Astigmat Tedavisinde Lazer Operasyonları Kimlere Uygulanabilir?

Astigmat genellikle doğum ile birlikte ortaya çıkmakta olup hem yakın hem de uzak görüşü etkilemektedir. Hem uzak hem de yakındaki nesneler bulanık görülebilmektedir. En sık rastlanan belirtiler yatay veya dikeyde tek yön olarak bulanık görmedir.

 

Astigmat da miyop ve hipermetrop gibi bir göz kusuru olmakla birlikte diğer kırma kusurlarındaki gibi ışık retinada odaklanması gereken noktaya düşmez. Hafif olgularda tedaviye ihtiyaç duyulmazken kişinin günlük yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen olgularda gözlük, kontakt lens veya göz lazer ameliyatı gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

Astigmat Neden Olur?

 

Astigmat oluşumunun temel nedeni gözümüzün ön yüzeyinde bulunan kornea tabakasında veya göz içindeki doğal göz merceğinin yüzeyindeki düzensiz kavislenmelerdir. Sağlıklı bir insan gözünde göz içi mercek ve kornea arasında birbiriyle orantılı yumurta şeklinde bir kavislenme söz konusudur. Bu sayede dışarıdan gelen ışık retinada sağlıklı bir şekilde odaklanmaktadır. Doğru odaklanan görüntüler retinadaki sinirler yardımıyla beyne iletilir ve görme işlevi gerçekleşmiş olur.

 

Astigmat sorunu olan kişilerde göz içi mercek veya korneadan kaynaklı olarak, birinin diğerine göre dik kavislenmesinden kaynaklı olarak dışarıdan göze gelen ışık retinaya ulaşırken doğru bir şekilde kırılmaz ve retinada odaklanma olması gerektiği gibi gerçekleşmez. Bu durumun sonucunda hem yakın hem de uzaktaki nesneler için bulanık bir görüş oluşmaktadır. Miyop veya hipermetropta tek bir odak noktası için görüşte bulanıklık oluşurken astigmatta bu her iki odak noktası için de oluşabilmektedir. Bunun temel nedeni, görüntünün retinanın önüne veya arkasına birden fazla noktaya düşebilmesindendir.

 

Astigmat Tedavisinde Lazer Operasyonu

 

Göz kırma kusurları söz konusu olduğunda, uygun hastaya uygun tedavi en doğru seçenektir. Astigmat tedavisi öncelikli olarak gözlük ve kontakt lens ile uygulanırken. Bu tedaviler göz numaralarının ilerleyişini durdurmamaktadırlar.

 

Göz lazer ameliyatı, gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen göz gelişimlerini tamamlamış 18 yaş üzeri hastaların tercih edebileceği bir yöntemdir. Astigmat tedavisi kalıcı olarak göz lazer ameliyatları ile tedavi edilebilmektedir.

 

Göz lazer ameliyatı sonucunda hastanın göz numarasının yüzde yüz olarak sıfırlanacağının garantisi olmamakla birlikte hastaların büyük çoğunluğunda gözlük veya kontakt lens ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.

 

Özellikle No Touch Laser yöntemi kornea kalınlığı ince olan hastalara uygulanabilen bir yöntem olmakla birlikte kornea kalınlığı yeterli düzeyde olan hastalara LASIK yöntemi de uygulanabilmektedir. Bu tedavilere yönelik en kritik nokta hastanın son 1 yılda gözlük numaralarında herhangi bir artış olmamasıdır.

 

No Touch Laser yöntemiyle göz yapısı uygun hastalar için 6-7 dereceye kadar astigmat tedavisi yapılabilmektedir.

 

Astigmat tedavisine yönelik çeşitli göz lazer operasyonları, çeşitli tetkikler sonucunda uygun tespit edilen hastalara, Veni Vidi Göz Merkezleri’nde de teknolojinin sağladığı imkanlarla, alanında uzman göz doktorları tarafından uygulanmaktadır.

 

Astigmat Tedavisinde Lazer Operasyonları Kimlere Uygulanabilir?

Coronavirus (Covid-19)

  • 527,842,668Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,300,942Ölü Sayısı
  • 23,436,317Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar