Özür Dileriz

     Sandığa gidiyoruz sandığa. Zamanı gelince çıkarıp kullanırız diye sakladığımız ne varsa çıkaracağız sandıktan. Bir sandıktan çıkarıp diğer sandığa koyacağız.

 

     Sandık dediysek öyle tahta sandık gelmesin aklınıza. YSK sandıkları şeffaflaştırdı. Artık vatandaş sandığın içini görebilecek. Neye mi yarayacak bu değişim? Sandıkta görürsünüz efendim…

 

     Biz sandığa gideceğiz diye, milletvekili aday adayları genel merkezlere gide gele helak oldular. Ne alakası mı var? Kimi seçeceğiz biz adaylar olmasa? Kime ‘Git beni temsil et, verdim gitti sana o hakkı.’ deyip de, sonra hak verdiğimiz kişiye iki kelime iletebilmek için kırk takla atacağız?

 

     Siyaset zor iş. Bir siyasi partiye karar verebilmek de zor; bir siyasi partiden aday olup, listeye girebilmek de…

 

     Listeye girmek dedim de, bilim adamları en iyiler listesine girebilecek bir araştırmaya imza attılar, o geldi aklıma. Liste ile birazdan bahsedeceğim araştırmanın pek bir alakası yok gibi ben de farkındayım ama iki konuyu bir şekilde bağlamak ve Pazar günü dinginlik isteyen beyinlerinizi fazla yormamak lazım.

 

     ABD’de bulunan Brown Üniversitesi bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonunda dedi ki: ‘Yalakalık doğuştandır.’

 

     Söz konusu araştırmaya göre beynimizde iki bölüm mevcut. Bunlardan birisi söyleneni yaparken, diğeri tecrübelere dayalı hareket ediyor. 

 

     Bünyenizde DARP-32 adlı bir gen varsa, beyninizdeki bölümlerden bir tanesi yok, yani var da yokmuş gibi hareket ediyorsunuz araştırmaya göre. Tecrübelere dayalı hareket edemeyenlerdenseniz ‘yalaka’ grubuna giriyorsunuz.

 

     Yalakalık doğuştan geliyor, bunu bir nebze de olsa anlayabiliriz belki. Anlayamayacağımız en büyük noktalardan birisi için de bir araştırma bekleriz: kime yalakalık yapılacağını hangi gen belirliyor ?

 

     Araştırma yapılırsa şayet, sonucunu bu köşeden yazmak yine bana düşecek bundan emin olabilirsiniz.

 

     Yeni bir araştırma yapılana kadar beklemenin anlamı yok. O zaman yine dileriz de şimdi bir özür dilemekte fayda var.

 

     Yalaka diye itham ettiğimiz, veya aklımızdan yalaka olarak geçirdiğimiz tüm DARP-32 genine sahip yüce insanlara özrü bir borç biliriz.

 

     Emeği ile başarıya ulaşan işçisinden milletvekili adayına kadar herkese DARP-32’siz bir Pazar ve hayat diler, saygılarımızı DARP-32’siz şekilde sunarız.

Popüler Kullanıcılar