İzmir Ne Kadar Değişebilecek?

 

Karşıyaka’da CHP’nin her ne olursa olsun birinci parti olduğunu gözlemledik. Fakat diğer ilçelerde bu yapı değişmiş. Özellikle Çiğli’de AK Parti’nin bir irtibat bürosuna girdik. Her taraf AK Parti Milletvekili ve Milletvekili adayı Erdal Kalkan’ın fotoğraflarıyla süslüydü. Orada bulunan Hacı Eren Bey’le biraz sohbet ettik ve bu durumu sorduk. Hacı Eren, Muşlu olduklarını ve atadan solcu olduklarını söyledi. Fakat Erdal Kalkan’dan çok memnun olduklarını ve bu seçimlerde İzmir’de Muşlular olarak Erdal Kalkan’a tam destek vereceklerini söyledi ve devam etti:  “Bir sıkıntımız olduğu zaman yanımızda oldu. Hastalarımızla ilgilendi, öğrencilerimizin sıkıntılarını çözdü. Bunun gibi çok konu var. Biz partili değiliz ama Başbakana ve Erdal Kalkan’a karşı bir vefa borcumuz olduğuna inanıyoruz.”

Daha sonra Çiğli, Menemen ve Aliağa ilçelerini ziyaret ettik. Bu ilçelerde de gördük ki, hızlı tren buraya çok büyük etki yapmış. Ayranı meşhur bir yol üstünde ki bir mekânda ayranlarımızı yudumlarken, orada bulunanlarla da sohbet ettik. Mekân sahibi Mesut Bey, “Hızlı Tren bizi çok mutlu etti. Buradan biniyoruz trene Adnan Menderes Havalimanı’na kadar gidiyoruz. Bu tren bizler için çok önemliydi” dedi.

Bizimle beraber ayran molası veren kamyon şoförü Abbas Bey’de söze daldı. “ Sadece tren mi? İzmir’in çevresine örülen çevre yolu bizleri çok rahatlattı. Merkeze girmeden istediğimiz yere daha rahat ulaşıyoruz. Eskiden Karşıyaka’dan İzmir’e, Ödemiş’e, Selçuk’a, Aydın’a giderken neler çekiyorduk. Allah razı olsun Binali Bey’den”…

Şunu rahat söyleyebilirim kendi adıma; Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’de çok sevilmiş. Onun ismi adeta bu bölgeye bir heyecan getirmiş. Kimle konuşursak, partili olan da olmayan da Binali Bey’den övgü dolu sözlerle bahsediyor.

Hele o bölgeye yapılacak olan Kuzey Ege Çandarlı Limanı Temel Atma Töreni’nde ki sözleri bölge insanını iyice umutlara bürümüş.

“Pire Limanı Çandarlı’nın Yanında Pire Kalacak”

Bu söz şunu ifade ediyor: Dünyanın 10. büyük limanı olacak olan Çandarlı Limanı, 750 günde bitecek ve liman da çalışacak tüm personel ve malzeme İzmir’den tedarik edilecek.

Yani yeni iş kapısı olacak İzmirlilere ve ekonomisi canlanacak İzmir’in…

Not: 1. Bölge izlenimlerimizi ve Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile olan birebir görüşmelerimizi bir sonraki yazımda yer vereceğim.


Coronavirus (Covid-19)

  • 6,087,303Coronavirus Vaka Sayısı
  • 368,493Ölü Sayısı
  • 3,021,478Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 19:55

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar