Sibel Kahraman:BAŞIMIZA GELEN HER MUSİBET…

BAŞIMIZA GELEN HER MUSİBET…

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de: "Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir; kaldı ki Allah birçoğunu da bağışlar ” buyurmaktadır.

Öyleyse neden bizler başımıza bir musibet geldiğinde kendimizi değil de hep başkalarını suçluyoruz, hatayı başkalarına mal etmeye çalışıyoruz?

Başkalarını suçlama, Psikolojide ”yansıtma” olarak tanımlanan bir kavramdır.
Yansıtma aslında bir savunma mekanizmasıdır ve kişinin istemediği bir durum veya problem karşısında problemi çözmek yerine karşı tarafı suçlayarak kendisini temize çıkarmasıdır.

Sürekli karşı tarafı suçlayan insanlar, kendi hatalarını örtmenin ve kişisel sorumluluktan kaçmanın yolunun bu olduğunu düşünürler.
Böylece suçlayarak ve suçlanmayarak kendilerine yönelik olumsuz duyguları da ortadan kaldırmış olurlar.

Aslında böyle yaparak hedef şaşırtmaya çalışırlar ve kendilerine gelecek olan kurşunun yönünü başaklarına çevirerek hayatta kalma stratejisi geliştirirler.

İşte böyle yapan insanlar aslında kendi kendilerini sabote ederler, öz eleştiri yeteneklerini kaybederler ve enerjilerini boşa harcarlar.

Başkasını suçlamanın insana katacağı bir şey yoktur. Sadece kendini kandırır ve oyalar. Peki bu sorunla baş edebilmenin bir yolu var mı?

İnsanlık var olduğu günden beri var olan ancak son yüz yıllarda adı konulan bu hastalığın reçetesi de diğer hastalıkların reçetesi gibi yüce kitabımız, yol göstericimiz Kur’an-ı Kerim’de var.
Şura suresi 30. Ayette Rabbimiz bize bu hastalığın ilacını vermiş. Başınıza bir musibet geldiği zaman başkalarını suçlayarak enerjinizi boşa harcamayın, kendinize dönüp bakın hatalarınızı görün diyor. Bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz bunun farkına varın diyor.

İşte bu ayetten anlıyoruz ki; insan Allah’ın koymuş olduğu fiziksel ve toplumsal yasalara aykırı hareket ettiği vakit ortaya çıkan problemlerin de sorumlusudur.
Bundan dolayı karşılaştığı acı, sıkıntı ve felaketlerin de sebebi kendisidir-ki Rabbimiz ayetin devamında birçoğunu da affettiğini söylüyor.-

Bir sıkıntıya, belaya düçar olduğumuzda acaba ben ne hata yaptım ki bu benim başıma geldi diyerek bir muhasebe yapmalı, sonra da hatamızı düzeltmeliyiz.

Hatada ısrar etmek sıkıntının devamlı olarak gelmesine sebeptir. Yaşadığımız sıkıntının içindeki mesajı alıp gereğini yerine getirmeliyiz. Mesajı almadığımız takdirde sıkıntılar gelmeye devam edecektir.

Rabbim cümlemize rızasına uygun bir hayat yaşamayı nasip etsin. Musibetlerin gelmesine neden olan hata ve günahlardan cümlemizi muhafaza eylesin. AMİİN!!

Sibel Kahraman

Sibel Kahraman:BAŞIMIZA GELEN HER MUSİBET…

Coronavirus (Covid-19)

  • 595,469,461Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,455,280Ölü Sayısı
  • 20,023,394Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:15

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar