Bugün Ne Boykot Etsek

 

  İki Esnafın Muhtemel Boykot Diyalogları

           

-Komşu naber

-İyidir, biraz Napolyon kiraz aldım atıştırıyorum, buyur sende ye

-Afiyet olsun, minibüs ile Carrefoura gidiyorum. Hanım liste verdi. Çarliston biber, aspirin, gazoz falan alacam. Gazetede okudum boykot varmış. Sen de Fransa'yı boykot ediyor musun

-Ediyorum tabi. Bak ne oldu. Dün gördüğüm bir grup  Fransız turisti durdurup  Alein Delon gibi  anlamlı anlamlı baktım. Sonra Kanuni'nin Fransa'ya yolladığı fermanı okudum. Ardından da one minute dedim !

-Heyt be koçum. Anladılar mı peki

-Anladılar herhalde. Cebime biraz para sıkıştırıp alkışladılar.

-Gösteri yapıyorsun sanmasınlar ?

-Yok yok vicdan azabından öyle yapmışlardır. Onlar da farkında bizi kırdıklarının.

-Hadi  beraber çıkalım. Bende hanımı kuaförden alacam, ardından diyetisyene   götüreceğim…

 

Koyu siyah belirtilen kelimelerin hepsi Fransızca ama bu kelimelerin konuşulduğu yer Türkiye.  Bu kelimeleri hepimiz kullanıyoruz. Hadi dilimizdeki yabancı kelimeleri hemen ayıralım, türü panik erdem ataklarına girmeyeceğim. Günümüzde bunun zor olduğunu biliyorum. Asıl mesele Boykot;

 

Küçüklüğümden beri boykotlar hakkında hatırladığım en önemli  şey devam edememesi oldu. Hiç başlayıp da devam eden boykotumuz olmadı. Hep yeni başlayan, kısa süren, çabuk biten boykotlarımız vardı.

 

Bir hevesle incelediğimiz ürün boykot listeleri, sosyal iletişim araçlarında köpürttüğümüz fırtınalar, boykot edeceğimiz ülkelerin geçmişindeki katliamlar hakkında uzun uzun yazılar… Sonuç;

 

Aradan geçen 2-3 gün süre zarfında değişen gündem ve normale dönen gündelik hayat. Ciddiyetle devam ettirenleri ayrı tutuyorum. Ama gözüken o ki biz boykot işini pek beceremiyoruz.

 

Fransız Mallarını En İyi Kim Boykot Etti 

 

Tarihimizde boykotun hakkını verenleri hatırladıkça içim biraz rahatlıyor. Mesela Sütçü İmam ve Kurtuluş Savaşındakiler. Ülkede bir tane bile Fransız Malı! bırakmamışlar. Biz daha hakkıyla ürünlerini boykot edemiyoruz.

 

Bugünlere dönecek olursak, son boykot kararının hemen ardından pasaport ihalesi Fransızlara verildi. Tıpkı daha önceki boykot kararlarından sonra verilen ihaleler gibi. Pasaportta bir kimlik olduğuna göre, resmi olarak kimliklerimiz de bile söz sahibi olmaya başladılar diyebiliriz.

 

Sonu Nereye Varacak.

 

Bazen domino taşlarının kaderi bir önceki taşın direncine bağlıdır. Sağlam duran her taş kendinden sonraki tüm taşları kurtarabilir. Sağlam duramazsa, kendinden öncekinin yıkıcı gücüne eklenerek düşmeye devam eder. En sonunda da hepsi devrilir.

 

Bu gibi meselelerde hakkımızı daha iyi aramadıkça, yıldırıcı tavır ortaya koymadıkça taşlar hem bizim üzerimize hem de gelecek nesillerin üzerine yıkılmaya devam edecek. Bu işin sonu nereye varıyor Kurtuluş Savaşında gördük. Sonradan büyük bedel ödemek yerine, başta biraz dirayet ederek atlatabiliriz...

 

Sık kullanılanlar listesine eklediğimiz ürün boykot listelerinin kalbimize eklenmesi dileğiyle...

 

twitter.com/rapolyon

rapolyon@gmail.com

 

 

       

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,235Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,888Ölü Sayısı
  • 142,364Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:01

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar