BURAK YILDIRIM'I KİM ÖLDÜRDÜ

Dün gece, basınımızın “Dünya Derbisi” diye adlandırdığı ama dünyada bizden başka hiç kimsenin izlemediği, Fenerbahçe - Galatasaray derbisi vardı. Galatasaray geçen hafta şampiyonluğu garantilediği için, maçın çok da bir iddiası yoktu. Ama sahada gerilim had safhadaydı. Kavgalar, küfürler, itişler, kakışlar ve kırmızı kartlar havada uçuştu.

Maç bitti, taraftarlar evlerine dağılmak için yola çıktı. 20 yaşındaki Fenerbahçe taraftarı Burak Yıldırım, Edirnekapı metrobüs istasyonu çıkışında çıkan kavgada bıçaklanarak öldürüldü. Evine dönemedi. Polis şimdi her yerde Burak’ın katilini arıyor. Aslında katiller o kadar çok ve o kadar ortadaki. Kimler mi dersiniz.

Burak Yıldırım’ı aslında bu ülkedeki futbol şiddeti öldürdü. Bu şiddeti besleyen büyütenler katletti gencecik bir adamı. Mesela Fenerbahçe’nin alkışlamak gibi bir niyeti, Galatasaray’ın alkışlanmak gibi bir talebi yokken, ısrarla alkış gündemiyle ortalığı geren Türk spor medyası öldürdü Burak’ı. Soktular bıçağı körpe vücuduna acımadan. Yarın da timsah gözyaşı dökecekler eminim. Ama sorumsuz spor medyası bu hale getirdi ülkeyi biraz da.

Bir bıçak da Aziz Yıldırım sapladı mesela. Şampiyonluğu kaybetmiş olmanın verdiği eziklikle, Galatasaray aleyhine tahrik ve tehdit içeren açıklamalar yaptı. Hem de maçtan iki gün önce. Kazanın altına sürdü odunları arka arkaya. Sonra da dün tribüne oturup marifetini seyretti.

Biz eksik kalmayalım dercesine Aykut Kocaman ve Claudio Taffarel de birer bıçak darbesi savurdular Burak’a maç biter bitmez. Maç bitmiş ama onların öfkesi bitmemişti. “Galatasaray bize TT Arena’da daha fazlasını yaptı” dedi Aykut Kocaman, yapılanlara arka çıktı. Centilmenliği ve beyefendiliği ile gönüllere taht kurmuş Aykut Kocaman’ın cenazesi kalktı aslında dün Saraçoğlu’ndan. Ve bu iğrenç atmosfere kurban verdiğimiz bir diğer adam da Türk olmamasına rağmen Taffarel’di. Biz onlara değil, onlar bize benziyor maalesef.

Maç başlamadan önce, Galatasaray’ın iki siyahi yabancısı Drogba ve Eboue’ye muz fırlatıp maymun imasında bulunan yaratıklar da cinayete ortak oldular dün gece. Rakibin siyahi oyuncusuna “maymun” imasında bulunurken, kendilerini insan zannetmeleri çok ilginçti. Kendi takımlarında oynayan iki siyahi oyuncu varken, hatta bunlardan biri de iki gol atıp maçı kazandırmışken, utanmışlar mıdır acaba? Utanmak için de asgari bir insanlık gerektiğine göre.

Sahadaki futbolcular da koşarak cinayet mahallindeki yerlerini aldılar dün akşam. Her pozisyonda kavga etmek için fırsat kolladılar. Ayırmaya gelen Drogba’ya dayılık yapan Volkan, yerde yatan rakibi kaldırmak için uğraşan Melo’yu engellemeye çalışan Emre, Volkan’ı öldüresiye boğazlayan Sabri ve bu atmosfere ortak olan diğerleri. Çirkinlik üstünde çirkinlik vardı sahanın içinde. Futbolcu diye geçinen, futbol oynamak için para alan o kadar adam, dün futbol değil, çirkeflik peşinde koştular, ve bu cinayete onlar da ortak oldular.

Biz taraflar da geri kalmadık bu cinayetten. Fanatikliğimiz, düşmanlığımız, hazımsızlığımız bir hafta boyunca tavana vurdu. Sadece diş biledik karşılıklı. Hakaretler ve küfürler ürettik üstü açılmamış. Bir gün önce koca bir ilçe kana bulandı, onlarca insan öldü, bu bile frenlemedi bizi. Umurumuzda olmadı. Burak Yıldırım’ın öldürülmesinin ardından bile sosyal medyada kan damlıyordu klavyelerden. Ardından küfürler edenler bile oldu. Ölümü bile kesmedi bazılarını, cesedini bile rahat bırakmadılar.

Polis Burak Yıldırım’ın katilini arıyor, ama aslında katiller ortalıkta dolaşıyor. Bir sonraki cinayetlerini işlemek için bir sonraki maçı bekliyorlar, bitmez tükenmez bir kinle ve nefretle. Hepimiz katiliz aslında, hepimiz ortağız bu cinayete. Bıçakta parmak izlerimiz yoksa da, ağzımızdan ve klavyelerimizden saçtığımız salyalar var. Kan sıçramadıysa da üzerimize, günah sıçradı. Gelip yakalamasa da polis hepimizi, vicdanlarımızda mahkumuz hepimiz. Tabii vicdanı olanların.

 

 

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 30,752,292Coronavirus Vaka Sayısı
  • 957,370Ölü Sayısı
  • 7,406,258Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar