Dr.Psikolog-Refleksolog: Kürşat Şahin YILDIRIMER UNUTMANIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ, HER ŞEYİ HATIRLAYALIM MI?

UNUTMANIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ, HER ŞEYİ HATIRLAYALIM MI?

HAFIZA, UNUTKANLIK VE HATIRLAMA
Yaşamın stresli ve gergin insanının hiç kuşkusuz en büyük problemlerinden biri unutkanlıktır.  “Hafızayı Beşer nisyan ile maluldür” Yani hepimizde unutkanlık özrü vardır.

Arkadaşımıza verdiğimiz randevuyu, okulda öğrendiğimiz bilgileri, çok iyi bildiğimiz bir yerin adını, çocuğumuzun doğum gününü hepimiz unutabiliriz.

Unutkanlık; daha önce karşılaştığımız, gördüğümüz, yaşadığımız, öğrendiğimiz ve aklımızda tutmak istediğimiz bilgileri hatırlayamayışımız olarak tanımlanır.

Vücut hücrelerimizin önemli bir bölümü ortalama üç ay yaşayıp ölmekte ve yerlerine yenileri yapılmaktayken, beyin hücreleri ise varlıklarını sürdürmektedirler.

Çocukluğumuzdan beri birçok bilgiyi hatırlamamızın nedeni de işte budur. Beyin hücresinin ölmesi demek, onun taşıdığı bilginin ömür boyu kaybedilmesi demektir.

Böylece her öğrenilen ve algılanan olay, kişi ya da nesnede bu hücre ölümüyle beraber bellekten silinebilir. Bu hücrelerin canlılığını koruyabildiğimizde öğrenilen bilgiler istendiğinde bellekte yeniden canlanır hatırlanır.

En Çok Unuttuklarımız:

İsimleri, sayıları tarihleri, istenmeyen şeyleri, işimize gelmeyen olayları, zorlukla öğrenilmiş tam olarak kavranmamış konuları kısa sürede ve zorla yaptığımız şeyleri, başarısızlıklarımızı, rastgele edindiğimiz bilgileri, yorgun, hasta, bıkkın ya da sıkıntılı anlarda öğrenilen, inançlarımıza ve ön yrgılarımıza ters düşen şeyleri, kullanılmayan bilgileri unuturuz. Yeni yaşantılar edindikçe eskileri unuturuz.

En Az Unuttuklarımız:

Güzel olayları, yatmadan önce gözden geçirilenleri, kavramak için zaman zaman ara verilerek öğrenilen bilgileri, üzerinde zaman zaman konuşulan konuları, bireyi doğrudan  ilgilendiren konuları ve olayları, kazanılan başarıları, bireye anlamlı gelen konuları, sık sık kullanılan bilgileri ve en önemlisi çocuklukta kazanılan ve bellekte kalıcı izler bırakan bilgileri çok az unutur hatta unutmayız.

UNUTMANIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ, HER ŞEYİ HATIRLAYALIM MI?

Unutmak; hatırlamak, öğrenmek ve okumak gibi normal kabuledilmesi gereken bir özelliğimizdir. Bazen bizi mahcup eden unutma, bir yönü ile aslında mucizevi bir durum olarak yorumlanabilir.

Başımızdan geçenlerin zamanla unutulması aslında bir uyum sağlama mekanizmasıdır. Gerekli olmayan bilgileri unutmak, ihtiyaç duyulan bilgiyi hatırlamak gereklidir.

Günlük yaşamdaki her şeyi hatırlamak yaşantımızı çok daha zor hale getirebilir ve biz unutma sayesinde sosyal ve psikolojik olumsuzluklardan korunuruz.

Kimi zaman her şeyi unutmamak, insanlar için bir şeyi hatırlamamaktan çok daha engelleyici olabilir. (örn: Depresif Kişiler) Yaşadığımız kötü olayları unutamadığımızı bir düşünelim, bu durumda insan sürekli olumsuz düşünce ve görüntüler ile hem mutsuz olacak hem de yaşamı sıkıntılı geçecektir.

Çünkü kişi etrafındakilerin sürekli olumsuz yönlerini hatırlayarak huzursuz olacaktır. Öyleyse bilelim ki unutma bu yönden oldukça yararlıdır.

UNUTKANLIK SEBEPLERİ:
Bazı faktörler vücudumuzun günlük sinir hücresi ölümünü 50-60 binden birkaç milyona kadar çıkararak daha erken bunamaya sebep olabilir:

Uzun süreli stres ve aşırı ruhsal yüklenmeler, sigara, alkol,esrar eroin gibi uyuşturucu ve keyif verici maddeleri kullanmak, düzensiz yaşam, beslenmede ifrat ve tefrit, depresyon gibi psikolojik hastalıklar, beynimize hızlı bilgi giriş çıkışının olması, hafızamızın gereksiz bir çok bilgi ile kirletilmesi, beyin kapasitesinin eksik kullanımı, Alzheimer, Parkinson, epilepsi, kafa travmaları, diyabet, endokrin hastalıkları gibi beyni etkileyen hastalıklar, epilepsi ilaçları, ağır psikiyatri ilaçları ve çoklu ilaç kullanımı gibi faktörler unutkanlığı tetikleyen ana sebeplerdir.

Sevgiyle Kalın
Dr.Psikolog-Refleksolog
Kürşat Şahin YILDIRIMER
0532 603 30 06

  Dr.Psikolog-Refleksolog:  Kürşat Şahin YILDIRIMER      UNUTMANIN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ, HER ŞEYİ HATIRLAYALIM MI?

Coronavirus (Covid-19)

  • 530,598,171Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,308,731Ölü Sayısı
  • 23,087,188Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 22:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar