Araştırıldık mı ?

     Gazetelerde enteresan bir haber gözüme çarptı bugün: İnsanın ömrü nasıl geçiyor? Haberde bir insanın ömrü boyunca neyi ne kadar yaptığının detayı vardı.

     Örneğin bir insan hayatı boyunca 130.000 KM yol yürüyormuş. Araştırma Türkiye’de yapılan bir araştırma değil tabi ki. Açıkçası tam olarak hangi ülkelerde, hangi yaş gruplarında yapıldı onu da bilmiyorum zira haberde de bu ayrıntılara yer verilmemiş.

     Geçelim diğer detaya: bir insan hayatı boyunca.90 Milyon kelime sarf ediyormuş. Kimse oturup da sayamayacağına göre habere inanmaya devam ederek diğer detaya geçtim.

     Bir insan yaşamı boyunca 18 yıl boyunca ayakta duruyormuş. Yürüdüğü 130.000 KM boyunca ayakta durması buna dahil mi merak etmedim değil.

     Tükürük bezleri epey çalışkan olacak ki bir insana tüm yaşamı boyunca 2 yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük salgılatabiliyormuş mesela.

     Tükürük bezleri boşuna bu kadar çok çalışmıyor; çünkü bir insan ömrü boyunca 25 bin beygir gücünde enerji harcıyormuş.

     Bu enerjiyi de tüm yaşamında kaldırdığı 300 ton yüke borçluymuş.

     105 gün suda kalan insanoğlu, 26 yılını uykuda geçirirken; 2 yılını da telefonda geçiriverip ömrünü tamamlıyormuş.

     Evet haberde araştırmanın kimlerle, nerelerde yapıldığı yazmıyor; ancak araştırma sonuçlarını okurken insanın aklına Türkiye geliyor.

     73 yıl 8 ay yaşıyor yurdum insanı. Tabi bu ortalama rakam. Üstüne çıkan da var, çok altında yaşayıp hakkın rahmetine kavuşan da.

     Ortalama süreye göre yaşayan bir yurdum insanı açlık yada yoksulluk sınırının altında aldığı maaşla araba almayı ancak hayal eder, Haliyle yürümek en sevdiği hobi haline geliverir. 130.000 KM yurdum insanı için gayet olası bir rakamdır, hatta aşılabilir.

     Bir ömür boyunca sarf edilen kelime sayısı 90 Milyon. Zenginin malı, açlık sınırında yaşayan züğürdün çenesini yoruyor tabi.

     2 yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük maddesine hiç girmek istemiyorum; zira yüzme havuzu bir çoğumuzu pek de ilgilendirmiyor. Dere, çay, gölet daha halktan kavramlar.

     Beygir gücünü ancak televizyonlardaki otomobil programlarında duyan yurdum insanı bilseydi 25 bin beygir gücünde olduğunu, kurar mıydı bir ömür 70 beygirlik arabanın düşünü…

     300 ton yük kaldırmak düşününce imkansız gibi gelse de gayet mümkün. Ay sonunu zor getiren vatandaş ev taşırken bi hamala az para vermek için tutmadı mı bir ucundan; yada aldıklarını taksiye para vermemek için eve kadar dinlene dinlene taşımadı mı?

     Yürüyerek işe gidip tasarruf yapmak isterken 105 gün suda kalmak, hep aynı yalanlarla uyutulurken 26 yıl uyumak ve bedava verilen nadir şeylerden birisi olan bedava dakikalarıyla doya doya konuşmak tam yurdum insanını tarif etmiyor mu sizce de ?

     65 yaşında emekli olup, 74 yaşında ölmek yani sadece 9 sene yaşayabilmek de sadece bizim insanımızın bu kadar başarıyla gerçekleştirebileceği bir aktivite; ancak araştırmada buna yer verilmemiş. Türkiye’de yapıldığı belli olmasın diye olabilir. Eksik kalmıştı tamamladık.


Popüler Kullanıcılar