Bedenime Dokunma…

Her birinin annesi, babası, kardeşleri, kuzenleri, yeğenleri ve arkadaşları var. Nereden baksan en az 100 kişi... Her birinin dolu dolu ağlayacak yakınları var.

Onlar için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Her yemek yediklerinde akıllarına gelecek. Her televizyonu açtıklarında düşünecekler. Her şehit haberinde ağlayacaklar. Birisi oğlum dediğinde gözleri dolacak, hıçkıra hıçkıra ağlayacaklar. Hayat artık onlar için çekilmez olacak.

Belkide hayat çekilmez bir haldeydi, yiyecek yemekleri, üzerlerine giyecek doğru düzgün kıyafetleri bile yoktu. Şimdi buda üstüne geldi mi…

Geçen ay yine bir şehit cenazesi daha vardı. ( Hangi geçen ay ? )

Cenaze merasimine devlet erkanı katılacağından şehit ailesinin bakımlı ve güzel kıyafetlerle gitmesi gerekiyordu. Ancak onların bu kıstaslara uygun bir şeyleri olmadığından cenazeye az daha katılamıyorlardı. Köy muhtarı yardımcı oldu da giyecek bir şey verdiler üstlerine.

Sen o babanın hissettiklerini bilebilir misin ?

Sen, üniversitede öğrendiğin marjinal tüketim, tüketim toplumu, tüketim fonksiyonu eğitimlerini alırken toplumun bir kesiminin aslında hiç tüketemediğini bilebilir misin ?

Tüketim toplumu denildiğinde aklına fast food zincirleri mi geliyor ? Yoksa obezite mi ? TV ekranlarındaki kilo verme yarışmaları, diet kapsülleri yada kimin yemeği daha güzel yarışmasımı ?

Kimileri için tüketmek senin öğrendiğin teoriler gibi, işletme yönetimi, stratejik planlama gibi değil.! Onların tüketmesi için önce üretmesi gerekiyor. 

Sen evladını yitirmiş bir ailenin tükenişini düşünebilir misin ?

            Sen...! Yoksul şehit ailesi.!

    Sen otobüs kuyruğunda beklemek, trafik çilesi nedir bilir misin ?  McDonalds tan aldığın ürünün istediğin gibi olmaması senin hiç sinirlerini bozmadı mı? İnternetten verdiğin sipariş geç geldiği için pizzacıyla hiç mi kavga etmedin ? Senin bu yoksulluğun ve düşkünlüğün neyin yoksulluğundan kaynaklanıyor ?

   Sen çocuğunu ne olduğunu tam bilmediğin bir davada ve ağzında tek kelimeyle "vatan sağolsun" diyerek savaşa gönderdiğin için mi bu kadar yoksulsun ?

            Sen bir vatanın müdafisi olan delikanlının ailesisin.! Başın hiç eğilmeyecek, göğsün hep önde “Ben şehit babasıyım” "Ben şehit anasıyım" diyeceksin gururla… Korkma, senin oğlunun varlığı bu ülkenin varlığına armağan oldu. Bunu biliyoruz ve kurşunlara kendini siper eden bir evlat yetiştirdiğiniz için size minnettarız.!

            Sen.! Leş Ailesi…! Senin oğlunu hiçbir zaman senden başkası anmayacak.! Belki mezarı bile olmayacak.! Kargaların yada yırtıcı hayvanların yemi olacak.! Çocuğunu dağlara gönderdiysen yada gitmesine engel olmadıysan o muhit dışında ne sevilecek nede sayılacaksın.! Sakın ha başka bir yere gideyim deme.!

Çünkü sen artık bir vatan haininin azmettiricisi, engel olmayıcısı ve adına ne dersen de.! Sen yangında ilk terk edilecek olansın.!

Koskoca bir ülke… Herkes benim kadar yanmamış olabilir. Belkide bazılarının umrunda bile değil. Ama hepimiz unutacağız.

En delikanlı olanımız asıverir balkona bir bayrak 3 gün asılı durur oluverir.

Öyle sokaklara falan çıkamayız, kendimizi oraya buraya zincirleyemeyiz. Çünkü biz daha önemli olaylar için, hakkımızın yendiğini düşündüğümüz olaylar için, demokrasi için yada laiklik elden gittiğinde meydanlara çıkarız.

Mesela kürtaj yasası için günlerce eylem yaparız. Ölen bir ermeni yazar için aylarca eylemler yaparız.! 

Sahi nasıldı o pankartlar ?

Bedenime dokunma….

Slogan şu: Kürtaj Sosyal Bir Haktır Tartışmayacağız…

Yaşamak ne hakkı ?

Tartışmak mı, Savaşmak mı ?

 

 

Ne mutlu Türküm diyene, Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez. Her Türk Asker Doğar.

 

 

Başka ne diyorduk?

 

 

 

Bilal Şentürk 

senturk.bilal@yahoo.com

@bilalsenturk

 

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,192Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,888Ölü Sayısı
  • 142,364Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 08:55

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar