Jetonlu Aşıklar ve Kamusal Dar Alanda Anarşi

Ata Sporumuz; Şikayet 

Ben dahil çevremdeki herkesin şikayet ettiği bir olay var; İletişim aygıtlarının çoğalmasıyla aramızdaki uçurumların artması. Özellikle evli insanlar ve sevgilisi olanlar bu durumdan çok şikayetçi. Hatta çocuklar bile şikayetçi, aileleri de çocuklarından şikayetçi ! Anlayacağınız bu konuda herkes birbirinden şikayetçi.

Jetonlu kulübeler dönemine son anda yetişmiş bir çocuk olarak aklıma kulübe önünde sıra bekleyen insanlar geldi. Seksenlerde ufak bir çocuktum. İnternetin gelmesine bir dem kalmıştı. Cep telefonlarının da eli kulağındaydı. Zaten sonra da bizim kulağımızdaydı. Yani çoğumuzun şikayet ettiği "iletişimsizlik" çağı insanlarla kulakların arasına girmek üzereydi.

Kulübe Önü Manzaraları

Bazen balkonumuzdan telefon kulübesinde sıra bekleyen insanları seyrederdim. Ellerindeki sarı jetonları tespih gibi şıkırdatarak beklerlerdi.

Gündüzleri sıra kalabalıktı. O yüzden kimse konuşmasını uzun tutamazdı. Özellikle sevgilisini gündüzleri kulübeden arayan aşıklar için durum pek de iç açıcı değildi. Konuşmayı biraz uzatan olursa, sen o zaman gör gürültüyü !

Önce öksürük sesiyle uyarı gelirdi, ki bu sesin dünyadaki karşılığı her ülkede aynıdır: Ya hastadır öksürür, ya da adamı hasta etmişsinizdir öksürerek uyarır ! Bu da fayda etmezse "hadi hemşerim işimiz var gücümüz var" diye homurdanmalar başlardı. Arada da "ne olacak bu gençliğin hali" türünden sözlerle taciz atışı devam ederdi. Eğer aşık dirayetli çıkarsa ve konuşmaya devam ederse son çare kulübenin camını tıklamak olurdu. Bu mahalle/li baskısı kesin işe yarardı.

Sevgililer Aslında Geceyi Sever.

Kulübeler geceleri tenha olurdu. Lakin en uzun konuşanlar da gececi aşıklar olurdu. Ceplerinde bir dolu jeton ve yanlarına aldıkları sigara paketiyle kulübeye girer ve kapıyı kapatırlardı. Bir ellerinde sigara bir ellerinde telefon saatlerce konuşurlardı. Konuşma bitip de kapıyı açtıklarında dışarıya Toros Dağlarına yetecek kadar duman taşardı. Ha bir de dumanlar arasından dışarıya, gereksiz gereksiz sağa sola sırıtan mutlu bir aşık suratı çıkardı. 

Tabi bu durum mutlu çiftler için geçerli. Eğer mutsuz ve kavga eden bir sevgiliyse bak o zaman kulübenin haline ! Tüm hıncını kulübeden çıkarırdı. (Kamusal dar alanda anarşi)

Jetonlu Aşıklar Döneminin Sonu

Kulübe önlerinde, karda kışta saatlerce bekleyen jetonlu aşıklar kuşağını hatırlayınca bizim kuşaklarla kıyasladım. Jetonlu aşıkların haklarını yemeyelim, en şedit ve keskin mahalle baskısına göğüs gerdiler. Bizim kuşakların durumuna gelince; Ellerimizde cep telefonları ve evlerimizde internet var. Sevdiklerimize kolayca ulaşabiliyoruz. Fakat çoğunluk, teknolojinin bazı götürülerinden şikayetçi. Özellikle insanların birbirine ilgisinin azalmasından yakınıyorlar. Belki de bazı şeylerin kolay ulaşılması cazibeyi azalttı. Ama özellikle belirteyim; cazibeyi azaltmak değeri azaltmıyor. Gene değerli oluyorlar. Lakin zor ulaşmanın cazibesi, kolay ulaşmanın sıkılganlığında boğuluyor. 

Bazen duyarım; aynı evin içinde baba bir odada, anne diğer odada, çocuk kendi odasında internette. Neredeyse internetten mesaj atıp hal hatır soracaklar birbirlerine ! (tabi ‘feys’te anne-baba ekliyse) 

Şüphesiz ki bu geneli kapsayan bir durum değil. Ailesiyle ya da sevdikleriyle sıcaklığını koparmayan ve vakit ayıran çok insan var. Lakin jetonlu aşıklarla kıyaslarsak; öyle ya da böyle, kabul etsek de etmesek de, istesek de istemesek de, cemalde ve surette, zahirde ve batında, iyi günde ve kötü günde, her koşul ve durumda...Hadi hadi tamam, uzatmayayım.

Kısaca; Bir jetonla mutlu olan çok az insan kaldı dünyamızda...

Kalemimden;  

Hayalleri kuranlar değil yıkmayanlar yaşatır.

Çiçekleri ekenler değil koparmayanlar büyütür...

Hayallerinizdeki çiçeklerin bile koparılmaması dileğiyle...

 

rapolyon@hotmail.com

twitter.com/rapolyon

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,248Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,888Ölü Sayısı
  • 142,366Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:10

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar