Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Güzel bir gülüşe sahip olmak herkesin hayalidir. Bunun için ağız bakımının aksatılmadan yapılması ön şart olsa da istenilen gülüş için bazen bu yeterli olmaz ve dişler üzerinde estetik dokunuşların yapılması gerekir. Tam bu noktada estetik diş hekimliği kişilerin imdadına yetişir fakat gülüş tasarımının basit bir işlem olduğunu söylemek son derece zordur. Bunun nedeni birçok faktörün göz önünde bulundurulması ve hesaplanması gerekliliğidir.

 

Çeşitli nedenlerle görüntüsü bozulan dişler ve diş etlerinin estetik bir görünüme kavuşması için kişinin yüz yapısı ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Bu sayede doğal ve hoş bir gülüş elde edilebilir. Gülüş tasarımının başarılı olabilmesi için birçok işlemin bir arada ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Bu noktada hekimin uzmanlığı devreye girer.

 

Gülüş Tasarımı Uygulaması İçin Hastanın Hazırlanması

 

Gülüş tasarımı esnasında gerekli hallerde diş dolgusu da dahil olmak üzere birçok işlem hastaya uygulanmaktadır. Bunun yanında her hastanın estetik gereksinimleri farklıdır; yani net bir şekilde şu işlemler hastaya uygulanır tarzında bir çıkarım doğru değildir. İşlemlerin belirlenmesinde etkili olan faktörlerse hastanın yüz hatları, yaşı, cinsiyeti ve gülüş tasarımından beklentileridir.

 

Diş hekimleri bu faktörleri dikkatli bir şekilde analiz ederek doğru işlemleri belirler. Gülüş tasarımının ve uygulanan işlemlerin başarılı olabilmesi için dişlerdeki ve diş etlerindeki kusurların ortadan kaldırılması gerekir. Dişlerde bir çürük mevcut ve bu çürük ileri seviyelerdeyse kanal tedavisi uygulanarak diş onarılır. Bunun yanında diş eti hastalıkları da söz konusuysa ve dişlerin temizlenmesi gerekiyorsa bu işlemlerde özenle yapılır ve dişler uygulanacak işlemlere hazır hale getirilir.

 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Gülüş tasarımının başarılı olabilmesi için diş hekiminin, hastanın ihtiyaçlarını net bir şekilde anladığından emin olması şarttır. Uygulama öncesinde hastanın ağzının ölçüleri alınır ve bilgisayar ortamında uygulanacak olan işlem sonrası dişlerin durumu aslına uygun olarak dijitalleştirilir. Bu sayede tedavi sonrasında oluşacak görüntüye ciddi anlamda benzeyen bir gülüş ortaya çıkar. Uygulanan dijital işlem sonrası elde edilen görüntüler hastaya sunularak fikirlerini beyan etmesi istenir.

 

Gerekli planlamanın tamamlanması ve ortodonti tedavisine ihtiyaç olmadığı hallerde ilk olarak diş etlerinde seviye farklılıkları varsa onlar düzenlenir. Öte yandan cerrah tarafından gerekli görülen farklı uygulamaların söz konusu olduğu durumlarda o dokunuşlarda yine bu aşamada hastaya uygulanır. Gerekli uygulamaların tamamlanmasının ardından cerrah tarafından belirlenen tedavi yöntemi takvime göre ilerler. Sıklıkla kullanılan tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 

  • Gingivektomi
  • Diş beyazlatma
  • Diş eksikliklerinin implant ya da protezle giderilmesi
  • Porselen lamineler ve kaplamalardır
  • Zirkonyum kaplama
  • Ortodonti tedavisi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Coronavirus (Covid-19)

  • 527,842,668Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,300,942Ölü Sayısı
  • 23,436,317Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar