Türkiye Yarışta 2 Mart ipucu : İçten yanmalı motorlarda, motorun silindirlerinde yanacak benzin-hava karışımını sağlayan aygıta ne deniyor?

turkiyeyarista
Bugün 19.30'da 7000 TL Ödüllü yarışmamıza hepinizi bekliyoruz.⠀

İçten yanmalı motorlarda, motorun silindirlerinde yanacak benzin-hava karışımını sağlayan görselde ki aygıta ne deniyor biliyor musunuz?⠀

Cevap: Karbüratör
Karbüratörün Görevi Nedir ? Karbüratör Ne İşe Yarar ?

Benzin deposunda bulunan yakıtı benzin otomatiği vasıtasıyla çekerek karbüratöre göndermek, hava filtresinden gelen temizlenmiş hava ile uygun oranlarda karıştırarak emme manifoldu üzerinden silindirlere iletmektir.

Depodan gelen benzin ile hava filtresinden gelen havayı motorun ihtiyacına uygun oranlarda karıştırarak motora gönderir. Ayrıca motorun tüm devirlerdeki benzin-hava karışım ihtiyacını karşılar.
Benzinin yanması için hava ile karışması şarttır. En uygun yanma için karışım oranının 15 birim havaya 1 birim benzin olması gerekir. Hava miktarı arttıkça karışım fakirleşir (18/1 gibi). Hava miktarı azaldıkça karışım oranı zenginleşir (9/1 gibi).

Motorun çoğu çalışma durumu için 15/1 karışım oranı uygundur. Fakat bazı özel durumlarda daha zengin karışımlara ihtiyaç duyulur, karbüratörün bütün bu değişen ihtiyaçları karşılayabilmesi istenir.

Türkiye Yarışta 2 Mart ipucu : İçten yanmalı motorlarda, motorun silindirlerinde yanacak benzin-hava karışımını sağlayan aygıta ne deniyor?

Coronavirus (Covid-19)

  • 31,783,504Coronavirus Vaka Sayısı
  • 975,471Ölü Sayısı
  • 7,407,393Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 07:05

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar