Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu: 20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ÜZERİNE 2

20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ÜZERİNE 2
 
 
Şayet meslek eğitimi gören liselerde farklı yetenek sergileyenler olursa lisenin ikinci veya son sınıflarında bile normal liseye geçmektedir. Aynı şekilde meslek yüksek okulunun birinci ve  ikinci sınıfından daha sonra üniversiteye  de geçmektedirler.
 
Dolayısıyla orada eğitim sadece iktidarda olan partinin konusu değil, bütün partileri bir araya gelerek ülke meselesi olarak meseleye yaklaşmışlar, 100 yıllık eğitimin temelini atmışlar, ikide bir deneme tahtası gibi çocuklarının eğitimlerinde değişiklik yapmıyorlar. 
 
Dünyayı yeniden keşif etmiyoruz, dolayısıyla bizim geleceğimiz olan insanımıza niye 100 yıllık bir yatırımı hedefleyerek, partiler üstü ve siyasi menfaatlerin dışında tutarak, bir araya gelip temel atmıyoruz, bunu anlamak çok zor.
 
Türkiye’de emsalleri var olduğu gibi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ni kurarken, bu esnada üniversitenin alt yapısını da hazırlamak için, ilgili yerlerden de müsaade alarak Üsküdar Çocuk Üniversitesi’ni kurmuştuk. 9-14 yaş aralığındaki yetenekli çocukları, Millî Eğitim Bakanlığının belirlediği şekilde yeteneklerini ölçerek, çocuk üniversitesine almıştık. Bu eğitim halen devam etmektedir. Hatta rahmetli Korkut Özal, Üsküdar’daki konutunu bu eğitim için hibe etmiştir. 
 
Orada şunu gördük, bu öğrenciler içerisinde öyle yetenekler ortaya çıkıyor ki; robot yapıyorlar çeşitli elektronik sistemler yapıyorlar ve onları sergiliyorlar. Bir görseniz onları ilkokul seviyesindeki öğrenciler mi yoksa lisansüstü öğrencileri mi yapmış ayıramazsınız. Bu nedir? İşte bu çocuklarımızın istidat ve yeteneklerine uygun imkanları onların eline vermektir. 
 
Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu
14.10.2021

Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu: 20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ÜZERİNE 2

Coronavirus (Covid-19)

  • 245,020,399Coronavirus Vaka Sayısı
  • 4,974,309Ölü Sayısı
  • 17,946,338Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 18:03

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar