BİONTECH’İN YAN ETKİLERİNİN ERKEK ÇOCUKLARI HASTANELİK ETME İHTİMALİ, KOVİD’DEN DAHA FAZLA

12-15 yaş arası erkek çocuklarda BioNTech aşısına bağlı olarak gelişen kalp kası iltihabı dolayısıyla hastaneye yatma ihtimalinin, Kovid geçirerek hastaneye yatma ihtimaline göre daha yüksek olduğu  ortaya çıktı. Bu yaş aralığındaki çocukların sadece riski yüksek olanlarının aşılanması gerektiği bildiriliyor.

***

Hakem onayından geçmeyen ve ön baskı olarak yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, 12-15 yaş arası erkek çocuklarda BioNTech aşısına bağlı olarak gelişen kalp kası iltihabı (miyokardit) dolayısıyla hastaneye yatma ihtimalinin, Kovid geçirerek hastaneye yatma ihtimaline göre daha yüksek olduğu  ortaya çıktı.

Bu yaş aralığındaki çocukların tamamının değil sadece riski yüksek olanların aşılanması gerektiği bildiriliyor.

SARS-CoV-2 mRNA Vaccination-Associated Myocarditis in Children Ages 12-17: A Stratified National Database Analysis. Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.07.23.21260998v1

***

İndependent Türkçe' nin haberi:

ABD'de yapılan bir araştırmada, BioNTech aşısı yaptıran sağlıklı erkek çocuklarının, aşıdan sonra ender görülen miyokardit (kalp kası iltihabı) nedeniyle hastaneye yatma olasılığının, Kovid-19 kapıp hastaneye yatma ihtimalinden daha yüksek olduğu iddia edildi.

Henüz hakem onayından geçmeyen çalışmada Kaliforniya Üniversitesi'nden Dr Tracy Høeg ve çalışma arkadaşları, ABD'deki 12 ila 17 yaşındaki çocuklarda BioNTech aşısını yaptırdıktan sonra ilk 6 ay içinde ortaya çıkan yan etkileri gözlemledi.

Araştırmada, iki doz BioNTech aşısı olan 12-15 yaş aralığındaki erkek çocuklarında miyokardit geçirme oranının milyonda 162,2 olduğu tespit edildi. Aynı koşullarda 16-17 yaşındaki erkek çocukların miyokardite yakalanma oranının da milyonda 94 olduğu belirlendi.

Aynı değerler 12-15 yaş aralığındaki kız çocukları için milyonda 13 olarak çıkarken, 16-17 yaşındaki kız çocukları içinse 13,4 olarak tespit edildi.

Çalışmada, önceden sağlık sorunu bulunmayan 12-15 yaş aralığındaki erkek çocukların, aşılandıktan 4 ay içinde aşıdan kaynaklanan miyokardite yakalanma olasılığının, Kovid-19 kapıp hastaneye kaldırılma ihtimaline kıyasla 4 ila 6 kat daha fazla olduğu belirtildi.

ABD'deki mevcut enfeksiyon oranları cinsiyete göre ayrılmadan değerlendirildiğinde, ergenlik dönemindeki sağlıklı bir çocuğun aşılandıktan 120 gün içinde Kovid-19 kaparak hastaneye kaldırılma oranının milyonda 44 olduğu ifade edildi.

Öte yandan, henüz araştırmadaki verilerin ve oranların ne kadar güvenilebilir olduğu belli değil.

Birleşik Krallık'taki Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (Joint Committee on Vaccination and Immunisation -JCVI), 4 Eylül'de bir açıklama yayımlayarak 12 ila 15 yaş aralığındaki çocukların kitlesel olarak aşılanmaması gerektiğini belirtmiş, sadece yüksek risk grubundaki çocuklarda aşılamanın uygun olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/410091/sa%C4%9Flik/biontech-a%C5%9F%C4%B1s%C4%B1-ara%C5%9Ft%C4%B1rmas%C4%B1-yan-etkilerin-erkek-%C3%A7ocuklar%C4%B1n%C4%B1-hastanelik-etme

***

The Guardian gazetesinin, "Araştırmaya göre, erkek çocuklar, Pfizer aşısının yan etkisi açısından Kovid'den daha fazla risk altında" (Boys more at risk from Pfizer jab side-effect than Covid, suggests study) başlıklı haberinden ek bilgiler (1):

Nadir görülen yan etkiyi yaşayan çocukların çoğunda, Pfizer/BioNTech aşısının ikinci dozundan sonraki günlerde semptomlar görüldü; Moderna aşısında da benzer bir yan etki görülüyor. Yazarlar, etkilenen çocukların yaklaşık %86'sının bir miktar hastane bakımı gerektirdiğini söyledi.

JCVI, 12-15 yaş arası çocuklardan ağır Kovid riski yüksek olanlara ve yüksek riskli kişilerle yaşayanlara aşı yapılmasını tavsiye ediyor.

Şimdiye kadar, Birleşik Krallık' ta Kovid sebebiyle hastaneye yatırılan çocuk sayısı fazla olmadığı gibi bunlarda uzayan Kovid riski de fazla değil.  

Bir çalışmada, Kovid' e yakalanan çocukların yüzde 14'üne kadarının 15 hafta sonra hâlâ semptomları olabileceği, yorgunluk seviyelerinin virüse yakalanmamış çocuklardakine benzer olduğu gösterildi (2).                                                                                    

Kaynaklar:

1https://www.theguardian.com/world/2021/sep/10/boys-more-at-risk-from-pfizer-jab-side-effect-than-covid-suggests-study

2https://www.ucl.ac.uk/news/2021/sep/first-findings-worlds-largest-study-long-covid-children

***

CDC's All-or-Nothing Approach to Teen COVID Vaccination Is All Wrong |  MedPage Today

PROF. DR. HALUK VAHABOĞLU: "Çocuklarımıza ve gençlerimize aşı yapmaya niyetli iseniz iyi düşünün!"

Resim

"Aşı yan etkileri ve beklenen fayda arasında 20 yaş altı için durum şudur: Covid-19 dolayısı ile <20 yaş ortalama 5 milyonda bir ölüm görülür. Yan etki için şu makaleyi okuyun derimhttps://medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.30.21262866v1.full.pdf"

"Elimden yalvarmaktan başka bir şey gelmiyor


Coronavirus (Covid-19)

  • 245,463,893Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,982,440Ölü Sayısı
  • 17,976,816Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 17:03

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar