İnsanlar Ölüyorsa Vardır Bir Yanlışlık

 

         İnsanlarımız ölüyorken isim benzetmeleri boşunadır. Silahlı çatışmalar, kurşunlar, bombalar sadece bir masada oturup, ayakları üst üste atan ve kaleminde imza ve emir yetkisi veren aslında boş insanların işidir ve yaptırımıdır. Bugün yine asker ölüm haberini aldık, yine PKK ölüm haberini aldık. Yarın yine alacağız ve diğer günde aynı haberle uyanacağız, geçmişte aldığımız haberler gibi. Bir mail almıştım bir zaman ve diyor ki: Abi ne yazıyorsun sen öyle, yok askerler öldü yok şu öldü diye, sonuçta insanlar birbirini öldürüyor neresinden tutarsan tut ahmaklıktır bu ve değişmez, ölümlerin sadece sayısı artar. Evet, şimdi baktığımda çok haklı bir mailmiş, bu maili yazımdan dolayı atan arkadaşı şimdi daha iyi anlıyorum.

        Bu son çatışmaların artmasının ve bugün 12 gündür süren operasyonu bir sebebe bağlıyorum ben; Suriye Kürtlerin bölgesel özerkliği ve Irak kuzey Kürdistan’ın Irak hükümeti ile olan paralel politikası ve öte yandan İran’da güçlü olmaya başlayan PJAK. Bu dörtlü politikanın ortaya koydu yol haritasında başarılar var, halk birlikte hareket etmekte ve gerekli gördüğü her sahip oldukları toprağın özgürlüğüne ilişkin mücadele vermekte. Sonucunda Türkiye bir tampon noktası olarak kalacaktır ve birleşme alanında bir politika izlenmeye karar verildiğinde Türkiye de aynı kaderi yaşayacaktır ve Kürtler bulundukları bölgelerinde kendi topraklarına ve halk bütüncül politikasına doğru gidecektir. Bu operasyonlar bunlara engel olmak için başlatılan bir korku endişesidir.

            Ahmet Altan’ın Kürdistan başlığı altında yazdığı köşesinde vurguladığı şey; Kürtlerin yaşamış olduğu bölgeye istediğiniz ismi verin, orası Kürtlerin yaşadığı yerdir ve Kürtler bu yere Kürdistan diyecektir. Haklı ve gerçek bir yaklaşımdır bunu kabul etsek te etmesek te.

            Suriye bir iç çatışma haline girmişken ve dağılma noktasına çok yaklaşmışken orada yaşayan Kürtler, kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptirler ve kendi yaşamış oldukları bölgeyi, kendi politikası doğrultusunda var etme hakkına sahiptir. Bu sadece Kürtler için değil sadece yeryüzünde aynı dile, aynı kültüre sahip olan tüm halklar aynı hakka sahiptir.

        Endişesi olan koltuk sevdalıları politikacılarımız, komutanlarımız ve liderlerimiz bu endişesini kaldırmak amaçlı vatan millet sakarya sevdasına bürünüp ve kendilerini bu denli Vatansever gösterip eli silah tutan garibim askerleri operasyonlara gönderip ölümlerine sebep olması da kendi koltuklarından kaynaklanan bir şey. İnsanlarımız ölüyorken olan gariban ailelere oluyor ve neden bu koltuklarda oturmayı daha çok seven, kapısında Mercedes’i olan, yazlıkları olan, Holdinglere sahip aileler bu acıları yaşamıyor? Hiçbir insanın yaşamasından yana değilim bu ölüm acısının ama hep gördüğümüz, şahit olduğumuz gariban ailelere ve ölen çocuklarına, sadece görkemli bir cenaze hazırlamak ve şehit diye sıfatlandırıp onların duygularını ifşa etmeye çalışmak daha büyük bir haksızlık, daha ağır bir yıkımdır. Eğer ensesi güzel traşlı olan bir ailenin bu acıyı anlamadıklarını görseydim ve buna şahit olsaydım devlet anlayışının daha samimi algılardım. Bu işte bir haksızlık var! Ölen askerin babasının kör ve fakir olması bu haksızlığı ortaya koyuyor, ölen askerin ailesinin Kürtçe ağıt yakması ve yamalı bir elbise içinde gözyaşı dökmesi bu haksızlığı ortaya koyuyor, ölen askerin ailesinin bir gecekondu evi ve odası sonuna kadar soba dumanıyla dolu görünmesi bu duruma haksızlık olduğunu ortaya koyuyor.

          Halklar kendi mutluluklarını ve ihtiyaç, gereksinimlerini aramak amaçlı vermiş olduğu mücadeleye karşı kan dökmek doğru ve yakışıklı bir politika anlayışı değil. Barışçıl ve eşitçilik bir politika güdememenin sonu ölümlerle sürmeye devam ettikçe biz bu haberleri almaya devam edeceğiz.

        Bırakın siz Suriye’nin Kürtlerini, Kuzey Kürdistanı, İran’ı orayı burayı. İnsanlarımız ölüyorken toprak hiçbir ailenin işine yaramaz ve insanlarımız ölüyorken benim gözüm hiçbir toprakta kalmaz ve ben ölüyorsam ne yapayım ben geride kalan Vatan’ı. Bu sadece siyasi tüccarların işine gelir, koltuk sevdalıların işine gelir, patronların işine gelir. Ölen sadece asker olmuyor, aileleri de ölüyor ve biz halkta ölüyoruz ama siz bir hafta sonra bizi unutup yaşamaya devam ediyorsunuz ve siz biz ölenlerin üzerinden prim yapıp geri kalanları kandırmaya hala devam ediyorsunuz.

 

Samizana.aslan@yandex.com

Twitter.com/szaslan

 

Popüler Kullanıcılar