NE KIYMETLİ İRAN'MIŞ !

İran ne yapıyor ?

HABER 1

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir yıldır yürüttüğü çalışmalar sonucunda, İran İstihbarat Örgütü Savama’ya bağlı olarak Iğdır’da faaliyet gösteren biri İran’lı 9 ajan gözaltına alındı.

Biz ne yapıyoruz ?

HABER 2

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’a yaptırım öngören yeni paketi kabul etti. Oylamada Türkiye ve Brezilya “hayır” oyu kullanırken, Lübnan çekimser kaldı. Konsey’in kalan 12 üyesi ise, “evet” oyu kullandı.

İran ne yapıyor ?

HABER 3

İran Dışişleri Bakanı Ali Laricani’den sonra şimdi de ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in baş askeri danışmanı Tuğgeneral Yadullah Cavani, Türkiye’ye Patriot füze konuşlandırılmasının stratejik bir hata olduğunu öne sürerek, “Ankara şunu bilmelidir. Eğer Patriotlar Suriye’ye yapılacak bir müdahale için hazırlıksa, Ankara eskisinden daha fazla bedel öder ve büyük zarar görür” dedi.

Biz ne yapıyoruz ?

HABER 4

İngiliz The Guardian  Gazetesi’ne konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hakkında, “Ahmedinejad’ın dostumuz olduğu şüphesizdir. Dostumuz olarak şimdiye kadar çok iyi ilişkilerimiz oldu ve hiçbir sıkıntı yaşamadık” dedi.

İran ne yapıyor ?

HABER 5

Son dönemde Kandil’de gizli bir görüşme yapan İran istihbaratı, PKK’yı çözüm sürecinden vazgeçirmeye çalışarak, askeri yardım teklifinde bulundu. En son Murat Karayılan ile görüşen, İran’ın ünlü istihbaratçısı Kasım Süleymani’nin savaşa devam etmesi koşuluyla PKK’ya “ağır silah” ve lojistik destek teklif ettiği öğrenildi. PKK yönetimi, İran’dan gelen teklifi reddetti.

Biz ne yapıyoruz ?

HABER 6

Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu, “Dünyaya ilan ediyoruz ki, Türkiye ve İran ebediyete kadar dost kalacaklar” dedi.

İran ne yapıyor ?

HABER 7

Taksim’de başlayıp Ankara’ya sıçrayan olaylarda Kızılay’da halkı provoke ettiği tespit edilen İran asıllı bir ajan gözaltına alındı.

Biz ne yapıyoruz ?

HABER 8

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran’dan petrol alımını azaltmaya dair herhangi bir karar almadıklarını belirtti.

İran ne yapıyor ?

HABER 9

İran’ın Türkiye’de Alevi – Sünni çatışması çıkarmak için üç yıldır yoğun faaliyet içinde olduğu ortaya çıktı. Gezi Parkı eylemlerinin bu senaryonun sahneye konulması olarak değerlendirildi. Faaliyetlerin, İstanbul, Ankara ve İzmir’de tabelasında “Alevi Derneği” yazan dört ayrı kuruluşla yürütüldüğü belirtilirken, bu derneklerin üç yılda yaklaşık 700 Alevi dedesini İran’a götürdükleri öğrenildi. İran’a götürülen dedeler, önce Devrim Muhafızları komutanları ile, ardından da dini lider Ali Hamaney ile görüştürüldü.

Biz ne yapıyoruz ?

HABER 10

Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde İran ile imzalanan “Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ocak ayından itibaren yürürlüğe girdi. Zapta göre Van’da ortak okul açılacak. Her yıl kendini otomatik yenileyecek anlaşma, öğretmen, uzman ve öğrenci değişimlerini öngörüyor.

Normalde İran’ın yaptıklarını başka ülke yapsa, bizim “agresif” hükümetimizin kararıyla, Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrılır, o ülkedeki büyükelçimiz de apar topar Ankara'ya gelmiş olurdu. Notalar havada uçuşur, misliyle karşılıklar verilirdi. Ama ne hikmetse, İran ne yapsa biz ya susuyor, ya da alttan alıyoruz.

İran’ın AKP Hükümeti üzerindeki bu gücü, sempatisi veya ağırlığı nedir bir anlayabilsek keşke. Ya da hükümet anlatsa da hepimiz öğrensek. Başka ülkelere karşı, sürekli gündemde olan “sabrımızın sınırı” İran için ne kadar gevşek, farkında mısınız?

 

Sahnedeki “Acem Oyunu” ne, ve bu oyunu kim bozacak acaba?


Coronavirus (Covid-19)

  • 30,737,912Coronavirus Vaka Sayısı
  • 957,271Ölü Sayısı
  • 7,406,425Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 15:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar