İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir.

8 Mayıs 2022 tarihinde İzmir Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Din öğretimi g-Genel Müdürlüğüne bağlı olarak Ege Bölgesi; İzmir, Denizli, Uşak, Aydın, Manisa illerinde yer alan Proje İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir.

Çalıştaya katılan İmam Hatip Lisesi gençleri, çalıştayda içinde bulunduğumuz dünyanın yadsınamaz bir şekilde dijitalleşmesiyle beraber dijitalizmin doğal getirisi olan algı yönetimi, sosyal medya, reklam ve propagandalara karşı izlenmesi gereken tutumu, bilinçli bireylerin davranışlarının neler olması gerektiğini, sosyal medya etiği, analitik düşünme, konulara daha geniş bir bakış açısıyla yaklaşma ve çözüm önerisi üretebilme gibi dijitalizmle ilgili pek çok konuyu tartıştılar.

Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya; İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, İmhad Başkanı Burhanettin Kansızoğlu, okulları temsil eden öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayda açılış konuşmasını koordinatör okul İzmir Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Müdürü Ayşe Hale Sarıçam yaptı.

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Yusuf YILMAZ, gençlerin yaptığı bu projenin çok önemli olduğunu, dijitalleşen dünyada algı yönetimi, reklamlar ve belirli propagandalarla karşı karşıya kalan insanların bu durumlara karşı nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği konusunda bilinçli bir birey olmaları gerektiğini dile getirdi.

Yılmaz ”Aynı zamanda bugün burada oturan gençlerin yarının özverili gençleri olduğuna inanıyorım yeni çalışmalarının devamını dilerim” dedi


İMHAD Başkanı Burhanettin KANSIZOĞLU, İmam Hatip gençlerinin toplumu ilgilendiren konulara değinmelerinin, bu amaçla yaptıkları çalışmaların son derece önemli olduğunu, bu anlamda İmam Hatiplerin misyonunun çok geniş olduğunu dile getirmiştir.

Aynı zamanda Türkiye’deki milyonlarca gencin rehberi olduklarını söyledi.
Gün boyu devam eden ve bildiri metninin yayımlanmasının ardından katılımcı belgesi takdimleriyle sona eren “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nın sonuç bildirgesinde şu bilgilere yer verildi:

Sürekli değişen ve yenilenen insanoğlunun yaşadığı dünya sisteminin de içindeki insanlarla eşgüdümlü olarak değiştiği bir dünyada her geçen gün yapılan icatlar, gelişen teknolojilerle birlikte insanoğlu; bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşılabilen, haberleşmenin çok daha kolay olduğu, hızlı iletişimin aynı zamanda iletişimsizliği de beraberinde getirdiği bir dünyaya doğru evrilmektedir.

Özellikle belirli medya organları (televizyon kanalları, sosyal medya mecraları; instagram, twitter, facebook, youtupe, haber siteleri vb.) vasıtasıyla belirli kişilerin görüşlerine, markaların reklamlarına, belirli grupların yaptığı propagandalara bilinçli yahut bilinçsiz bir şekilde insanlar maruz kalmaktadır.

Sosyal medya üzerinden yapılan linçler, şahıslara ya da belirli zümrelerin değerlerine yönelik hakaretler ve saygı sınırlarını aşan tutumlar ise sosyal medya etiğini konuşmamız gerektiğini bizlere hatırlatmaktadır.

Sosyal medya ahlakındaki bu yozlaşmanın bireyler ve toplumların temelini oluşturan aileler üzerinde ciddi etkileri vardır. Aile yapısındaki bozulmalar, kırılmalar bütünüyle olmasa da bu etkilerin bir tezahürüdür.


Dijital Farkındalık Çalıştayımız 21. Yüzyılda yaşayan bir bireyin bu sorulara cevap araması, müzakere etmesi ve çözümler üretebilmesi temel misyonuyla toplanmıştır.


Komitelere ayrılan çalıştayımızda birinci komitemiz dijital farkındalık teması altında sosyal medyada karşılaştığımız algı yönetimi, reklam vb.nin hayatımızdaki etkilerini incelemiştir. Sosyal medya üzerinden yürütülen bu gibi faaliyetlerin olumlu ve olumsuz sonuçlarını tartışmışlar, bireyler ve toplum üzerindeki minör ve majör etkilerini inceleyerek belirli çıkarımlara varmışlardır.


İkinci komitemiz ise, dijital platformların aile üzerindeki etkisini, sosyal medya ahlakını ve yapılan linçleri tartışmışlardır. Bu komite insanların sosyal medyadaki fikir ve düşünce özgürlüğünün boyutlarını, belirli kesimler üzerindeki etkilerini inceleyerek bir çözüme ulaşmaya çalışmışlardır.

Çalıştayın sonunda “En İyi Delege” belgelerini Din Öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz, katılım belgelerini ise İMHAD Başkanı Burhanettin Kansızoğlu verdi

İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir. İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir. İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir. İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir. İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir. İmam Hatip Liselerini kapsayan “Dijital Farkındalık Çalıştayı”nı gerçekleştirmiştir.

Coronavirus (Covid-19)

  • 548,692,849Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,350,314Ölü Sayısı
  • 18,765,881Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:35

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar