Olimpiyat Oyunlarındaki ABD Bayrağı.!

 

           Takip sırasında bazı tespitlerde bulundum. Bu tespitler aslında çok bilgi ve birikim gerektiren tespitler değil, dikkat ve idrak ile bulunması kolay tespitlerdir.

Periyodik olarak olimpiyatları izleyen biri değilim. Ara sıra TV den izlerim. En son izlediğimde ilginç bulduğum bir olayla karşı karşıya kaldım. Öyle bir tespit ki beni dünyanın neresine gidersem gideyim peşimde bir varlığın olduğunu düşünmeye itti.

O varlık That Old Glory idi.

Olimpiyat arenasında olimpiyatlara katılan ülkelerin bayrakları ve seyircilerin seslendirdiği tezahüratları var. Ancak bana ilginç gelen o kadar bayrak arasında defalarca ABD bayrağının gözümüzün içine sokulmaya çalışılmasıydı. Bunun tesadüf üzere olması mümkün değil.

Kamera sürekli hareket halinde ve yüzlerce kameradan alınan görüntüler ekrana yansıtılıyor. Ancak her görüntüde mutlaka Amerikan bayrağı göze çarptırılıyor. That Old Glory( ABD bayrağı) bu kadar güçlü olmamalı, bu ne faşizanlık bu ne katı milliyetçilik diye düşünürken düşüncemin saçma olduğunun farkına vardım.

Genç yüzbaşı William Driver Amerikan bayrağını tasarlarken şüphesiz benim dikkatimi çekecek bir şey yapmaya çalışmamıştır. That Old Glory( ABD bayrağı ) neden göz önünde ve neden sürekli gösterilmeye çalışılıyor ?

Daha sonra acaba reklam mı diye düşündüm?  Ne yani Londra da yapılan bir olimpiyatta ABD nin reklamımı yapılacak? dedim ve  aslında bizim bu bayrağa fazlaca alışmış olduğumuzun farkına vardım. Bugün dünyanın birçok ülkesinde insanların öldürülmesinden sorumlu olan, açlıktan ölen çocuklardan, sefaletten, iç savaşlardan sorumlu olan ABD dir. Her ülkeye giren, her yerde sömürü ittifakları kuran bir ülkenin bayrağı gözümüzün önünden nasıl gidebilir ki?

Bana kimse dünyaya yardım ediyor demesin.! Bugün ABD nin yardım amacı tamamen dünyayı denetlemek amacını taşıyor. O büyük kalkınma programlarını, AID, IMF nin önerileri yardım ettiği ülkelerin bağlılıklarını taşımayı hedeflemekte.

Diyeceğim şu ki girmediği ülke olmayan, bayrağını dikmediği toprak parçasına kültürüyle, sinemasıyla, endüstri ürünleriyle giren ABD’nin bayrağını beyinlerimize senkronize etmesi sömürüye ne kadar alıştığımızı gösteriyor. Bugün ihracat rakamlarında üst sıralarda olan Almanya yada Hong Kong un bayrağını hatırlarız belki ama kısa da olsa düşünmemiz gerekir.! Ama söz konusu ABD olduğunda beynimizin baş köşesine yerleşmiş bir That Old Glory fotoğrafı var.!

Dünyanın pek çok stratejik noktasında AID ve CIA desteğiyle iç isyanlar çıkart, hükümetleri devir, toplum arasındaki farklılıkları kaşı, terörün karşısındayız diyerek terörü destekle

Sonrada olimpiyat oyunlarına gidip marşını oku, bayrağını milletin gözünün içine sokmaya çalış.!

Demokrasi yok o yüzden buradayım diyerek sorgusuz sualsiz insanların yaşantılarına müdahale etme hakkını kendinde bulan; canla, kanla yıkanmış topraklardan petrol çıkartma derdinde olan bir ülke,

Acıyla, kederle yıpranmış insanları hala daha sömürmeye çalışarak köleleştirmeye dünya barışı diyen bir ülke;

            Olimpiyat oyunlarına git ve bayrağını milletin gözünün içine sokmaya çalış.!

            Toplumsal refah, milli gelirin en yüksek olduğu ülke, temiz sokaklar, temiz siyaset, güçlü ülke, güçlü asker, daha fazla demokrasi….

Bu ilkelerle varlığını kanıtlayan ve bunlar için var olduğunu düşünen ve olimpiyatlara katılıp marşını ve bayrağını dünyanın gözünün içine sokan ABD’nin bitmek tükenmek bilmez hırsı ve son kaleyi eline geçirene dek peşinde koşacağı anlayışı ancak şuna bağlarım.

Olimpiyat oyunlarının sloganı; daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü…

Eğer dünyada birisi buna layık olacaksa bu ABD olmalıdır anlayışı var.

Çünkü onlara göre dünyaya barışı getirecek olan ABD’dir.

Orta doğuya 80 yıldır acı çektiren, ülkelerin sınırlarını değiştirme uğruna yüz binlerce kişiyi katleden, kimyasala silahlara karşı olup, kendi silahlarını barış için sakladığını söyleyen, herkesin dostu ve herkese dost olduğunu söyleyen bir ülke olimpiyat oyunlarında her yere bayrağını koyup benim nefret damarımı kaşımıştır.

Teknolojiyi ilerletmiş olabilirler, finans kaynakları güçlü olabilir, pek çok yeniliği onlar sayesinde tatmış da olabiliriz. Doğru biz bunları yapamadık…

Biz uzaya çıkamadık,

Ortadoğudan bir astronot çıkmadı,

Filistinde ünlü bir bilim adamı yok belki…

Biz bunları yapamadık,

Soruyorum… Şans verdiler mi ? İnsanlara yaşama hakkı tanımadan bunların olmasını nasıl bekliyorsun ?

2004 olimpiyat oyunlarının Buz Pateni dalında bir Türk sporcu katıldığında “Türkiye deki yetersizliklerden dolayı küçük yaşta ülkesinden ayrılıp ABD ye geldi ve olimpiyatlara katılma şansını yakaladı” diyerek kendi reklamını yapan ve diğer ülkeleri küçümseyen zihniyetin spor anlayışından ne bekleyeceğiz ?

Vel hasıl istediği kadar ödül alsın, istediği kadar birincilik elde etsin… Londra olimpiyat oyunlarındaki ABD benim gözümde eli kanlı bir seri katilin çocuk sevgisinden farksızdır.

 

 

Bilal Şentürk

senturk.bilal@yahoo.com

@bilalsenturk

 

 

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,590Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,890Ölü Sayısı
  • 142,368Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:35

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar