Bilen Bilir, Bilmeyen Aslı Var Sanır.

 

            Biz yıllardır sınırda çok fazlasıyla kaçakçılık yapıldığını biliyoruz, oradaki insanların geçim kaynağının bu olduğunu da biliyoruz. Mazottan tuttunda tütüne kadar, çaydan tutun da elektronik malzemesine kadar. En büyüğümüzden tutunda, en küçüğümüze kadar biliriz kaçakçılığın ne şartlar altında yapıldığını. Bunun doğru olup olmama konusu tartışılır elbet, neden kaçakçılık! Neden Irak’tan, Suriye’den katırlarla efendime söyleyeyim eşeklerle, atlarla bunlar taşınır ve ülkemize sokulur. Bu tartışılır tabi fakat bunu tartışırken aldığımız ucuz radyoları, telefonları, makinaları ya da adına her ne koyacaksak, bunu da göz önüne alalım. Biz de burada az çok buna uyuyoruz, demek suç sayılıyorsa kaçakçılık, biz de biraz suçluyuz. Biz bu suçu işlerken gizli kapaklı, düşünme gibi bir lüksümüz olmuyor bu insanları, bu da bu insanların öleceğini ya da ölmeyi hak ettiğini göstermez. Bunu da bir kenara bırakalım böyle bir vahşet gerçekleştirilmez, bu bir katliamdır.

 

             TSK insansız hava aracını orada gezdirirken ki bu TSK teknolojinin arkasındaki durumunu gösterir ve bu grubu izleyebiliyor ise, hedefin nerede olduğunu ve kaç kişi olduğunu görebilecek kadar takip edebiliyorsa, kuşatıp etrafını yakalaması da bu kadar zor olmasa gerek. Madem bu bir suçtur, madem bu insanlar kaçaktır, ya da kaçakçıdır ya da PKK’dır her ismine ne koyacaksan, tespitini doğru yapmadığın sürece, işin öldürme olamaz ki tespitini yaptıktan sonra da işin öldürme olamaz, öldürme bir insanlık suçudur, kim bunu yaparsa yapsın bu bir suçtur. Sen bu ülkenin güvenliğini bu derece sağlayamazsın.

            Şu açıklamaları da bırakalım artık, orada işleri neydi? Ne işleri var dağlarda ve neden o yolu tercih ettiler? Orada olmasalardı bu olmayacaktı. İyide Allah’ın yarattığı dünya üzerindeki toprak kimsenin mülkiyeti değildir ki ve kişi istekleri adımları ya da yolu her tarafta olabilir. Ben bu gün evimdeyim yarın, deredeyim, denizdeyim ya da yoldayım. Başıma bir şey gelmezsin diye evimde körebe mi oynayayım. O insanların bir amacı vardı, o insanların belli belirsiz durumlarını bilmeden yargılama hakkına sahip değilsin sen. Neden deme hakkına da sahip değilsin çünkü sen bunun sebebini zaten biliyorsun, neden olduğunu zaten görüyorsun ve teknolojine güvenip adım adım izleyebiliyorsun, ortalama yaş gruplarının 20 ve üzerinde olan gencecik insanlardır bunlar, sen bunu görüyorsun. Hiçbir kuvvet bunlara kıyma hakkına sahip değildir, kimin ne hakkı bunları parçalamak.

           Hava operasyonu yapmak için birkaç kaçakçı köylü mü bekliyor TSK? Haber sitelerinin her biri başka bir şeyden bahsediyor! Kimisi yorumluyor, kimi haklı kılıyor, kimisi de TSK’nın yapacağı bir sonraki açıklamayı bekliyor. Sınırda yaşanılan bu vahşeti oradaki insanlar kadar acısını çeken olmaz. Bu ilk midir, buda tartışılır.

            TSK’nın ilk yaptığı açıklama şunu gösteriyor; alınmış ihbarlar ve istihbaratlar var, bu doğrultuda bunlar belirlendi ve hedef ortadan kaldırıldı, şimdi ise olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlatıldı. Bu inceleme ne haklı kılar seni, ne de alınan canları geri verir. Kaldı ki bunu hala PKK üzerinde değerlendiriyor ve yorumluyor. PKK’nin her zaman kullandığı yol olabilir bu, ya da PKK’nın her zaman yaptığı şeyde olabilir. Sen bu konuda geniş düşünmek zorundasın. Sen bu yolun sadece PKK tarafından kullanıldığını biliyorsan, neden PKK o yolu halen kullanıyor ve sen neden bunun için hala bir şey yapmış değilsin? bana göre bu bir soru işareti. Farz-i misal bu grup PKK, senin yapacağın şey bombardıman mı? Sanırım bu konuda TSK net ve evet bombardıman. TSK bunu kabul da ediyor, resmen şu demek oluyor; canlı gördüğünüz her şeyi öldürün ve canlı görünen herkes öldürüldü. Türkiye’de yapılan katliam listesine bir katliam daha eklendi.  

 

 

Sami.zana.aslan@gmail.com

 

 

Popüler Kullanıcılar