Özbekistan yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Özbekistan'da seçmenler, ülkeyi 5 yıl yönetecek yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başına gitti. Ülkede oy kullanma işlemi tamamlandı. Türkiye seçimlerin barış ve huzur ortamında yapılmasından memnuniyet duyulduğunu açıkladı.

Özbekistan'da seçmenler 2016 yılında yapılan erken seçimin ardından ilk kez cumhurbaşkanını belirlemek için oy kullandı.

 

Yasa gereği sadece siyasi partilerin aday gösterebildiği seçimde, aralarında mevcut Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in de bulunduğu 5 aday yarışıyor.

 

2016'da gerçekleştirilen son cumhurbaşkanlığı seçimini 3 rakibi karşısında, seçmenlerin yüzde 88,61'inin oyunu alan Mirziyoyev kazanmıştı.

 

Ülkedeki seçimi Türkiye yakından takip ediyor

 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada seçiminin yüksek bir katılım oranıyla barış ve huzur ortamında gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyulduğunu belirtti.

 

Türkiye'nin köklü bağlara sahip olduğu Özbekistan'ın istikrar ve refahına büyük önem verdiği belirtilen açıklamada, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlarının dost ve kardeş Özbekistan için hayırlı olmasını diliyoruz. Stratejik ortağımız Özbekistan’la ilişkilerimizin bölgesel güvenlik, istikrar ve refaha katkıda bulunacak şekilde her alanda geliştirilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadesine yer verildi.

Özbekistan yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Coronavirus (Covid-19)

  • 261,205,018Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,210,752Ölü Sayısı
  • 20,026,325Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar