CEMİL ÇİÇEK FOREVER

AK Parti önümüzdeki hafta yapılacak TBMM Başkanlığı için, halihazırda bu görevi yürüten Cemil Çiçek’i tek aday olarak açıkladı. Böylece Cemil Çiçek’in bir dönem daha (iki yıl) Meclis Başkanlığını yürüteceği belli oldu. 29 Kasım 1987’de yapılan Genel Seçimlerde milletvekili seçilen Cemil Çiçek, 18, 20, 21, 22, 23 ve 24. Yasama dönemlerinin tamamında milletvekili ünvanına sahip oldu.

1991-1995 yılları arasındaki 19. Dönem hariç, 22 sene milletvekilliği yapan Cemil Çiçek, bu sürede, Devlet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve TBMM Başkanlığı görevlerinde bulundu. Anavatan Partisi, Fazilet Partisi ve AK Parti’de siyaset yaptı.

Her dönem koltuğunu bir şekilde korumayı başaran Cemil Çiçek, kritik zamanlarda yaptığı kritik hamlelerle makamlarını korumayı bildi. Cemil Çiçek’in bir diğer önemli özelliği ise, en kritik anlarda devletçi refleks göstermesi oldu. Örneğin 28 Şubattan sonra Refah-Yol hükümetini düşüren Mesut Yılmaz hükümetine güven oyu verenlerden biriydi. Aynı Cemil Çiçek Refah Partisi kapatıldıktan sonra, Fazilet Partisi’ne geçti, aday oldu ve yeniden meclise girmeyi başardı.

2005 yılında Adalet Bakanı iken, başta Hrant Dink olmak üzere birçok aydının yargılandığı 301. Maddeyi ölümüne savunan Çiçek, o tarihlerde yapılan Ermeni Konferansına katılanları da “vatan haini” ilan etti. “Bu millete küfretme, bu milletin nüfus cüzdanını taşıyanların aleyhine propaganda yapma, ihanet etme dönemini artık kapatmak lazım” şeklinde açıklamasıyla Hrant Dink’i hedefe koyan Çiçek, Hrant Dink öldürüldükten sonra da en ufak bir pişmanlık belirtisi göstermedi.

Mevcut AK Parti hükümeti üyelerinin yarıya yakını lise öğrencisi iken milletvekilliği koltuğuna oturan Cemil Çiçek, Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra, uzun süre bağımsız kalmayı tercih etti. O dönemde önce Abdullah Gül, ardından Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan parti kurma çalışmalarına katılmadı. Ama ne olduysa partinin kurulacağı son gün, AK Parti’ye katılıverdi. Devletçi refleks belki de bunu gerektirmişti.

Yine Adalet Bakanlığı döneminde, 2005 yılında Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bir kitabevine bomba atılmış, bombayı atanlar halk tarafından yakalanmış ve astsubay oldukları ortaya çıkmıştı. Bu olaya bakan Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, hazırladığı iddianamede, astsubaylardan biri için “tanırım, iyi çocuktur” diyen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında da suçlamalarda bulununca ortalık karışıvermişti. Devletin daimi bekçisi Cemil Çiçek başkanlığındaki HSYK, apar topar Ferhat Sarıkaya’yı meslekten ihraç ediverdi. İhraç kararının alındığı toplantıya müsteşarını gönderen Çiçek, kararın alınmasını sağlayan kişi olmuştu.

Cemil Çiçek’ten sonraki Adalet Bakanları, Ergenekon savcılarının arkasında sonuna kadar durdu ve soruşturmalarda ciddi bir mesafe alınabildi. Aynı dönemde Cemil Çiçek Adalet Bakanı olsa, Zekeriya Öz de meslekten men edilir ve Ergenekon diye bir dava ortalıkta olmazdı.

Kuşkusuz Cemil Çiçek’in hayatındaki en talihsiz gün 28 Nisan 2007 günü oldu. Bir gün önce gece yarısı Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesine konulan e-muhtıraya, ertesi gün hükümetin verdiği cevabı okuma görevi kendisine verildi. Yıllarca devletçi refleks gösteren bir devlet adamının, devletçi refleksin patent sahibi askere karşı, sivillerin verdiği cevabı okuyan kişi olması, belki de kaderin kendisine bir cilvesiydi.

Her devrin adamı olan, her parti tarafından sevilen, her dönemde önemli bir koltuğa oturmayı becerebilen Cemil Çiçek’in alamet-i farikası nedir bilinmiyor. Özal’ın, Erbakan’ın ve Erdoğan’ın ısrarla güvendiği Çiçek, neden bu kadar değerli herkes tarafından merak ediliyor. Ve çeyrek asırdan fazladır, memleketin kaderine etki eden bu adam, ne kadar daha koltuk işgal edecek kestirilemiyor.

Fikret Kızılok yaşasa, “Süleyman Hep Başbakan” şarkısının ardından, “Cemil Hep Milletvekili” şarkısı yapardı belki. O şarkı yapılmadı ama, uzun süredir çalınıyor ve dinleniyor.


Coronavirus (Covid-19)

  • 30,752,322Coronavirus Vaka Sayısı
  • 957,371Ölü Sayısı
  • 7,400,102Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 16:45

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar