İKİNCİ ORTADOĞU YA DA AVRASYA (I)

İKİNCİ ORTADOĞU YA DA AVRASYA (I)

“Gözüyle düşünen birey ve toplumların beynini hangi zaman diliminde kullanacağını kestiremezsiniz” diyesim var ama hem saygı sınırını aşmamayı hem de dijital teknolojinin çoğu zaman sapla samanı karıştırmamıza çanak tutarak, bizi kontürpide bırakarak nasıl yanılttığını da unutmamak gerekir. Eskimeyecek düşünce ve önsezilere teknolojinin tahammülsüzlüğüne günümüz insanının da tahammülü yok. Ama insanlığını unutmayanlara da buradan selam olsun diyesim var. Sıkı bir takipçi arkadaşım arayarak,” Mahmut Ağabey iyi günler diliyorum. Sizi bir konuda tebrik etmek ve sizden özür dilemek için arıyorum” dedi. Hayırdır dememe fırsat vermeden;” Çok önceleri bir aforizmanızda daha sonraları bir röportajınızda ‘Avrasya İkinci Ortadoğu’ olacak tanımını kullandığınızda gıyabınızda size dudak bükmüştüm. Onlarca yıldır yara bere içinde bırakılan Afganistan yerli bir terörist gruba teslim edildikten sonra ve Kazakistan’da da halk sokağa çıkınca bu tanımınızı ve size yaptığım gıyabi haksızlığı hatırladım. Ne yalan söyleyeyim, “Avrasya İkinci Ortadoğu” tanımını ilk sizden duydum ama dediğim gibi gıyabınızda size dudak büktüm. Sizden özür dilemeye ve çayınızı içmeye geleceğim Mahmut Hocam” dedi. Diyarbakır’da Aydın iş insanı olarak da tanınan arkadaşıma buyurun gelin dedim elbette. Bu tanımı daha önceleri de yıllara sarih  başka yerlerde de konuşup yazdığım gibi “Siyaset Üzerin Aforizmalar” çalışmamın on yedinci sayfasında da;” Ortadoğu’dan sonra Avrasya coğrafyası da muhtemelen emperyal ve bölgesel eşek arılarının üşüştüğü Diyarbakır karpuzuna benzemeye adaydırdemişliğimiz var. İş İnsanı arkadaşımızın önce bize pek inanmayıp dudak bükmesi, Kazakistan olaylarıyla bizi bir kahin değil, bir öngören olarak onure edip yiğitçe özür dilemesi onurluca bir şey...

Benim,05.10.2021 tarihinde Ankara’da Yeni Journal’e verdiğim bir röportajda bu konuda yine şöyle demiştim; “Amerika, Avrasya’da ikinci Ortadoğu’ya hazırlanırken merkezi Afganistan, emanetçisi Taliban’dır. Gözüne kestirdiği alanı ise Afganistan’ın etrafındaki küçük ama doğal kaynaklar denizidir. Eğer yanılmıyorsam bunun için; Taliban’ı siyaseten vaftiz ederek, bir gecede terör örgütü listesinden çıkararak Afganistan’da emanetçisi olarak bırakması herkesin dikkatinde…”  Bu öngörümüzü daha önceleri bir televizyon programında da dile getirmiştik. Toparlarsak; dünya denilen gezegende keşfedilmeyen, dokunulmayan yer yok gibi ama az kullanılan yerler hâlâ var. Avrasya da jeoenerji anlamında az dokunulan yerlerden biridir…

Bunun için günümüz dünyasında gözümüzden ziyade beynimizle perde arkasında olup biteni görmek ve anlamak gerekir. Peki, Avrasya denilen yerde koca koca devletlerle komşu bir hinterlanda bulunan küçük küçük devletlerin jeopolitikalarından (siyasetten) önce jeostratejik (coğrafi) konumlarını insanlarıyla beraber Irak gibi, Suriye gibi Avrasya'yı kimler hedefine aldı?

Avrasya kimlere rağmen, kimlerle beraber ikinci Ortadoğu olacak düşüncesini kimler beynimizin dimağına yapıştırdı.

Kazakistan’da olan ve olacak gelişmelere bölge devletlerini de katarak bir yolculuk hikayesinde bizim Kürd’ün Laz’ın sırtına binme sırası geldiğinde söylemeye henüz başladığı “ninna”dır. Önümüzdeki on yıllarda bu işi emperyal stratejilerin “tırninna”sı olarak bitmeyen nakaratın sataşmaları ve kavgaların manevraları olarak göreceğiz. Şu an ki Avrasya periferisinde Amerika’yı Taliban sayarsak, Rusya-Çin coğrafik avantajlarla rahat açıklamalar yapıyor. Rusya asker göndererek, Çin devlet başkanı Xi Jinping açıklamalarla Kazakistan’ın bugünkü hükümetini ve liderini desteklediler.

 Liberal dünyaya yönelim içinde olan Kazakistan istikrarının katalizörü olarak Rusya’yı davet edebiliyor. Ancak Amerika ve ABD (Avrupa Birleşik Devletleri)nin dışarıdan Nato üzerinden tedirgin açıklamalarla yetiniyor. Özellikle Amerika yeni stratejisini henüz açıklamamakla beraber partnerlerini ve konuşlanma stratejisini tespit ettiğinden kimsenin şüphesi olmasın.  Amerika ve Avrupa Avrasyaya geçiş için israil vari çelik çekirdek bir devlet aradığı ve bunun üzerinde çalıştığı biliniyor. Bize göre bu devlet Amerika'nın ilk göz ağrısı ve jeostratejik hedefi Ukrayna'dır. Son yıllarda Ortadoğu’da İran, Türkiye, Rusya ve Amerika açık açık kendi ulusal stratejileriyle hareket eden devletler oldukları biliniyor. Zaten Rusya’ya oranla buraya tekrar gelebilecek Amerika Afganistan’da Taliban’ı veya Nato üyesi Ukrayna'yı ihya etmeden gözüne kestirdiği bölgesel yeni müttefiklerine nasıl ve ne kadar  güven verir bilinmez. Gerçi bu gibi yerlerde Amerika’nın coğrafi stratejisi olan; “sahada savaşma, yerel güçleri savaştır” formülünden iç ve dış sosyoekonomik politikalarında bayağı hayır görmüşElbette bu taktikle de yeni savaş hem ekonomik hem de ölecek askerlerin öncelikle Amerikalı olmayacağı belli. Buradan hareketle Avrasya’da yani İkinci Ortadoğu’da olacak gelişmelerde itiffakları ve itiffaklarının Koçbaşları kimler olacak?  İkinci Ortadoğu devletlerinin etrafındaki komşular bu kez deneyimli,  örgütlü ve ultra güçlü emperyal devletler. ABD ve ABD(Av. Birleşik devletleri), Nato burada bölgesel partner veya Ortadoğu’da işlemediğini sandığımız BOP gibi dönemsel koçbaşlarını bulmak ve kullanmak zorunda kalacaklarıdır. Muhtemelen başlangıç rauntları için bu koçbaşları şimdilik askeri yardım alan Ukrayna'nın dışında hemen hemen kimseler görünmüyor. Bugün acelesi olmayanın, yarın varlıkları şarttır.

Avrasya’da kartların karılması on yılları alacağını her ilgili siyaset erbabı bilir. Evet, Yenidünya düzeninin yeni çantasında Avrasya ile ilgili yaptığımız jeostratejik ve jeopolitik tespitler kaatlanarak büyüyecek ve gelişecektir. Avrasya’da köprübaşı Ukrayna'nın sistemler tahterevalisnde tutulması, Afganistan’ın Taliban’a tesliminden sonra Kazakistan olayları bizi güney ve güneydoğu Avrasya hinterlandına yeniden bakmaya ve Türkiye’yi de içine alan yeni tespitler yapmaya yöneltecektir. O da gelecek yazıya kalsın.

 

Mahmut Şimşek                          

Siyasi Analist


Coronavirus (Covid-19)

  • 530,528,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,308,412Ölü Sayısı
  • 23,064,672Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar