MEHMET BARLAS: Biraz dünden biraz bugünden

Meteoroloji yönetimi günlerdir İstanbul'a kar uyarısında bulunuyor. Bu satırları yazdığımız ana kadar kar yoktu, ama galiba gece olacakmış. Hep geçmiş günleri düşünüyorum.
1986 yılında Davos toplantılarını izliyordum. Dağda yürürken ayağım kaydı, bacağım kalçadan kırıldı. Gece hastaneye yattım. Bir hafta sonra da eve gelmek üzere uçağa bindim. Ama eve ulaşmak mümkün değildi.
İstanbul belki de yüzyılın en büyük soğuğunu yaşıyordu. İstinye tepesindeki evimizin her yeri karla kaplanmıştı. Eve ancak tahterevalli sırtında dört kişinin taşımasıyla çıkabildim.
Dediler ki, bu çok büyük bir soğuk. Oysa 1954 ya da 55'i hatırlıyorum. İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçenler bile vardı. Karadeniz'den kopan buzlar Boğaz'ı bir buz yolu haline getirmişti.
MASAL GİBİ GELİYOR
Bütün bunları hatırlarken aklıma ilkokuldan liseye kadar okuduğum Ankara yılları geliyor. Şimdiki gibi gökdelenler, otobanlar Ankara'da yoktu. Soğuk bir kış günü sıcaklık -18 ile -22 arasında değişirdi. Kazayla burnunuzu cama dayasanız anında yapışırdı. Ve o havada hepimiz yürüyerek okullarımıza giderdik.
Şimdiki kuşak bütün bunları masal gibi dinliyor. İstanbul'da metro var, Ankara'da da var. O zaman bunların hiçbiri yoktu. Ama daha da eskiye mesela 400 bin yıl geriye dönersek, dünyanın güneşe olan mesafesi değişince kutuplar erimiş, buzlar okyanuslara inince sular yükselmiş. İngiltere'de timsahlar varmış. Yeni Zelanda'ya falan insanlar Asya'dan yürüyerek giderlermiş. Yani dünya o günleri de gördü.
Şimdi ise biz herkesi ilgilendiren bu konulardan ziyade Millet İttifakı'nın başkan adayı kim olacak ya da teröristbaşı Gülen acaba yerine kimi bırakacak diye düşünüyoruz. Bugün Türkiye'nin iklimi geçmişe benzese de siyaseti dünden çok farklı.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

MEHMET BARLAS: Biraz dünden biraz bugünden

Coronavirus (Covid-19)

  • 527,842,668Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,300,942Ölü Sayısı
  • 23,436,317Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar