayısı
  • 18,626,495Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar