Güncel Bilgiler

 

     Malumunuz ÖTV artışları hakkında Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, ‘Bunlar zam değil, güncelleme.’ demişti. Zam ile güncelleme arasında ne fark var tam olarak idrak edemediğimiz için; bazılarımız ‘Olur mu canım mis gibi zam.’, bazılarımız ise ‘Haa tamam biz de zam sanmıştık, çok şükür değilmiş, güncellemeymiş.’ demişti.

     Mehmet Ali Birand’ın geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sorduğu soru, aklımızı iyice karıştırdı. Biz daha zam mı, güncelleme mi karar verememişken, ekranlarda şu diyalog yaşandı.

     Mehmet Ali Birand: ‘Beyfendi, öldük zamlardan… Kafamı kaldırdım üst üste, içkisi, sigarası, arabası... Ne yapıyorsunuz? mecbur musunuz bu kadar zam yapmaya?’

     Bülent Arınç: "Yapılan zamlar 74 milyonu tek tek ilgilendiren bir konu değil. Zam yapılan sektörler veya ürünler belki sizin gibi birkaç kişiyi kapsıyor"

     Sayın siyasiler, şunu açıkça belirtmek isterim ki herkes çok akıllı, çok zeki, çok bilinçli, çok bilgili değil. Kimse iyi yaşamak ve iyi yönetilmek için öyle olmak zorunda da değil.

     Vakti zamanında ünlü mankenimiz ve düşünürümüz Aysun Kayacı’nın vurgusundan sonra daha çok dikkatimizi çeken köydeki çoban herkesten cahil olabilir; ancak iyi yönetilmeyi en az bir profesör kadar hak eder.

     O çoban yapılan zammın sigara sektörüne mi, bir iki kişiye mi, bazı sektörlere mi yapıldığını bilmez. Ancak köy bakkalına gittiği zaman aynı sigaraya dün 6 TL verirken, bugün 9 TL verdiğini çok iyi bilir.

     Bırakın o çobanı, artık hayata küsmüş bir şarapçı bile aynı şaraba neden %50 daha fazla para verdiğini sorgular. Belki %50’den anlamaz ama bunu sorgulamasını çok iyi bilir.

     Telefonu artık lüks olarak görmeyen Türk Halkı, o telefon için cebinden çıkan fazla parayı bilmez olur mu hiç ?

     Velhasılkelam zam yada güncelleme; bazı sektörlere, kişilere yada herkese… Kafalar karışık.

     Geç olur belki ama; unutmayın ki karışık kafalar daima daha iyi güncellenir.

uguraksuhaberx@gmail.com

http://twitter.com/#!/ugur__aksu

 

Popüler Kullanıcılar