OSMAN MÜFTÜOĞLU: D3 MÜ, K2 Mİ

D vitamini eksikliğinin başımıza ne çoraplar örebileceğini hepimiz öğrendik ama bu arada çoğumuzun aklında hep aynı soru var: D VİTAMİNİ, K2 VİTAMİNİ OLMADAN İŞE YARAMIYOR MU?

Bilelim ki daha güçlü ve güvenli bir sağlık yapılanması için D ve K vitaminlerinin ikisine de ihtiyacımız var. İkisini de düzenli olarak kazanmak zorundayız ve yine bilelim ki ikisi de “yağda çözünen” bu iki önemli vitamin arasında mükemmel ve vazgeçilmez bir “ortak görev ilişkisi” ve “yol arkadaşlığı” söz konusu.

K vitamini yeşil yapraklı bitkilerde, fermante edilmiş baklagiller ve turşularda, yumurta sarısı ve peynir gibi bazı hayvansal besinlerde bulunuyor. Ve nasıl ki D VİTAMİNİ sadece bir “kemik ya da diş vitamini” değilse K VİTAMİNİ de yalnızca bir “pıhtılaşma sorumlusu” gibi hareket etmiyor. Bu ikili çoğu zaman “aynı takımın ileri uç oyuncuları” gibi çalışıyor. Peki, nasıl? Yanıtı yandaki kutuda.

D3 VE K2 KARDEŞTİR

KANINIZDA dolaşan D vitamini öncelikle yiyip içtiklerinizdeki kalsiyumun bağırsaklarınızdan emilimini arttırıyor. Eğer gıdalarınız ile yeteri kadar kalsiyum kazanamıyorsanız vücudunuz D vitamininin de yardımıyla bu ihtiyacı “kemiklerinizden kalsiyumu çalarak(!)” karşılıyor. K vitaminine gelince... Onun da özel bir formu yani “K2 FORMATI” konu kemik sağlığı ve kalsiyum olduğunda en az iki noktada anında devreye giriyor.
YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

OSMAN MÜFTÜOĞLU: D3 MÜ, K2 Mİ

Coronavirus (Covid-19)

  • 599,381,428Coronavirus Vaka Sayısı
  • 6,468,001Ölü Sayısı
  • 19,523,050Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 01:25

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar