KOVİD Mİ KOVİD AŞILARI MI: HANGİSİ DAHA ÇOK MİYOKARDİTE SEBEP OLUYOR?

Kovid geçirenlerde ve mRNA türü Kovid aşılarından sonra miyokardit riski var. Bu risk özellikle genç erkeklerde çok yüksek ve bundan dolayı da gençlere mRNA aşısı yapılmasını durduran ülkeler de var. Topluma genel olarak sunulan bilgi şu: Evet, aşılar da miyokardite sebep oluyor ama bu risk Kovid geçirenlerde çok daha fazla. Peki, bu iddia doğru mu?

***

Kovid geçirenlerde ve mRNA türü Kovid aşılarından sonra miyokardit riski olduğu çok iyi biliniyor.

Bu risk özellikle genç erkeklerde çok yüksek ve bundan dolayı da gençlere mRNA aşısı yapılmasını durduran ülkeler de var.

Topluma genel olarak sunulan bilgi şu: Evet, aşılar da miyokardite sebep oluyor ama bu risk Kovid geçirenlerde çok daha fazla.

Peki, bu iddia doğru mu?

Bunun için önce Kovid-19 veya aşılamadan sonra "miyokardit oranını" bilmek gerekir. Yaşı ve cinsiyeti bildiğimiz için bu oranlar yaş ve cinsiyete göre ifade edilmelidir.

12 yaşındaki erkek çocuklardan 80 yaşındaki kadınlara kadar herkesi bir torbaya doldurmak doğru olamaz.

Mesela, 12-15 yaş arası bir erkek çocuk Kovid olduğunda veya aşı yapıldığında miyokardit görülme oranı ya da 40-45 yaş arası kadınlardaki miyokardit oranı nedir?

Kovid aşısından sonra miyokardit oranı nedir?

Aşılamadan sonraki 14 veya 21 gün içinde miyokardit vakalarının sayısı (fazladan) / Yapılan aşı sayısı

FDA, 12 ila 15 ve 16 ila 18 (turuncu çubuklar) arasındaki erkek çocuklar için net sayı veriyor:

Buna göre, 12-15 yaş arası erkek çocuklar için miyokardit riski milyonda 179 ve 16-18 yaş arası çocuklar için milyonda 196’ dır.

Bu, 5.600 vakada 1 ve 5.100 vakada 1 şeklinde de söylenebilir. (Bunlar FDA’ nın slaytlarından alıntılardır).

https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2Ffb94624b-ec47-4415-98ba-c086c2d0fea2_1530x458.png

Kovid-19 geçirdikten sonra miyokardit oranı nedir?

Kovid-19 geçirildikten 14 veya 21 gün sonra miyokardit vakalarının sayısı (fazladan) /Kovid-19 enfeksiyonları sayısı

Birçok yayında enfeksiyondan sonraki miyokardit vaka sayısı bildirilmiştir ama enfekte olan kişi sayısı için serolojik testlerin yapılması icap eder.

Enfekte olmuş, hatta semptom göstermemiş insanların sayısı bilinmelidir; sağlık sistemlerine sunulan vakalar payda olarak kullanılamaz, çünkü bu enfeksiyonların toplamını göstermez.

Gelelim neticeye

Büyük bir kohortta sero-prevalansı hesaplamadan yani tüm enfekte olmuş olanların doğru sayısını bilmeden yapılacak hesaplamalar yüksek oran gösterir, çıkan oran hakikati yansıtmaz.

Sağlıklı olmayan rakamlardan sağlıklı netice çıkmaz.

Yanlış hesap Bağdat' tan döner.

Kaynakhttps://brownstone.org/articles/the-cause-of-myocarditis-covid19-or-covid19-vaccination/

Recognizing COVID-19–related myocarditis: The possible pathophysiology and  proposed guideline for diagnosis and management - Heart Rhythm

***

EK 1 (11.11.2021): BÜLENT POLAT "Moderna firmasının ürettiği mRNA aşısıyla ilgili ilginç gelişmeler dikkat çekici. 1- Önce İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve sonra da Fransa, Almanya gibi ülkeler bu aşının 30 yaş altı genç nüfusa yapılmasını yasaklıyorlar. Miyokardit ve Perikardit riski yüksek olduğu için."

"Firmanın yaptığı çalışmalar ve bilimsel olduğunu iddia ettiği verilere rağmen sonradan özellikle gençlerde uygulamaların durdurulmasına veya hiç onaylanmamasına yönelik bu eğilim ilginç. Bilimsel çalışma sonuçları sahadaki uygulama sonuçlarıyla uyuşmuyor mu sorusu ortaya çıkıyor."

"Şimdi bu kararları nedeniyle yukarıda bahsedilen ülkeleri ve kurumları “Aşılar üzerinde tereddüt yaratarak aşı karşıtlığına hizmet ediyorlar” diyerek suçlayabilir misiniz?"

Kaynakhttps://twitter.com/drbulentpolat/status/1458477664726044676?s=20

***

EK 2 (12.11.2021): Tayvan'da sağlık yetkilileri, kalp kası iltihabına neden olduğu endişesiyle Pfizer-BioNTech aşısına kısıtlama getirerek, aşının ikinci dozunun 12 ile 17 yaş arası için kullanımını durdurdu.

Tayvan'da Merkezi Salgın Komuta Merkezi (CECC) Başkanı Chen Shih-chung, sağlık uzmanlarından oluşan danışma kurulunun, miyokardit riskini artırabileceği endişesiyle Pfizer-BioNTech aşısının ikinci dozunun 12-17 yaş aralığı için kullanımını askıya almaya karar verdiğini duyurdu. Yerel basında çıkan haberlere göre Chen, yaptığı açıklamada, Sağlık ve Refah Bakanlığı Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi'nin bu yaş grubuna ikinci doz Pfizer aşısı uygulanmasını 2 haftalığına durdurmaya karar verdiğini ve bu süre zarfında uzmanlar ve Hastalık Kontrol Merkezleri'nin (CDC) gözlemlerde bulunacağını belirtti.Yetkililer, nihai kararı miyokardit rastlanan 16 vaka üzerindeki incelemelerin ardından verecek. Nihai karardan önce diğer ülkelerdeki verilerden de yararlanılacağını kaydeden Chen, şu an Hong Kong ve Britanya dışındaki tüm ülkelerde, 12-17 yaş arasındaki çocuklara 2 doz aşı yapıldığını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte Chen, aşının 5-11 yaş aralığına uygulanmasına onay verilip verilmeyeceği konusunun henüz gündemde olmadığını, miyokardit endişesiyle başlatılan araştırma sürecinin sonlanmasını beklediklerini dile getirdi. mRNA teknolojisiyle geliştirilen aşının daha önce miyokardit ve perikardit (kalp zarı iltihabı) vakalarında rolü olduğu ortaya çıkmıştı.ABD'de elde edilen verilere göre, ikinci doz Pfizer aşısı olan gençlerin miyokardit yaşama riski, birinci dozu olanlardan 10 kat daha yüksek. Diğer yandan bir dizi ülke daha önce gençlere yönelik aşı politikasında, sözgelimi riskler nedeniyle değişikliğe gitmişti.Hong Kong ve Britanya da miyokardit endişesiyle, Pfizer aşısının ikinci dozunun 12-18 yaş aralığında kullanımını durdurmuştu.

Kaynakhttps://tr.sputniknews.com/20211112/tayvanda-ikinci-doz-pfizer-asisinin-12-17-yas-araliginda-kullanimi-durduruldu-1050726840.html

***


Coronavirus (Covid-19)

  • 268,068,377Coronavirus Vaka Sayısı
  • 5,294,421Ölü Sayısı
  • 21,507,773Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar