BDP nin Sivil İtaatsizliği

Yukarıdaki metin BDP nin Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili özgürlük nutkunun dayanağıdır. Biliyoruz ki BDP uzun zamandır sivil itaatsizlik eylemi içerisinde. Ve sivil itaatsizler eylemlerinin işlevlerine yerine getirip getirmeme konusunda özgür değillerdir.

Sivil İtaatsizlik nedir ?

3 örnekte sivil itaatsizlik;

BİR: Sokrates, Atina da gençlere verdiği öğütler ve derslerle onları teşvik ettiği suçlamasıyla yargılanır. Sokratesde buna karşı gelmez. Ve kendisine verilen ölüm cezasına razı olur. Sokrates kendisine yöneltilen suçlamanın içeriğiyle ilgilenir. Suçlamayı düşünce özgürlüğü olgusuyla ele alarak yaptıklarının suç olmadığını anlatmaya çalışır. Ancak yasa Sokrates’in edimlerini suç sayar, ve Sokrates de yasanın suç saydığı bu edimlere biat eder. Ve idam edilir.

Sokrates, yaptıklarının suç sayılmaması gerektiği yönündeki çabaları sivil itaatsizlik olarak adlandırılır. 

İKİ: Kral Kreon kendisine ihanet eden kardeşinin öldürülerek gömülmesini yasaklar. Bu yasağa uymayanları da ölümle cezalandırılacağını bildirir. Ancak Antigone bunun insan onuruna aykırı olduğunu savunur. Ve yasağa karşı gelerek Kreon’un kardeşinin cesedini gömer. Buna karşılık Antigone ölümle cezalandırılır. Ancak idam cezası uygulanmadan 1 gün önce Antigone intihar eder. Buradaki sivil itaatsizlik, Antigone’nin kendisine verilen idam cezasına değil, insanlık onuruna karşı işlenilen bir haksızlığa karşı olmasıdır.

BDP nin sivil itaatsizlik eylemleriyle buraya kadar herhangi bir bağdaşma göremiyorum.

Birde Gandi var;

ÜÇ: Gandi, tüm dünyadaki sivil itaatsizlik eylemlerinin temelini oluşturur. Gandi’nin iki temel eylem biçimi vardı.

1 - Vergi vermeyi reddetmek, ordu ve polis gibi askeri düzenlemeleri reddetmek.

2 -  Her fırsatta bağımsızlık talebini dile getirmek.

Gandi’nin ilkelerini iyi bir şekilde uygulayan BDP, özellikle özerklik başlığı altında gizli bağımsızlık taleplerini sıklıkla tekrarlıyorlar. Ancak TBMM ye gitmeyerek protesto etmeleri sivil itaatsizliğin hiçbir unsuruna uymuyor. Bu aktvizim, boykot yada protesto da değildir.

Buna lobicilik denir.

Peki lobicilik nedir ?

Yasama sürecini etkileyen kişi yada gruplara verilen isimdir. Lobicilik bize uzak bir tanım değil. Sıklıkla karşılaştığımız ve sürekli ismini duyduğumuz “İsrail lobisi” iyi bir örnektir.

TBMM ye gelmeyerek yasama sürecini etkilemesi BDP nin sivil itaatsizlik eylemiyle yakından uzaktan ilgisi yoktur. BDP nin kurumsallaşmış gibi görünen bir yapısı var, ancak halen ne yaptığını bilmez ve nereden emir aldığını bilmeden bir karmaşıklık içerisinde olduğunu görüyorum. Bu süreçte BDP nin konumlandırmasını yapmasını ve eylemlerinin hangi odaklara yönelik olduğunu ve hangi sıfatlar altında yaptığını tanımlaması gerekiyor. Şayet bu BDP için parçalanmışlıktan öteye, Türkiye içinse demokrasinin pekişmesinin yavaşlamasından öteye gitmeyecektir.

Aynı zamanda YSK nın verdiği böylesi kararlar BDP karşıtlarının pek bir hoşuna gidiyor. Ancak mağduriyetin olduğu siyasette, mağdurlar çoğu zaman kazanır. YSK nın bu kararı ve BDP nin protestoları onlara oy verenlerin gözünde değerini arttırıyor.

YSK başkanının altını çizerek tekrar etti; YSK kararları kesindir.

Ancak suçu kesin olarak ispatlanmış bir kişi ya milletvekili adayı olamaz yada seçildikten sonra halkın iradesine engelleme yapılamaz. Demokrasiler böylesi ağırlığı kaldıramaz.

Terör iddiasıyla seçilmiş milletvekilini, yada darbe iddiasıyla Silivri deki seçilmişlerin suçları ispatlandıysa engellenebilir, ancak vekillikleri kaldırılamamalı.

ÖSYM nin yaptığı sınav teröründe, ispatlanamayan iddialardan dolayı Ali Demire gösterilen hassasiyeti Silivri deki seçilmişlere de gösterilmesini temenni ediyorum.

Dünyada Sivil İtaatsizlik Örnekleri 

1.      Askeri elektronik sergisinin önünde insandan halı yapılması(08.1980); 

2.      Yeni atom silahlarının yerleştirilmesini protesto etmek amacıyla, metro istasyonlarındaki imdat frenlerinin aynı anda çekilmesi(6.11.1983) 

3.      Amerika’da, belediyenin otobüslere koyduğu ırklara göre oturma düzeninin çiğnenmesi(1.12.1955);

4.      Greenpeace’in, Nevada Çölünde Yaka Flatatom silahları deneme bölgesine girmesi(19.4.1983)

5.      İtalya’da işsizliği protesto amacıyla yasadışı ve kendiliğinden yol yapımına başlanması(Tersine grev olarak adlandırılmaktadır) (1956)

 

Bilal Şentürk

senturk.bilal@yahoo.com

Twitter: @bilalsenturk

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,241Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,888Ölü Sayısı
  • 142,366Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:05

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar