Roman Vatandaşlara Vatandaş Olma Duygusunu Yaşatan Lider

Yaklaşık iki haftadır 12 Haziran seçimlerini takip etmek üzere İzmir’de bulunuyorum. Buradan seçim analizlerimi sık sık okuyucularımıza aktarmaya çalışacağım. Öncelikle tüm okuyucularıma selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.

İlk analizim Roman vatandaşların tertip ettiği dernek ve muhtarların katıldığı programla başlamak istiyorum.

O gün bir konu beni çok derinden üzdü, bir konu da geleceğe ümitle bakmamı sağladı. Üzen konu toplantıya katılan bir Roman muhtarın sözleri oldu. Bir muhtar aynen şunları aktardı: “Bundan 10 -15 yıl önce cami cemaatine bile alınmıyorduk, GACO’lar (onların Roman olmayanlar için kullandıkları bir tabir) bizimla camii de saf bile tutmuyorlardı. Bizim imamlık yapma kapasitesi olan bir arkadaşımızın arkasında asla ve asla namaz kılmıyorlardı! Bizden kız alıp vermedikleri gibi bizden alışveriş bile yapmıyorlardı”

 Evet, yanlış duymadınız! Burası Türkiye ve burası İZMİR!

İnsan olanın tüylerinin ürpermemesi mümkün değil! Tüylerimin ürperdiği gibi inanılmaz bir üzüntü içine girdim onlar adına! Adeta bir GACO olduğum için utandım!

Ama ardından Romanları dinlemeye devam edince geleceğe dair ümidim bir kat daha arttı. Bu geçen zaman içinde 15 muhtarlıklarının ve 27 derneklerinin olduğunu söylediler. Umudum geleceğe dair arttı. Hatta bununla kalmamışlar Roman derneklerinin birleştiği bir federasyon kurmuşlar. Toplantıda olan Romanların kanaat önderlerinden olan Metin Özçeri şunları söyledi: “Eskiden haklarını arayamayan bir topluluktuk ama şimdi haklarını arayan bir topluluk haline geldik. Bunda da en önemli desteği de Sn. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Roman açılımı ile Türkiye’de insan olduğumuzu ve bizim de bu ülkenin bir parçası olduğumuzu tüm ülkeye gösterdi. Allah ondan razı olsun”

Metin Bey’in sözlerinden anlaşılacağı gibi Başbakana karşı inanılmaz bir güven ve sevgi besliyorlar. Başbakan bununla da kalmamış, Roman vatandaşı olan Sosyolog Cemal Bekle’yi İzmir’den AK Parti Milletvekili adayı göstermiş. Başbakanın yapmış olduğu bu jest Türkiye’nin en çok Roman vatandaşının bulunduğu (400 bin) İzmir’de büyük bir sevinçle karşılanmış. Ve Roman gençlerin üzerinde büyük bir umut oluşmuş.

Roman muhtarlardan biri olan Ali Yangir ise bu değişimi şöyle özetledi: “ Okuma oranımız artı. Daha önceleri Romanlar çocuklarının eğitimine çok önem vermezdi. Ama özellikle son 7-8 yıldır tüm muhtarlarımız tek tek evleri gezerek bu oranın artmasını sağladık. Zaten gençlerimiz için en iyi örnekte AK Parti Milletvekili adayı Sosyolog Cemal Bekle oldu. Bize Sn. Başbakan bir kapı açtı ve şimdi ahde vefa zamanı” dedi.

Haddim olmayarak ben buradan bir kez daha Sn. Başbakanı tebrik ediyorum. Bu güzel insanlara toplumda hak ettikleri değerin oluşmasında öncülük yaptığı için…

Not: Bu yazımı Konak’ta bulunan Hisar Camii yanındaki Kızlarağası Hanı önündeki Antic Cafe’de dostlarla nargile sohbeti sırasında yazdım. Onların da tüm okuyucularıma selamları var.

Popüler Kullanıcılar