Özel Ders

     ‘Üniversiteye giren gençten özel ders.’’

     Yakın dönemde gazetelerde ve sanal ortamda görülmesi muhtemel bir ilan bu.

     Yıllardır alıştığımız ilanların ‘Üniversite son sınıf öğrencisinden özel ders.’ şeklinde olduğunu düşünecek olursak, değişen çağa ayak uydurmanın ne kadar zor olduğunu anlamak pek de zor değil.

     Özel ders vermek isteyen genç arkadaşın da ayak uydurması o kadar kolay değil tabi. Her sene değişen sınav sistemini tahmin etmek zor iş.

     Sınav sistemi değiştiği zaman tüm detayları ile açıklanıyor zaten. Neden tahmin etmek zorunda kalsın ki diyor olabilirsiniz…

     Yaklaşık 1.7 milyon öğrenci arasından sıyrılıp bir üniversitede okumak için ne gerekir ?

A)    Ders çalışmak
B)    Çalışmamak
C)    Kopya Çekmek
D)    Atmasyon
E)    Şifreyi Bilmek

Hemen şıkları yan yana yazalım ve harf sayılarına göre en küçükten en büyüğe doğru sıralayalım:

A) Ders çalışmak  B) Çalışmamak C) Kopya Çekmek D) Atmasyon E) Şifreyi Bilmek

A) Atmasyon B) Çalışmamak C) Kopya Çekmek D) Ders Çalışmak E) Şifreyi Bilmek

     Gördüğünüz gibi çakışan şık E şıkkı oldu. O sınavda kullanılacak yöntemi bilenler daha doğrusu yöntemi bilmek için çalışanlar başarılı oldu. YGS’de başarılı olarak üniversiteye girenler de girer girmez özel ders verir oldu.

     Üniversiteyi kazanan genç kendisine yöneltilen mikrofonlara şöyle konuştu: ‘Sınava hazırlanırken geçmiş yıllarda çekilen ve tespit edilen kopyaları bir yerde topladım. Ardından çekilmiş olması muhtemel kopyaları da ekledim. İnternette yaptığım kısa bir araştırma sonucu yüzük, saat v.b. araçlarla çekilen kopyaları da ekleyerek çalışmamı tamamladım. Çalışmamın ikinci bölümünde ise bundan sonra yapılabilecekleri sıraladım ve bu listenin 3. ihtimali olan şifreleme sistemi ile başarıya ulaştım. Şimdi deneyimlerimi, üniversiteye şifre ile giren bir öğrenci olarak, sınava girecek öğrencilerle paylaşıyorum.'

     Sonuçların açıklanmasıyla büyük bir mutluluk yaşayan gencin ailesi ise: ‘Evladımıza çok baskı yaptık ders çalışması için. Neyse ki o bizi dinlemedi. İlk başlarda ne yaptığını anlamadık. Sınav sonucu gelince herşey ortaya çıkmış oldu. Meğer evladımız günümüz Türkiye’si neyi gerektiriyorsa onu yapıyormuş. Biz yaşlandık tabi. Çalışmak eskide kalmış. Aynı başarıyı okul bitince atamalarda da bekliyoruz.’ dedi.

     Pazar sabahında günümüz gerçeklerine güldünüz. Bizi izlemeye devam edin…
 
     ÖSYM şifrenin sadece basına dağıtılan nüshada olduğunu söylüyor. Uzmanlar ise diğer kitapçıkları görmeden ikna olmayı pek düşünmüyorlar. KPSS’deki kopya skandalından sonra YGS için çok iddialı önlemler aldığını söyleyen ve bu önlemleri uygulayan ÖSYM, türlü şüphelerin önüne geçmek için bir çok kitapçığı kamuoyu ile paylaşmalıdır.

     Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın KPSS kopya skandalı kapsamında değerlendirerek başlattığı şifre iddası soruşturmasının nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz.

     Hangisi Pazar günü söylenebilecek en güzel sözdür ?

A)    İyi günler
B)    Mutlu Haftasonları
C)    İyi Pazarlar
D)    Keyifli Haftasonları
E)    Saygılar

      Cevap: Şifrede…


Coronavirus (Covid-19)

  • 13,461,400Coronavirus Vaka Sayısı
  • 581,287Ölü Sayısı
  • 5,028,633Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar