Ahmet Aydın: Mihraba Yolculuk

Mihraba Yolculuk

Bir kaç gün önce idi. Sıcak bir gün. Öğlen namazı için en yakın camiye gittim. Cemaate o gün yetişememiştim. Oldukça büyük ve merkezi yerde olan caminin cemaati de oldukça kalabalık olur gün boyunca.
       
Camiye girdiğimde, kimi namaz kılıyor, kimi Kur'an okuyor, kimi serinlemek, dinlenmek için oturduklarını gördüm. Ben de öğlen namazımı eda ettim. Biraz dinleneyim, biraz da tesbihat, tefekkürle meşgul olayım, dedim.
       
Babasıyla camiye gelen üç, dört yaşlarındaki çocuk, babası namaza durduğunda başladı minbere tırmanmaya. Minberin basamakları üç beş basamaklı değil, oldukça dik ve sayısı da fazla. Ama çocuğun neşesine diyecek yok. Kıpır kıpır. Sonra aşağı indi yavaş yavaş. Babası namaza devam ediyor. Geçti, mihraba oturdu. Gülümsüyor, namaz kılar gibi ellerini kaldırıyor indiriyor, eğiliyor doğruluyor.
       
Çocuğun bu davranışı beni maziye götürdü. Öğretmenliğimde camiler haftasında din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girdiğim her sınıfı okul idaresine bildirerek camiye götürürdüm. Bir hafta öncesi duyuru yapatığım için öğrencilerimin bir kısmı gezi öncesi abdestlerini almış olurlardı bile. O günü sabırsızlıkla beklerdik.
       
Caminin, MİNBER, MİHRAB, KÜRSİ, MAHFİL, KUBBE, MİNARE, ŞEREFE gibi bölümlerini anlatırdım. "Allah'ın evi, şimdi bizler de Allah AZZE ve CELLE'nin misafiriyiz" derdim, mutlu olurlardı. Sınavda sorduğum sorularda aldığım cevaplar bu gezilerin ne kadar da gerekli olduğunu gösteriyordu. Hele hele cami gezisinden sonra davranışlarındaki olumlu gelişmeler de cabası. 

Hayatında hiç camiye gitmemiş öğrencilerim bile olurdu içlerinde. Camilerimizi gezip, yerinde gördüklerinde, "Çok teşekkür ederiz öğretmenim, tekrar ziyaret yapacak mıyız, ne zaman" derlerdi bana.
       
O öğrencilerimin minbere çıkmaları, mihraba geçip mihrabı incelemeleri, kürside oturmaları, kubbe ve kenarlardaki yazıları incelemeleri, mahfilde oturmaları, içeride fotoğraflar çekinmeleri, el açıp dualar etmeleri, en önemlisi de camide anlattığım o günlerdeki dersimi hiç unutamıyorum. Ben unutamıyorsam öğrencilerim de sanırım unutmuyorlardır yaşadıkları bu güzellikleri.   
       
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, gençler arasında hoşgörü ve diyalogun arttırılması, sosyal korku ve ön yargıların giderilmesi, toplumsal bütünleşmeye katkı sağlanması, gençlerin farklı coğrafi bölgelerde yaşayan akranlarıyla tanışmaları, kaynaşmaları ve kültürel alışverişte bulunmaları amacıyla geziler düzenlenir. Bir iki defa da rehber öğretmen olarak bulunmuştum. AVM'lerine varıncaya kadar gezilir gidilen şehirlerin.
       
Yanlış anlaşılmasın da gereksiz demiyoruz bu geziler, seyahatlar. Teşekkür ediyoruz yetkililerimize, projeyi düzenleyenlere. Ama içi doldurulmalı değil miydi. İlim, irfan, medeniyet, sanat ve maneviyat da olmalıydı içinde diyoruz.  Ya da ayrı bir projeyle MİHRABA DOĞRU BİR YOLCULUK yapılabilir, Minber, mahfil, kubbe, kürsiler vs. yerinde tanıtılabilirdi.
Hayırlısı olur inşaallah diyoruz.

Mihrab
En şerefli kısmı caminin.
Rasûlüllah'ın namaz kıldırdığı,
Ayetel Kürsi ile çevrilidir mübarek mekan.

Sağında Allah, sol tarafında Muhammed yazılıdır,

İçinde MİHRAB yazılı ayet levhalar makamın yüceliğini hatırlatır namaz kılmaya gelen cemaate ve namazı kıldıran imam efendiye.
       
Sütunçeler, bordürler bulunur niş'te. Sözü fazla uzatmadan Bakara Suresi 144.ayetin anlamını okuyalım birkte isterseniz.

Bismillahirrahmanirrahim
  
"(Ey Muhammed!) Biz senin yüzünün göğe doğru çevrilmekte olduğunu görüyoruz. İşte şimdi, seni memnun olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Siz de nerede olursanız olun, (namazda) yüzlerinizi o tarafa çevirin.

Şüphe yok ki, ehl-i kitap, onun Rablerinden gelen gerçek olduğunu çok iyi bilirler. Allah onların yapmakta olduklarından habersiz değildir."Sadekallahül Azîm.
       
MİHRABA YOLCULUK yazımda gençlerimizle gezilip, yerinde görülmesi, incelenmesi gereken, bir birinden farklı usul  ve tarzdaki MİHRAB'ı bulunan camilerin bir kaçını yazmak istedim isimlerini.

Diyarbakır Kale Cami
Kızıltepe Ulucami
Silvan Ulucami
Harput Ulucami
Divriği Ulucami
Sivas Keykavus Daruşşifası
Niğde Alaaddin Cami
Kayseri Huand Hatun Cami
Konya Alaaddin Cami
Sadreddin Konevî Camii
Harput Arap Baba Mescidi
Ankara Arslanhane (Ahî Şerafeddin) Cami
Beyşehir Eşrefoğlu Cami
Niğde’de Sungur Ağa Cami
Balat İlyas Bey Cami
Birgi Ulucami
Sinop Alâeddin Cami
Ermenek Ulucami
Karaman Ulucami
Ürgüp Demse köyü Taşkın Paşa Cami
Bursa Yeşilcami
Yeşiltürbe mihrabı
Murâdiye Camii mihrabı
İznik Yeşilcami
Milas Fîruz Bey Cami
Bursa Orhan Gazi Cami
Edirne Gazi Mihal Bey Cami
II. Beyazıt Cami
Amasya Sultan Bagezit Cami
Gebze Çoban Mustafa Paşa Cami
İstanbul Sultan Selim Cami
Şehzade Cami
Süleymaniye Cami
Kadırga’daki Sokullu Cami
Selimiye Cami
Üsküdar Yeni Vâlide Cami
Nuruosmaniye Cami
Üsküdar Ayazma Cami
Lâleli Cami
Beylerbeyi Cami
Aydın’da Cihanoğlu Cami
Gülşehir’de Karavezir (Kurşunlu) Cami
Yozgat’ta Çapanoğlu Cami
Nusretiye Cami
Dolmabahçe Cami
Aksaray Vâlide Cami
Ayasofya’nın XIX. yüzyılda yenilenen mihrabı.

Ahmet Aydın.

Ahmet Aydın: Mihraba Yolculuk

Coronavirus (Covid-19)

  • 599,438,019Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,468,224Ölü Sayısı
  • 19,562,117Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 02:10

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar