Diyarbakır, Huzur ve Barış İstiyor

Gezdiğim ilçelerdeki olumlu gibi gözüken havanın yanı sıra zaman zaman gerginliklerde oldu. Özellikle AK Parti irtibat bürolarına yapılan sözlü ve fiziki saldırıların Diyarbakırlılar tarafından değer bulmadığına ve şiddetle kınandığına şahit oldum.

Halk açık açık şunu söylüyor: “Huzur ve barış ortamı olsun”…

Seçim AK Parti ve bağımsız adaylar üzerinde geçecek

Diyarbakır bir önceki seçimde 10 vekil yolladı meclise. Bu seçimlerde bir artışla bu sayı 11 oldu. Önceki seçimlerde Ak Parti 6, DTP’nin desteklediği bağımsız adaylar ise 4 vekil kazandı. Bu seçimde ise DTP’nin desteklediği aday sayısı 5 oldu. Yani DTP, 11 milletvekilinin 5’ini alabilecek en fazla. Tabi başka bağımsız adaylar da var ama onlara pek şans verilmiyor.

AK Parti bu seçimlerde Diyarbakır’da köklü bir değişikliğe gitmiş. Geçtiğim dönemin 6 vekilinden sadece Tarım Bakanı Mehdi Eker var listede. Diğer isimlerin hepsi yeni. Bu yenileme hareketinin Diyarbakırlılar tarafından da olumlu karşılandığını söylemek gerçek dışı olmaz.

İşte AK Parti’nin o yeni adaylarından biri de İstanbul’da beraber olduğumuz, ülke genelinde eğitimi yarıda bırakmış veya hiç başlamamış 690 bin insanımızı tekrardan eğitim hayatına kazandıran Kültürlü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş sosyal ve siyasi zekâsı (bana göre) üst seviye de olmasının yanı sıra başarılı bir işadamı kimliği de bulunan Cuma İçten.

Cuma İçten’e Diyarbakırlıların teveccühünü gözlemledim. Kendilerinden biri olarak görüyorlar İçten’i.  Her gittiğimiz yerde yaşlısı, genci, kadını, emekçisi tebrik ediyor ve kendisinden umutlu olduğunu söylüyorlar.

Bende buradan kendisi için hayırlı olmasını diliyorum.

Diyarbakır Mitingleri

İlk önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi Diyarbakır’a. Kendi adıma şunu söyleyebilirim; Sadece Diyarbakır’a gidelim diye gelinmiş bir mitingdi. Üç bin civarındaki bir kalabalığa hitap etti Kılıçdaroğlu. Bu rakam CHP’ye Ana Muhalefet Partisi’ne yakışmadı. Bundan daha önemlisi açılımla ilgili, Kürt sorunlarıyla alakalı kayda değer bir söylemde bulunmadı Kılıçdaroğlu. Beklenti içinde bulunan gazetecilerin hayal kırıklığına uğradığını gördüm. İstanbul’a ve Ankara’ya elleri boş döndü meslektaşlarımız.

Dün de Başbakan geldi Diyarbakır’a. Geçen yıl yakından takip ettiğim mitingden daha görkemli bir kalabalık doldurdu alanı. Önceki gün İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde Başbakanın Diyarbakır için söylediği, “Diyarbakır ağırlıklı olarak eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda çok büyük bir destek verdiğimiz ilimizdir" sözleri anlaşılıyor ki Diyarbakırlılar tarafından anlam bulmuş. Anlam bulmuş ki, Diyarbakırlılar miting alanını doldurmuşlar. İki tane ses bombasına, mitingden günler önce başlayan tehdide ve miting ortasında başlayan yağmura rağmen…

Başbakanın mitingde vaat ettiği Sur İçi Yapılanması, Sivil Havalimanı, İki Şehir Hastanesi, Dicle Vadi Projesi, Diyarbakır – Şanlıurfa otoyolu, 30 bin kişilik stat ve Silvan Barajı projeleri alanı dolduran kalabalık tarafından takdir buldu.

Sonuç:

Anlaşılan o ki, Diyarbakır seçimi yine AK Parti ve bağımsızlar arasında geçecek…


Coronavirus (Covid-19)

  • 6,090,454Coronavirus Vaka Sayısı
  • 368,638Ölü Sayısı
  • 3,023,216Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 20:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar