Esra Taze: En Güçlü Zehir Üzüntü, En Güçlü İlaç Mutluluktur.

En Güçlü Zehir Üzüntü,
En Güçlü İlaç Mutluluktur.

ÖNCELİK
Mutlu olmak için; üzülecek ne varsa çöpe atmanın vakti gelmedi mi?

Arkanıza dönüp baktığınızda, ben neye üzüldüm diye hayretle andığınız geçmişinizi anmanız size halen şimdiki üzüntünüzü de gelecekte şimdiyi anıp şaşıracağınızı anlatmıyor mu?

Üzüntü diye bir şey var ama üzüntüyü alıp almamak sizin elinizde, illa alacaksınız o sizin üzüntünüz diye bir şey yok! Almıyorsanız o üzüntüyü kimse aldıramaz size yeter ki almayıp hemen üzüntünün yerini mutluluğu alıp üzüntünün yerine koyun.

Yeriniz bile şaşırsın alıştırmayın her istediğinin geleceğini kimsenin üzmeyi size vermesine izin vermeyin! Almazsanız gelmez bir daha.

Hak ettiğinizi yaşatın kendinize hak etmediğinizi yaşamayın! Yaşarsanız bir yerde yanlışlık vardır, devam ederseniz o yanlışı bulmayıp yanlışlar iyice kördüğüm olur ve hep hak etmediğinizi yaşarsınız.

Hak ettiğinizi yaşamak için de size kimse sıra vermez. Çoktan kaçırmış olursunuz o sırayı. Dolmuştur o sıra aklı başında olanlarla.

Değer verene değer, üzmeyene hayatınızda yer, öncelik verene öncelik, yoksa hep üzülecek neden çıkar ortaya.

Üzmenin bir bahanesi yoktur. Kaynağı bulunup beklemeden çöpe atmak gerekir.Öncelik sizin mutluluğunuz olmalıdır, gerisi bahanedir.

Siz bahanelere inanırsanız hep son sırada bekleyen ya da son sıraya bile yeri kalmayan olup sırada yer açılmasını bekleyen olursunuz.

Öncelikle ilgili Paul Auster’in dediği bir sözü yazmadan geçemedim:
“İnsanlar asla söyledikleri kadar meşgul değillerdir.
İnsanların öncelikleri vardır. Ve bazen sana sıra gelmez.”

Bu sözünden yola çıkarak kendimize edinmemiz gereken hayat felsefesi şudur:

Öncelikleriniz çok yoğunum der ve inanıp öncelik vermeye devam eden bizler, o kadar mı yoğundurlar? Önceliklerinizin öncelikleri vardır illaki. Sen olmadığında önceliklerinizi alıp önceliksiz bırakın ki akılları başlarına gelsin.

Gelirse hak ettiklerini veren, gelmezse hak etmediklerini alan olursunuz. Yanlışa ne doğru verdiyseniz alın değer bilmeyene değerinizi, üzene kendinizi dünyasına layık görmeyerek kendinize yer vermeyin.

Doğru olurlarsa tanımayıp tekrar alırsınız zaten dünyanıza yanlış doğru, üzüntü mutluluk olursa. İlk doğruyu kendinize yaptığınız yanlışları doğruya çevirmekle başlayın. Üzülüyorsanız yanlışsınızdır. Size üzülmeyi yakıştıran yanlışları atarak başlamalısınız doğru olmaya.

Esra Taze/Yazar-Şair

Esra Taze: En Güçlü Zehir Üzüntü, En Güçlü İlaç Mutluluktur.

Coronavirus (Covid-19)

  • 530,528,029Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,308,412Ölü Sayısı
  • 23,064,672Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar