Vekil Zam İsterse...

       Millet(in)/vekilleri mecliste çok iyi işler çıkarmaya başladılar, sorunları hal etme konusunda üzerine düşeni hiç ardına koymuyorlar. Yeni bir tasarı getirildi ve ne oldubitti demeye varmadan yeni yıla yeni gelecekleriyle girmeye devam edecekler. Emekli olmaya başlayan vekillerimiz alacakları maaş, yaklaşık 9 SGK emeklinin maaşına tekabül edecek…

9 SGK emeklisinin çalışmalarını kendimce hesapladım yaklaşık 23 24 yıl gibi bir zaman ve bu zaman dilimi, sabah 8 akşam 7 gibi. Sadece bu da değil her gün aynı işi aynı yorgunluğu işten eve, evden işe alıp götürüp getirdiler. Her gün aynı saate adlıkları ekmekleri muhtemelen hesaba yazan bakkal, onlara en çok Aybaşı saygı duymuştur. Çocukların her gün okulla gidip gelme durumları ve defter, kalem, kitap derdi, ayrıca şimdi çıkmaya başlayan performans ödevlerin haddi hesabı yok, onlara harcanan beş onlar Ay içinden maaştan kalanla gidiyor. Daha sonrasına da bakıyorum prim dolduranlar ve gün bekleyenler yine çalışmak zorundalar, şu da var yaşı dolup ta primi dolmayanlar. 65 yaşında olup daha da çalışanları biliyorum çevremde ve düşünüyorum bu adam ne zaman oturma hakkı verecek kendine? Ve hesaplar devam ediyor, bakkal hesabı, mutfak hesabı, eş dost, bayram, izin derken koca bir ömür…

Şimdide aynanın diğer tarafında durana bakalım, yani milletin vekillerine. Özel hayatında yaptığı ticaretle, mesleğiyle, yaptığı işleriyle çevresinde ve kendi dünyasında saygınlığı ile bilinen kişiler. Hayatları boyunca kazançları onlara bir ömür yetecekken, bunu daha açmadan birkaç adım atlamak istiyorum, siz o üstünden atladığım adımları doldurun (ki çok iyi biliyorum nasıl dolduracağınızı). Vekillikleri sırasında aldıkları ve ellerindeki imkânları, olanakların haddi hesabı yok zaten (Burayı da atlayacağım, siz doldurun) gelgelelim bunlara yönelik kendimce hesabıma. Ekmekleri kendilerinin alamadığı ve bir korumanın ya da şoförün bir markette girmesi, ki muhtemelen markette girerken ya da markette yetmez, süper bir markette girerken, üzerindeki silahın cihazda çıkardığı sese aldırmadan gayet bir koruma gırtlağıyla alışverişi yapar (ya da alışı yapar sadece ). Ya da kapıcı bu hizmeti görür, ya da abartayım biraz daha evdeki hizmetçi, uşak ya da artık hazırda kim varsa. Hatta biraz daha abartayım bakkalın kendini sevdirmek adına, her hafta elini ayağını doldurup gelip kapıya bırakarak, (muhtemelen oyda vermemiştir) ve iki elini kenetleyerek önüne müessesemizin hediyesidir efendim sözüyle bırakır ve gider. Okulların özel olması ya da kolej olması çocuklarının bir ayrıcalıklarıdır zaten anlatmaya devam etmeli miyim bilmiyorum ama sanırım bu kısmı da size bırakacağım (doldurma işlemlerini size bıraktığım için üzgünüm).

Emekli maaşı milletvekillerin baya bir yüksek ve bunu herkes kabul etti, kabul eden sevgili vekillerimin savunmaları da baya bir ilginç. Sanırım herkesin işine geldi bu, ben vekil işi gönül işidir, gönüllü verilen hizmet işidir sanırdım. Bunun içinde para pul her ne kadar fazlasıyla yer ediniyor olsa da, ben para pulu içine katmadan gönül işi sanırdım. Şimdi baktığımda sevgili ülkemin eşi benzeri olmayan anayasasında eşitliğe baya bir önem veriyor, işin ilginç tarafı ise ülkemizin anayasası örnek anayasa olarak kabul edilmiş. Garibim memurlarım, garibim işçilerim, garibim vatandaşım, garibim öğrencim diye kendimizle hesap yapıp durmakla kalalım biz.

Bizler bu arada Fransa’yı, Suriye’yi soykırımı konuşaduralım ya da boykot hazırlıklarına koyulmaya çalışalım, pazarda çarşıda yılbaşına özel hazırlıklar yapalım, zaten oldubitti bu mevzu, bu gün konuşuldu yarın konuşulacak sonra bitecek buda, tıp ki Van depreminin şuan kulak ardı yapıldığı gibi, tıpkı daha önceden mevzu bahislerimizin kapandığı gibi.

Siz değerli bakanlarım, bunun savunmasına ihtiyaç demeyin bir zahmet, hangi vekilimin neye ihtiyacı var? Yediği önünde yemediği de önünde. Savunmanın size değen tarafı ihtiyaç mı sadece? Normal standartların üzerinde olması yetiyorken hatta fazlayken bile yani %42 gibi bir durumdan söz ediyorum, % 60’a çıkması nasıl bir ihtiyaçtır! İki yılda emekli olma gibi bir hak nasıl bir haksızlıktır, sevgili Bakanlarım bakmadılar galiba! Biz buna da alışırız bakmayın siz.

Daha nelere alışacağız, gönlümüz gönüllümüz bize vekil olsun hele!!

 

Sami.zana.aslan@gmail.com

 

Popüler Kullanıcılar