“100 YILLIK PLANLAR YAPMALIYIZ”

Bakan Pakdemirli : "Türkiye'ye yatırım yaparken çok uzun vadeli düşünmemiz, 100 yıllık programlar yapmamız lazım. 2123 yılının orman planını yapmamız lazım. Çünkü gelecekte evlatlarımızın daha iyi ortamda yaşamasını istiyoruz" dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Karabağlar ilçesine bağlı Tırazlı Mahallesi'ni ziyaret etti.
"YARIN OLACAĞI BİLİRSENİZ PEK ÇOK MUSİBETİ ENGELLERSİNİZ"
Program kapsamında Pakdemirli, Kavacık ve Tırazlı mahalleleri arasında kurulu Meteoroloji radarını da inceledi. 
Hava kütlelerinin yoğunluğu, konumu, hareket yönü ve hızını tespit edebilen, uzaktan algılama sistemi barındıran radarı incelemesinin ardından açıklama yapan Bekir Pakdemirli, "Bu yatırımlar bize yarınla ilgili bilgi veriyor, yani tarım sektörü, havacılık sektörü, denizcilik sektörü bundan çok faydalanıyor. Yarın olacağı bilirseniz ve buna da riayet ederseniz, pek çok musibeti engellemiş oluyorsunuz." dedi.
Bakan Pakdemirli, Antalya'da meydana gelen sel felaketini hatırlatarak, "Cuma günü dedik ki; 'Cumartesi günü bir olay daha olabilir, lütfen dikkat edin, kendinizi emniyet altına alın' ama cumartesi günü ne yazık ki can ve mal kayıplarımız oldu. Yani Meteoroloji bir uyarı yayınladığı zaman mutlaka ciddiye alalım." ifadelerini kullandı. 
VAN DEPREMİ ŞEHİTLERİ İÇİN HATIRA ORMANI
Bakan Pakdemirli, Tırazlı Mahallesi ziyaretinin ardından Limontepe Mahallesi sırtlarındaki Van Depremi Şehitleri Hatıra Ormanı'na fidan dikim törenine katıldı.
Van'daki depremde 644 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Pakdemirli, deprem şehitleri anısının hatıra ormanı ile yaşayacağını kaydetti. 
Bekir Pakdemirli, 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturacaklarını söyleyerek, "Türkiye'ye yatırım yaparken çok uzun vadeli düşünmemiz, 100 yıllık programlar yapmamız lazım. 2123 yılının orman planını yapmamız lazım. Çünkü gelecekte evlatlarımızın daha iyi ortamda yaşamasını istiyoruz. İzmir'e bakıyorum ve üzülüyorum. Yeşil alanlarımız az. Yerel yönetimlerimiz gerekli ihtimamı göstermedi." diye konuştu. 
ORMANLIK ALAN ORANI YÜKSELDİ
Devletin son 16 yılda orman alanını 1,5 milyon hektar artırdığını kaydeden Bakan Pakdemirli, tüm Türkiye'de yüzde 20 olan ormanlık alanın bugün yüzde 28'e ulaştığını ifade etti.
Pakdemirli, tarım alanlarının korunması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
"Tarım alanlarını koruyacağız, metrekareye düşen ağaç miktarını artırmamız lazım. Evlatlarımızın yaşayacağı İzmir böyle olmamalı. Bu konuda ihtimam göstermemiz gerekiyor."
Konuşmanın ardından 1500 selvi ve fıstık çamından oluşacak hatıra ormanı için Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler fidan dikimi gerçekleştirdi.

“100 YILLIK PLANLAR YAPMALIYIZ”

Popüler Kullanıcılar