HAS Parti CHP ye alternatif olacaktır.

 

Has Parti genel başkanı Kurtulmuş, saadet partisinde genel başkan yardımcısıyken teşkilatların son durumunu ve nabzını yoklamak için şehir şehir dolaştığında genel başkan olacağı söylentileri oluşmuştu. Bunun üzerine Ak parti saflarında bir panik ve endişe havası meydana gelmişti. Ak parti uzaklaşmış olduğu kendi tabanından, Numan Kurtulmuşun Saadet partisini yeniden örgütleyerek oylarını böleceği endişesi taşımaya başlamıştı. Ancak Ak partinin korkusu saadet partisi değil, Numan kurtulmuştu. Bugün her ne kadar yerleşik bir tabanı olsa dahi saadet partisinin iktidar partisine pek bir çarpan etkisi yaratacağı söylenemez. Bugün her ne kadar iktidar partisi Has partiden çekinmiyor gibi dursa da Has partinin Ak partinin oylarını büyük oranda parçalayacağı ve oyların asıl sahibine gideceği kaygısını taşıyor.

Eğer bugün ulusalcılar, işçiler, sendikalılar, muhafazakarlar, solcular tarafından sevilen bir parti varsa bu parti, merkez parti değildir. Genel partidir.

Ak partinin oy aldığı bir dilim; liberaller ile Evren ve Özal’ın meydana getirdiği apolitik toplumun bir kısım bireylerinden oluşur. Ancak her ne kadar apolitik bir toplum dahi olsa, Kurtulmuş sosyal politikalara önem vererek ve siyasi kazanç uğruna sol partiler gibi vaad verme girişiminde bulunmamıştır.

Tüm Türkiye’nin bildiği Genç partinin, yeni kurulmuş olmasına karşın %7 lik bir oy dilimine sahip olmasını şu an belli bazı partiler dikkate almış olmalı ki özellikle Kılıçdaroğlu bu apolitik toplumun oylarını seçim sürecinde manipüle etme gayretinde.

Dünyada hızla yükselen sermaye, ülkemize yapılan emperyal akımlar, işçi ve işsizlik sorunları, ezilenlerin ve yoksulların küreselleşmeci devletlerin karşısında ne yapacağını bilmeyen sol’un en büyük temsilcisi Chp yeterli işlevi yerine getiremiyor. Saadet partisiyle merkez sağ’ı yeniden dizayn eden milli görüşün, bundan sonra merkez sol’u dizayn edeceğini icraatlarıyla gözler önüne seriyor.

İslami duyarlılık, merkez çizgiler, ve yeni İslami sol çizgisini üretebilecek bir potansiyelde olan Has partiden bahsediyorum.

40 yıldır muhtaç olunan sol parti, İslami motiflerle dizayn edilmiş bir şekilde karşımıza çıkabilir. Hele ki ülkemizin tam da şu anda Ortadoğu ve dinler diyaloğu temsilcilerinin işgali sırasında İslami sol, yumruğuyla atomu parçalayabilecek güçte olabileceği kanaatindeyim. 100 yıldır süre gelen sosyalist – devrimci içerikli söz ve sloganlar dsip ve diğer devrimci – komünist parti yada komitelere ait olurdu. Antiemperyalist olmak sadece ve sadece sosyalistlere ve komünistlere özgü bir durumdu. Ki tarihimiz boyunca antiemperyalizmi apolitik toplum olarak sadece Rus tehlikesi olarak gördük. Bu tehlikeli gördüğümüz süreç içerisinde idam edilen Deniz gezmiş ve arkadaşlarıyla ilgili radikal konuşabilecek bir siyasetçi çıkmadı.

Sol parti olarak ne Chp ne de Dsp işçi örgütlenmelerine ve antiemperyal yapılanmalara ve düşüncelere destek olmadı. Bu sebeple bugün Marksist yapılanmaların, silahlı işçi partisi örgütlerinin sloganı haline gelen bu asmalı döviz maalesef ülkemizde büyütülen bir öcü haline geldi.

Antiemperyalist bir parti olan Has partiye ülkenin bütün işçi partisi ve antiemperyal komiteler tarafından destek göreceğini umuyorum. Çünkü artık önlerindeki illegal yapılanmaları çöpe atarak Türkiye’nin gerçek siyasetiyle arenaya çıkmaları gerekiyor. Sosyalizmi tercih değil, tek çare olarak görenler yeni merkezi sol ile tanıştıklarında tercih olarak göreceklerdir.

Ak parti tabanında beliren İslam davası oy desteği Has parti ye geçebileceği seçim öncesinde konuşuluyor. Ancak Has Partinin iktidar ve muhalefet partileri kadar PR çalışması yapamaması ve yeni bir parti olması sebebiyle malum ekonomik problemler oylarında etkili olabilecektir. Ancak Has partinin merkez sol’u yeniden dizayn etmesi seçimden sonraki süreçte ciddi anlamda sokaktaki apolitik vatandaş tarafından da hissedilecektir. Sol anlayışın egemen olduğu ülkelerin toplumsal çöküntüler ve ekonomik sıkıntılar varlığında oluşması, şu an temsilcisi olarak gözüken Chp nin seçim öncesinde faal olarak gözükmesi ve seçim sonrasındaki yapamayacağı vaatleriyle, Kurtulmuşun saadet partisinde oluşturduğu yeni merkez sağ, ve Has partiyle oluşturacağı yeni merkez sol karşısında uzun yıllardır süre gelen alternatifliğini yitirecektir.

 

Bilal Şentürk

senturk.bilal@yahoo.com

@bilalsenturk

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,590Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,890Ölü Sayısı
  • 142,368Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:35

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar