Burhan Bozgeyik: Dua Ayetleriyle Teravih

Dua Ayetleriyle Teravih

Ramazan-ı Şerif yaklaşınca, hoca efendiler, şayet teravihi hatimle kıldırmayacaklarsa, hangi rekâtta ne okuyacaklarını hazırlarlar ve Ramazan boyunca da onu okurlar. Âcizane benim de bu konuda çalışmam oldu. Yedi gün, yedi farklı muhtevadaki ayetlerle teravih kıldırmak şeklinde. Mesela bir gün dua ayetleriyle, bir gün “Ya eyyülleziyne âmenû” diye başlayan ayetlerle, bir gün Rahman Suresi’nin ayetleriyle…

Hakeza…
Rabbim hepimize sağlıklı, uzun ömür nasip eylesin. Nice Ramazanlara kavuştursun. Gelecek Ramazan’da teravih kıldıracak imam kardeşlerimden istifade eden olur diye, “Dua ayetleri” ile yatsı namazı, teravih namazı, vitir namazı kılma listemi arz etmek isterim. Malum, metni yazamıyoruz. Onun için ayet-i kerimelerin meallerini vereceğiz:

Yatsının Farzı: 1. Rekat (Bakara / 127-128): “Hani bir zamanlar İbrahim ile beraber evin (Kâbe’nin) temellerini yükseltiyor, ‘Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur, şüphesiz sen işitensin, bilensin’ (diyorlardı)” / “Ey Rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan kıl, neslimizden de sana teslim olan bir ümmet çıkar, bize ibadet yerlerimizi göster, tevbemizi kabul et; zira tevbeleri kabul eden, çok merhametli olan ancak sensin.”

2. Rekât (Âl-i İmran /26): “(Resûlüm!) De ki: Mülkün gerçek sahibi olan Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elindedir. Gerçekten sen her şeye kadirsin.”

Teravih Namazı:
1. Bakara / 201: “Onlardan bir kısmı da, ‘Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir iyilik, âhirette de bir iyilik ver. Bizi ateş azabından koru’ derler.”

2. Bakara / 250: “Câlût ve askerleriyle savaşa tutuştuklarında, ‘Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır akıt. Bize cesaret ver ki tutunalım. Kâfir kavme karşı bize yardım et’ dediler.”

3. Âl-i İmran / 8: “(Onlar şöyle yakarırlar) Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Eminiz ki, lûtfu en bol olan sensin.”

4. Âl-i İmrân / 9: “Rabbimiz! Gelmesinde şüphe edilmeyen bir günde insanları mutlaka toplayacak olan sensin. Allah asla sözünden dönmez.”

5. Âl-i İmran / 16: “Öyle kullar ki, ‘Ey Rabbimiz! İman ettik, öyleyse bizim günahlarımızı bağışla, bizi ateş azabından koru!’ derler.”

6. Âl-i İmran / 38: “Orada Zekeriyâ, Rabbine dua etti: ‘Rabbim! Bana tarafından hayırlı bir nesil bağışla. İnanıyorum ki sen, duayı hakkıyla işitensin’ dedi.”

7. Âl-i İmrân / 53: “(Havâriler), Rabbimiz! İndirdiğine inandık ve Peygamber’e uyduk. Şimdi bizi (birliğini ve peygamberlerini tasdik eden) şahitlerden yaz, dediler.”

8. Âl-i İmran /147: “Onların sözleri, sadece şöyle demekten ibaretti: ‘Ey Rabbimiz! Günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlığımızı bağışla; ayaklarımızı (yolundan) kaydırma; kâfirler topluluğuna karşı bizi muzaffer kıl!”

9. Âl-i İmrân / 191: “Ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken (her vakit) Allah’ı ananlar şöyle dua ederler: Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Seni tespih ederiz. Bizi cehennem azabından koru!”

10. Âl-i İmrân/ 192: “Ey Rabbimiz! Doğrusu sen, kimi cehenneme koyarsan, artık onu rüsvay etmişindir. Zalimlerin hiç yardımcıları yoktur.”

11. Âl-i İmran/ 193: “Ey Rabbimiz! Gerçek şu ki biz, ‘Rabbinize iman eden!’ diye seslenen bir davetçiyi (Peygamber’i, Kur’an’ı) işittik, hemen iman ettik. Artık bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, ruhumuzu iyilerle beraber al, ey Rabbimiz!”

12. Âl-i İmrân / 194: “Rabbimiz! Bize, peygamberlerin vasıtasıyla vaat ettiklerini de ikram et ve kıyamet gününde bizi perişan etme; şüphesiz sen, vaadinden caymazsın!”

13. A’râf / 23: “(Adem’le eşi) dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.”

14. A’raf / 151: “(Musa da), ‘Ey Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kabul et. Zira sen merhametlilerin en merhametlisisin!’ dedi.”

15. İbrahim / 40: “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlar eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul et.”

16. İbrahim/ 41: “Ey Rabbimiz! (Amellerin) hesap olunacağı gün beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!”
17. İsra / 80: “Ve şöyle niyaz et: Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla: Çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana, tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

18. Mü’minun 97-98 19. Mü’minun / 118 20. Furkan / 65-66
Vitir namazı: 1. Furkan / 74 2. Şuârâ / 83-85 3. Haşr / 10
Yerimiz dolduğu için sona doğru mealleri veremedik. İşte bizimki böyle bir liste. Her ne kadar biz bunu yazdıksa da, biliyoruz ki imam bildiğini okur…

Burhan Bozgeyik

Burhan Bozgeyik: Dua Ayetleriyle Teravih

Coronavirus (Covid-19)

  • 530,528,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,308,412Ölü Sayısı
  • 23,064,672Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar