Türkiye yarışta 1 Mart ipucu : 13 Şubatta öldüğü kabul edilen, son sözleri 'Pilim zayıf ve etraf kararıyor' olan NASA uzay aracının adı?

turkiyeyarista
TERS KÖŞE BUGÜN! 19.30'da 7000 TL Ödüllü yarışmamıza hepinizi bekliyoruz.⠀

13 Şubatta öldüğü kabul edilen, son sözleri "Pilim zayıf ve etraf kararıyor" olan NASA uzay aracının adı nedir?⠀
Cevap: Opportunity

Neredeyse ortalama bir araba büyüklüğünde olan Opportunity, Haziran 2018'de Dünya ile bağlantısı kesilen bir uzay robotu. Bu uzay robotu, Mars görevi için son derece kritik bilgiler toplamıştı. Ancak kısa bir süre içerisinde görevini bitiremeden yaşamını yitirdi.

Mars'taki en büyük ve en tehlikeli vadilerden bir tanesi olarak bilinen Perseverance vadisinde kaybolan Opportunity, henüz resmi olarak "ölü" kabul edilmemişti.

NASA, Opportunity'nin 'öldüğünü' resmi olarak kabul etti

İnsanlığın Mars'ta ayak izleri bırakması için büyük bir adım olan bu uzay robotu, 13 Şubat tarihinde NASA tarafından kesin olarak ölü kabul edildi. NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, Opportunity aracının, başka bir gezegende ilk ayak izleri için destek oluşturduğunu söylüyor.


Mars'ta oluşan fırtına sonrasında kendisinden haber alınamayan uzay aracının son mesajı da iletildi. Gelen son mesaj: "Pilim zayıf ve etraf kararıyor" olarak kayıtlara geçti.

Türkiye yarışta 1 Mart ipucu : 13 Şubatta öldüğü kabul edilen, son sözleri 'Pilim zayıf ve etraf kararıyor' olan NASA uzay aracının adı?

Coronavirus (Covid-19)

  • 11,956,877Coronavirus Vaka Sayısı
  • 546,765Ölü Sayısı
  • 4,506,644Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:30

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar