Mu Acaba ?

 

     Farkettiniz mi? Büyük bir eksiklik var. Seçime iki aydan az bir zaman kaldı. Mitingler tüm hızıyla devam ediyor. İddialar, hakaretler hatta küfürler havada uçuşuyor. ‘Herşey tamam işte, daha ne olacak ki?’ diyebilirsiniz. 

 

     Geçmişten günümüze seçim döneminin en büyük kozu olan ‘dokunulmazlıklar’ bu dönemde o kadar da popüler değil.

 

     Dokunulmazlıklar o kadar popüler değil ama dokunulmazlığı olmadan dokunulmaz olan isimler oldukça popüler.

 

     ÖSYM Başkanı Ali Demir. 

 

     Göreve atandığı günden bu yana kurumu dahilinde yapılan iki büyük sınav YGS ve ALES…Çabuk unutan kesim için anımsatalım:

 

     YGS: Şifre skandalı

 

     ALES: Yanlış kitapçık skandalı

 

     Şifre skandalı ilk gündeme getirildiği zaman Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan biz tatmin olduk demişlerdi. Bu tatminkarlığın üzerinden çok geçmedi, ÖSYM şifre skandalını kabul etti. Adaylara nafile mektuplar gönderildi.

 

     Hemen ardından ALES skandalı patlak verdi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yapılan ALES’te sayfa numaraları karışmış ve eksik basılmış kitapçıklar dağıtıldı. Durumun farkedilmesi üzerine Manisa’dan yedek kitapçıklar istetildi. Bir saat sonra gelen kitapçıklar ile sınav gecikmeli olarak başladı.

 

     ALES konuşulurken YGS cephesinden türlü haberler gelmeye devam etti. Sınav sonuçları mahkeme kararı beklenmeden açıklandı. Sınavda barajı bile geçemediklerini gören öğrenciler, sonuçlarına baktıkları zaman hayrete gark oldular. Bir gün önce barajı bile geçemeyen bazı öğrenciler, ertesi gün çok yüksek puanlar almışlardı.

 

     Bursa’da sınava giren Ece Akyüz 133 puan almıştı. Sonuca inanamadı ve ÖSYM’ye başvurdu. Ertesi gün 427 puan aldı. Nasıl mı oldu? Emin olun Ece’nin kendisi bile anlamadı.

 

     Tüm bu gelişmeler kadar olmasa da enteresan olan bir şey daha vardı: tüm bu gelişmelere rağmen hükümet ÖSYM Başkanı Ali Demir’i görevden bir türlü almadı. Ali DEMİR’e kimsecikler dokunmadı.

 

     Seçimler yaklaşırken dokunulmazlıkların neredeyse hiç gündeme gelmemesi insanı düşündürüyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması yıllardır söylenen bir vaat olmaktan ileri gitmeyince, bu dönemde genişletilmesine mi çalışılıyor acaba ? 

 

 

 

Popüler Kullanıcılar