Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi

Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlediği öğrenci değişim programları ile İzmir'den Gaziantep'e kardeşlik köprüsü kurdu.

Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi koordinatörlüğünde Gaziantep Saçaklı Adil Özberk Anadolu İmam Hatip Lisesi ile birlikte Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı kapsamında 'Modern Zaman Seyyahları' projesini hayata geçirdi.


Proje kapsamında 14-21 Mayıs 2022 ‘de dokuz öğrenci Gaziantep’te Saçaklı Adil Özberk Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle birlikte ortak derslerde bir arada bulunarak tanışıp kaynaştılar.

Okul Müdürü Serap OVACIKLI tarafından Sezai Karakoç yılı vesilesi ile paydaş okul öğrencilerine “Sezai Karakoç’un fikir dünyası ve eserlerinde sosyal konular” konulu bir seminer verildi ve iki okul öğrencilerinin ortak katılımıyla Sezai Karakoç Şiir Dinletisi gerçekleştirildi.
Etkinliğimize Eğitim Uzmanı Dr. Sefika Mutlu ve İl Mem Sube Müdürümüz Dr. Yusuf Yılmaz katıldı.

Toplumsal sorumluluk ve gönüllülük faaliyeti olarak gezi öncesinde düzenledikleri yardım kampanyasında toplanan giysi ve kitapları paydaş okulda çok sayıda bulunan ve ekonomik durumları iyi olmayan Suriye uyruklu öğrencilere ulaştırıldılar.

Voleybol maçı yapan öğrenciler Gaziantepli arkadaşlarıyla aralarındaki dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştirdiler. Gaziantep ilinde bulunan Zeugma Mozaik Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Gaziantep Savaş Müzesi , Panorama 25 Aralık Müzesi, Hasan Süzer Etnoğrafya Müzeleri, Tarihi Hamam Müzesi, Mutfak Sanatları Müzesi, Oyuncak Müzesi, Gaziantep Kalesi, Bakırcılar Çarşısı, Botanik Bahçesi, Hayvanat Bahçesi ile Tarihi Antep Evlerini gezerek Gaziantep ilinin tarihi ve kültürel yapısını görerek, yaşayarak öğrendiler.

Yaptıkları gözlemler neticesinde, hazırlanan Evliya Çelebi Seyehatnamesi için gezi yazıları yazdılar. Ayrıca Gaziantep mutfağına ait lezzetleri tatma imkanı buldular.

Şimdi de paydaş okulun öğrencilerini kendi illerinde ağırlayan Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Gaziantepli arkadaşlarına Bergama, Eski Foça, Tarihi Kemeraltı Çarşısı, Yeşilova Höyüğü, Agora Açıkhava Müzesi, Etnoğrafya ve Arkeoloji Müzeleri gibi İzmir’in Tarihi ve kültürel yerlerini gezdiriyor, birlikte sosyal sorumluluk bilinciyle çevre temizliği yapıyor, ilk kez vapur yolculuğu yaparken onlara eşlik ediyor ve İzmir’e özgü lezzetleri büyük bir mutlulukla ikram ediyorlar.

Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi Karşıyaka Sakize Lahur Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Modern Zaman Seyyahları Projesi

Coronavirus (Covid-19)

  • 548,640,377Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,350,240Ölü Sayısı
  • 18,810,788Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 04:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar