DEVA İL BAŞKANLIĞINDAN TOPLUMSAL MUTABAKAT DERNEĞİNE ZİYARET 

DEVA İL BAŞKANLIĞINDAN TOPLUMSAL MUTABAKAT DERNEĞİNE ZİYARET 

Belediye Başkanı, Kanaat insanı, Milletvekili ve Siyasi Partilerin Toplumsal Mutabakat Derneğine nezaket ziyaretleri devam ediyor.

DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanı Av. Cihan Ülsen  bir kısım il yönetimi ile Toplumsal Mutabakat Derneği'ni ziyaret etti. Dün akşam saatlerinde TMD Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede TMD Başkanı Mahmut Şimşek ve arkadaşları misafirlerini kapıda karşıladı. Yaklaşık 130 dakika süren nezaket ziyaretinde DEVA il başkanı Ülsen, partisinin 20 konsepten oluşan iktidar paketinin açıklanan 5 bölümünden  tarım, teknoloji, ekonomi, demokrasi ve eğitim konularının bölgesel kısımlarını satır başlarıyla dile getirdi.

İKİNCİ ÇÖZÜM SÜRECİ DEMOKRASİMİZ İÇİN BİR İHTİYAÇTIR


TMD Başkanı Şimşek ise; "biz demokrasi bahçesinin aşılı meyve ağaçlarının partiler, aşısız doğal meyve fidelerinin ise Stk’lar olduğuna inanıyoruz. Takdir edersiniz ki, siz siyasetin profesyonel dünyalıları olsanız da biz amatör dünyalıların lojistik desteğine ihtiyacınız var. Doğal yaşamı dar sokaklardan bulvarlara çıkaran pusula sivil derneklerdir" dedi. Şimşek ve Ülsen sohbette yeniden istikrar için "ikinci bir çözüm süreci" demokrasimiz için bir ihtiyaç olduğunda antat kaldıkları ve ülkesel bir toplumsal mutabakatın geçiktirilmemesini  dile getirdiler.

HAK ARAYANI DİNLEMEK, ANLAMAK VE YAŞATMAK GEREK

Şimşek: "Ayrıca kabul etmek gerekir ki, bu sistemin iki hak arayanı yüzyıldan beri kırılgandır ve mutsuzdur. Bunlar  Müslümanlar ve Kürdlerdir. Bu mutsuzları ve kırılganları siyasi demokrasimizin ve inancımızın obezi yapmamak gerekir. Bu mutsuz ve kırılgan kesimlerin demokratik teamüllere göre İslam'i ve Kürd hakları eksik ama onu da bu iktidarın ancak de facto olarak kısmi iyileştirdiğini ama kimi çevrelerce çıkmaza sokulduğunu" dile getirdi. "Elbette bu düşünceler ulus devlet anlayışına göre değil, toplumsal mutabakatla üniter demokratik devlet yapısı temelinde siyasiler arasında yeniden dillendirilmelidir. Hak arayanları dinlemek, anlamak ve yaşatmak gerekir. Bunun için tüm partiler ulusal mutabakatı değil, eşitlik için toplumsal mutabakatı sağlamaları gerekir.

BAŞKANLIK SİSTEMİ DEMOKRATİK CESARET VE ORTAK SORUMLULUK İSTER 

Başkanlık sistemini de yasal alt yapısını sağlamak ve geciktirmemek gerkir. Bu sorumluluk ortaktır ve bu işin iktidar veya muhallefet partisi olmanın şartı yoktur. Tüm mesele demokratik cesaret ve ortak sorumluluğun farkında olmaktır." diyen Şimşek;" Başkanlık sistemi daha referandumda kimi eksantrik parti liderlerinin hesabına gelmedi belki ama artık tüm partiler ileri demokrasi için başkanlık sisteminin alt yapısının iyileştirilmesi için çalışmalı. Parlamenterizme u dönüşü ülkeyi çeyrek yüzyıl uğraştırır, geriletir. Bugün de öne çıkan; Ekmek ve Kürd iki temel sorunumuzdur. Bunu da profesyonel çözümleyiciler olarak gördüğümüz partiler çözer. Yenisiniz ama yeni söylemlerinizi ve farkındalığınızı duyurmalısınız. Siyasetinizin stratejik yol işaretlerini tanımlarla belirlemenizi naçizane öneririz. Başkanlık sistemini önermesiz, karartma, koparma çabaları doğru çabalar değil. Dünyada parlementerizmin hantal yapısına yer kalmadi. Siz de başkanlık sisteminin alt yapısına yerel demokrasi ve bölge halkınız için düşüncede katkı sunmalısınız "dedi.

ŞOVENİZM İLE BİR YERE VARILMAZ

DEVA İl Başkanı Ülsen ise; " Şimşek Başkan, başkanlık sisteminin bölgemiz ve Kürt ve Müslüman halkımiz, üniter yapımız için gerekli olduğuna ben de inanıyorum. Ancak inatlaşma, demokratik alt yapısısz ve ulusal şövenizm ile bir yere varılmayağı anlaşılana kadar, herkesin işi zor. Biz özellikle ideolojik değil, sizler gibi demokratik duruşu olan stk'larla ve tüm partilerle görüşmeleri sürdürmeyi arzuluyoruz. Kentimizin diğer partileriyle diyalogtayız. Biz de yeni "Çözüm Süreci" başlamalı diyoruz" dedi. 
Başkanlar iyi dilek temenileriyle sohbeti bitiriken Şimşek; " Değerli Başkan ve değerli arkadaşlar, bizi onurlandırdınız. Çok teşekkür ediyoruz... Biz de Toplumsal Mutabakat hareketi olarak en kısa sürede ziyaretinize geleceğiz" dediği  öğrenildi.

 DEVA İL BAŞKANLIĞINDAN TOPLUMSAL MUTABAKAT DERNEĞİNE ZİYARET 

Coronavirus (Covid-19)

  • 530,528,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,308,412Ölü Sayısı
  • 23,064,672Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar