SEDAT ERGİN: YENİ POLİTİKANIN KAÇINILMAZ SONUCU

Temaslı olup semptom göstermeyenlere PCR testi yapılmaması meselenin yalnızca bir boyutudur. Bir başka problemli yönü, geçen 15 Ocak tarihinde yayımlanan ikinci bir genelgeyle aşısız olan insanlardan konser, sinema gibi toplu mekânlara girerken, şehirler arası tren ve otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanırken PCR testi isteme uygulamasına da son verilmiş olmasıdır.

Okullardaki durum daha az sıkıntılı değildir. Önceki uygulamada aşılı olmayan öğretmenlerin ve diğer eğitim personelinin okula gidip ders verebilmeleri ya da çalışabilmeleri için haftada iki kez PCR testi yaptırmaları zorunlu kılınmıştı. Artık istenmiyor. Kritik soru şudur: Çocuğunuzu aşısız ve kontrolü yapılmayan bir öğretmenin ders verdiği sınıfa gönderir miydiniz?

Bu gibi soruları artırmak mümkündür.

Bütün bu soruların hepsinin geldiği nokta, COVID-19’a karşı test politikasında bir gevşemeye işaret etmeleri, bu durumun da salgınla mücadeleyi zafiyete sokması ihtimalidir.

Tabii, önemli bir mahzur daha var. Devletin bu politikasının kaçınılmaz bir sonucu, vatandaşların COVID-19 olup olmadıklarını öğrenebilmeleri için test aşamasında gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanmak durumunda kalmalarıdır.

Temaslı insanların test yaptırabilmek için öksürmediği halde öksürdüğü yolunda beyanda bulunmak zorunda bırakılması başlı başına düşündürücüdür. Salgınla mücadele derken, bakın karşımıza bir de böyle bir mesele çıktı.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

SEDAT ERGİN: YENİ POLİTİKANIN KAÇINILMAZ SONUCU

Coronavirus (Covid-19)

  • 527,842,668Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,300,942Ölü Sayısı
  • 23,436,317Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar