Solcuların Rakı Aşkı

Hoşgörü, cesaret ve özgüvenimin yüksek olması nedeniyle bana göre yanlış olan ortamlara da girmekten çekinmem. Dolayısıyla çok çeşitli insanlarla bazen yolum kesişiyor.

Bunlardan bazıları da solcu diye geçinen kimselerdir. Ancak solcu derken sakın dünyadaki solculuk aklınıza gelmesin, ülkemizde  inançsızlıklarını kamufle etmek için uydurma bir unvandır solculuk, onu da söyleyelim.Tabi istisnaları da var elbette.

Bir müminin hassasiyetini özellikle Rakı ile ölçmeye çalışıyorlar. Onlara tabi olsan ne ala, yoksa size bir yudum Rakı kadar değer vermediklerini davranışlarıyla ortaya koyuyorlar.

Benim aşırı sol(azgın din düşmanı) üniversitede bir sınıf arkadaşım vardı, bazen yükse sesle grubuna sesleniyordu “bu akşam nerde rakı içiyoruz?” aslında bana bir şeyler söylemek istiyordu.

Fakülteyi hile hurda ide ile bitirdikten sonra bilgi ve kabiliyetten yoksun olunca, terör onbaşısı oldu ve bir dükken kundaklarken yakalandı, 36 yıl cezaya çarptırıldı.

Bir ara ben bir dershanenin ortağıyım, yıl sonu yemeğini yiyip yılın yorgunluğunu üzerimizden atacağız güya, bir de baktım ki menü de rakı varmış, ben dedim ki “rakı yemeğin ana unsuru, olmazsa olmazı değil eğer rakı olacaksa ben bu yemekte olamam”, buna rağmen rakıyı menüden çıkarmadılar, tabi ben o yemeğe gitmedim.

Fi tarihte Ankara’da bir yemekteyiz, 20 ilden temsilciler var, herkes birbirini tanıyor, masalarımız karma, bir de ne göreyim, bizim masaya rakı geldi, birkaç kelime ile sitem ettikten sonra yanımdaki arkadaşımla masamızı değiştirdik.

Geçende yine özel bir toplantı oldu, toplantı dağılımı dışarıdan gelen misafirleri yemeğe götüreceğiz, bir de baktım bizim Diyarbakırlılardan biri “evet, misafirlerimiz rakı içerler değil mi?” daha misafir cevap vermeden ben o kimseye dedim ki “Yani diyorsun ki Eyüphan Kaya yemeğe gelmesin, teessüf ederim” dedim ve yemeğe gitmedim.

Bu örnekleri artırabilirim ama bu kadarı yeter,

Biri sınıf arkadaşım, biri iş ortağım, biri aynı oluşuma üye olduğum kişi üçü de beni bir yudum rakı ile değiştirdiler.

Peki ne oldu? üçünün de hayatı zorlaştı, sıkıntılar çektiler, kimisi hapse girdi, üçü de mutsuzdurlar, çocukları namaz kılmıyor, kendileri neye inandıkları belli değil .. vs.

İşte solcuların rakı aşkı maalesef, malum rakı tüm kötülüklerin anasıdır, ona rıza göstermek bir mümine yakışmaz.

Benim liseden bir sınıf arkadaşım birkaç yıl önce ofis semtinde bana rastladı, bana içten bir sarıldı ve dedi ki, “Eyüphan varlığınla iftihar ediyorum, bir insan bu kadar mı orijinal kalır, 30 yıl önce lisede neysen bu gün yine o, helal olsun sana”

Şükürler olsun ben mümin bir insanım bununla iftihar ediyorum. Tabi hepimiz günahkar kullarız elbette ki eksik aksaklarımız oluyor, ama yanlışta ısrar etmem, tövbe istiğfarı dilden düşürmem, ama dini hassasiyetimi de bir yudum rakıya değişmem.

Bazı kimselerin İslam’ı bilmemeleri bu tür sorunların oluşmasına neden oluyor. Yüce Allah Rakıdan, Kumardan uzak durun diye emrediyor. Dolayısıyla birisi yanınızda rakı içer, siz de ağzınız açık orada oturuyorsanız, günahkar olursunuz. Benden hoşgörü bekleyen adam bana diyor ki “ benim hatırım için günah işle” Allah aşkına bu insanlığa sığar mı? Mesele budur kardeşim, yoksa birilerinin rakı içmesi beni bu kadar ilgilendirmez. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim, eğer birisi keyifle gönül hoşluğu ile rakı içiyorsa onun kalbinde iman yoktur.

Bir mümin seve seve Allah’ın haram kıldığı işi yapamaz. Ne diyor peygamberimiz “ortada bir münker varsa ve en azında kişi kalben rahatsız olmuyorsa, o kişinin kalbinde hardal tanesi kadar iman yoktur.” bu hadisi görmezlikten gelip, kendine göre bir hayat tarzı oluşturan kimseler de olsa olsa FETÖ olup gider. Gerekirse rakı için, Namaz kılmayın.. diyen bir hareketten ne beklenir?

Bir gün bir teğmen yakınım “Takiye yaparak bu şartlarda askeriyede kalabilir miyim?” diye bana sormuştu, ben bunun caiz olmadığını söyledim elhemdulillah o hain tuzağa düşmedi, sonradan milletvekili de oldu, zaten kendisi doktor, işine gücüne bakıyor.

Selam ve selametler kalın.

Solcuların Rakı Aşkı

Popüler Kullanıcılar