Köpek Bakımı Zor mu?

Apartmanda hangi köpekler beslenirevde köpek bakımı nasıl yapılır? İlk haftalarında yapılan bakımların önemi ve yavru köpeğin hayatta kalması için yapılması gerekenler nelerdir? Patilendim.com olarak yavru köpeklerinize nasıl bakmanız gerekiyor, evde bakım nasıl yapılır konularında sizi destekliyoruz.

Köpek Bakımı Zor mu?

Her canlıda olduğu gibi köpeklerin bakımı da çok kolay değildir. Ancak iyi eğitim verildiği zaman sizi yormadan kendi işlerini halledebilen bir canlıdır. Yeni doğan köpeklerin bakımı, sıcaklık ve doğru beslenmeye dayanır. Annelerinden ayrılmaması gereken ilk 8 hafta, en önemli periyot olarak bilini

Yeni doğmuş köpeklerin bakımı;

 • İdeal nem ve sıcaklık dengesinin ayarlandığı bir yuva formatı hazırlanarak yapılır.
 • Her iki saatte bir olacak şekilde toplam 4 saat beslenir.
 • Virüs ve yeni doğan hastalıklarından korumak için temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Masajları sık tekrar edilmeli ve tuvalet alışkanlığının edinilmesi için her yemek sonrasında ılık bez ile tetiklenmelidir.

Evde köpek bakımı; beslenme ve tuvalet alışkanlıkları verildiğinde zor değildir.

Ev Köpeği Neler Yer?

Ev koşullarında beslenen köpekler, mama dışında farklı besinler de tüketebilir. Pirinç, havuç, muz ve et ürünleri, köpeklerin sevdiği besinler arasında yer alıyor. Balık ve yeşillik tüketimine rastlanan ev köpeklerinde tatlı, çikolata ve şeker gibi gıdalar kesinlikle verilmemelidir.

Köpek maması ve ilk haftalarında köpek sütü olarak hazırlanan besinleri vermeniz, sağlıklı gelişimi için idealdir. Yeni doğan köpeklerin dişleri, 3 haftadan itibaren çıkmaya başlar. Su içmeye genellikle bu dönemde başlarlar.

Yeni doğmuş yavru köpeklerin beslenmesi, anne sütüyle yapılmalıdır. Yetişkin hale geldiğinde ise dondurulmuş ve kuru gıdalarla beslenebilirler. Veteriner tavsiyesi ürünleri tercih edebilir ve köpeklerin ırklarına göre ek besinlerle destekleyebilirsiniz. Ancak düzenli beslenme saatleri olması, dışkılama ihtiyaçlarının da düzenli olmasını sağlar.

 

Apartmanda Hangi Köpek Beslenir?

Evde köpek bakımı ve apartman şartlarında, komşuları rahatsız etmeyecek cinse seçimi oldukça önemlidir. Çov-çov cins köpekler her ortama uyum sağlama özellikleri ve sakin yaşamları ile apartman hayatına en uygun canlılar arasında yer alırlar. Genel olarak apartmanda beslenmesi tercih edilen köpek cinsleri şu şekildedir;

 • Asya kökenli bir cins olan Pug, evde en çok beslenen köpekler arasındadır.
 • İngiltere kökenli Beagle cinsi köpekler, apartman hayatına uyum sağlarlar.
 • Şivava olarak bilinen Chihuahua cinsi sevimli canlılar, minyatür köpekler olarak sen popüler ev köpekleridir.
 • Çin kökenli bir ırk olan Pekinez (Pekingese) evinizde uyum sağlayacaktır.

Ayrıca; Jack Russell Terrier, Fransız Bulldog, Pomeranian Boo ve Yorkshire Terrier cinsleri evde bakımı kolay ve apartmanda beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer alır. İlanlar listemize bakarak favori cinsleri görebilir, evde besleyebileceğiniz sevimli canlıları güvenle edinebilirsiniz.

Hangi Köpek Havlamaz?

Evde köpek bakımı kadar önemli olan diğer bir konu ise köpeklerin havlamalarıdır. Apartman, site ve çoklu yaşam formlarında yüksek ses yapılmaması, gürültü kirliliği oluşturulmaması ve toplu yaşam kurallarına uyulması, hayvan sevgisi kadar önemlidir.

Canlı beslerken, diğer insanları rahatsız etmemek için havlamayan köpekler tercih edilebilir. Yüksek ses çıkarmayan ve evde en rahat besleyebileceğiniz cinslerin favorisi; Çin Aslanı (Çov- Çov) olarak biliniyor. Çin ırkı olan Aslan Köpeği; asil, dingin ve sessizdir.

Hangi köpek havlamaz, hangisinden daha az ses çıkar gibi konularda sizlere önerebileceğimiz cinsler şu şekildedir;

https://patilendim.com ilanlarına göz atarak, apartmanda besleyebileceğiniz yavru köpekleri görebilir ve bilgi makalelerimizi inceleyerek bakımlarını çok daha kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

Köpek Bakımı Zor mu?

Coronavirus (Covid-19)

 • 595,463,565Coronavirus Vaka Sayısı
 • 6,455,266Ölü Sayısı
 • 20,023,494Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar