İŞ GÖRÜŞMESİ – MÜLAKAT İÇİN KENDİMİZİ HAZIRLAMAK!

 

 

İŞ GÖRÜŞMESİ – MÜLAKAT İÇİN KENDİMİZİ HAZIRLAMAK!

İnsanlarla iletişimde ilk saniyelerin ne denli önemli olduğunu hepimiz biliriz. Tanışmalarda ilk saniyeler altın değerinde kıymetlidir. Çünkü bir kez daha tanışmanın ikinci bir şansı yoktur. Bir diğer söylemle; “İlk intiba son intibadır!”

İşte bu tanışmaların ve görüşmelerin en önemlilerinden birisi de iş görüşmeleridir. Yani ter döktürülen mülakatlardır. Belki ömrünüz boyunca çok severek sahip olacağınız bir iş için unutamayacağınız tatlı bir esinti. Belki de hayatınız boyunca hiç sevmeden sadece para kazanmak amacıyla yapacağınız işiniz için açılan zorunlu bir kapı. Ya da size; ‘kötü bir anınızı anlatır mısınız?’ dediklerinde yüzünüz kızararak başlayacağınız ve; ‘bunu ben yapmış olamam’ diyerek kendinizin bile inanmak ve hatırlamak istemeyeceği o kabus anlarınızdır. İşte bu mülakatlar aslında kısacık ama bir o kadar da hiç bitemeyecekmiş gibi uzun gelen dakikalardır…

Peki böylesi bir mülakatta, bu iş için en uygun aday benim mesajını vermek için bize düşenler nelerdir? Gelin isterseniz şimdi de madde madde bunları sıralayalım.

1.Elimize iletişimin ve yüreklerin altın anahtarını almayı asla unutmamalıyız ki; bu da yüzümüzdeki tatlı, naif ve bir o kadar da ölçülü ve zarif tebessümümüz. Bu tebessüm kesinlikle samimi ve içten olmalıdır…

2.En güzel kıyafetimiz üzerimizdeki özgüvenimiz olmalıdır. Hangi konu olursa olsun, o konudaki bilgimiz / bilgi birikiminiz de özgüvenimizi artıran en önemli unsurdur. Gözlerde ki korkular, o konudaki bilgi ve tecrübe eksikliğinin en temel göstergesidir. ‘Biliyorum da yapmıyorum’, ‘bu benim kendi tercihim’ noktaları bile bir çeşit özgüven sergiler.

3.Başvuru yapmadan önce özgeçmişimiz çok özenli bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Hatta iş pozisyonlarına yönelik olarak bizle ilgili önemli ve gerekli ek bilgiler gerekiyorsa bunlar da eklenmelidir. Çünkü mülakata çağrılmadan önce, profesyonel, güncel ve söz konusu pozisyona uygun olmanın gerekliliği aşaması her zaman ilk turu geçmemize vesile olmaktadır. Düzgün, özenli, profesyonel ve kurumsal hazırlanmış bir özgeçmiş ilk hazırlanan dosyanın içindeki bilgilerin incelenmesi aşamasındaki elemede ve sonrasında gerçekleşecek olan mülakatta bize katkı sağlayacaktır.

4.Gidilecek kurum, şirket veya iş yeri hakkında mutlaka bir ön araştırma yapılmalıdır. Bu kurumun kültürü mutlaka bilinerek gidilmelidir.

5.Nezaket Kuralları çerçevesinde davranmakta bu görüşmede bir diğer artı unsur olarak kendini gösterir. Her durumda ve her ortamda olduğu gibi, önce “selam” sonrasında da “kelam” olmalıdır. Ve hatta olumsuz geçtiğine inandığınız bir görüşmeden sonra bile kesinlikle teşekkür ederek ayrılma ihmal edilmemelidir. Bunu yapmak bizim kendi kalitemizi sergiler. Kalite ise asla tesadüf değildir! Önce usul, sonra üslup ve son olarak esas gelir. Bu konuda bunu unutmadan özenli olunması bize çok artı değer katacaktır.

6.İş görüşmelerine olası ise en az 15 dakika önce gitmelidir. Erken gidilip orada fiziki ve psikolojik olarak kendimizi ortama hazır hale getirmek bize katkı sağlayacaktır. Yapılacak en büyük hata ise görüşmeye geç kalmaktır. Böylesi bir durum bizim disiplinli olmadığımızın bir göstergesidir.

7.Görüşmeye mümkünse telefon ile girilmemelidir. Eğer yanımızda ise mutlaka kapatılmalıdır. Titreşimde dahi olması olumsuz bir izlenim olacaktır.

8.İş görüşmesine giderken yanımızda kalem ve kâğıt bulundurmalıyız. Görüşme esnasında görüşülen konularla ilgili kısa notların alınması, hem kendimizin söz konusu pozisyonla ilgili daha iyi değerlendirme yapabilmemize katkı sağlar, hem de karşı tarafta olumlu bir izlenim bırakır. Ancak bu her konuşulanı yazmak şeklinde değil, gerektiğinde not almak şeklinde uygulanmalıdır. Keza göz temasını kaçırmış oluruz.

9.Cüzdan, gözlük, anahtar, cep telefonu gibi özel eşyalarımız varsa bunlar asla toplantı masasının üzerine konulmamalıdır. Böylesi davranmak, bizim iş görüşmesine verdiğiniz önemi, kişilere saygıyı ve nezaketli duruşumuzu sergiler.

10.İş görüşmesi esnasında bize içecek bir şey ikram edildiğinde, mümkünse kabul edilmemeli, bu olmuyorsa çay veya su gibi içecekler istenilmelidir. Bu bizim mütevazı bir karaktere sahip olduğumuzun bir göstergesidir. Yapılacak en büyük hata ise ‘Sade bir Türk kahvesi olsun lütfen’ demiş olmamızdır. Muhtemelen bu içecekleri içmeye bile zaten zamanımız olmayacaktır. Ayrıca heyecanımızdan içeceklerin üzerimize dökülmesi, akabinde yaşanabilecek odaklanma ve motivasyon bozuklukları gibi problemler de söz konusu olabilir. Ayrıca içeceğimizin tabağını, asla İ.K. uzmanının veya ilgili yöneticinin masasına da koymamalıyız.

11.Görüşme esnasındaki konuşma tarzımıza ve ses tonumuza da dikkat edilmelidir. Konuşmalarımız argo kelimelerden uzak durulmalı. Açık, anlaşılır, tutarlı ve güven veren üslupta olmalıdır. Çok yavaş ya da çok hızlı konuşulmamalıdır.

Ayrıca günlük hayatta çok sık kullandığımız “hımm, hee, eee, yaa ” gibi asalak seslerden de uzak durmalıyız. Diksiyon eğitimi mümkünse üniversite yıllarında veya yapılamamışsa iş yaşamına başlamadan önce alınmış olmalıdır. Aynı gereklilik ‘adap, nezaket ve protokol’ eğitimleri içinde geçerlidir.

12.Mülakat esnasında dürüst, samimi, tutarlı, nazik ve samimi ama laubalilikten uzak bir üslup kullanılmalıdır. Ayrıca karşı tarafın sözünü kesmemeye de dikkat edilmelidir. Asla yanlış bilgi verilmemeli ve bilgi de saklanmamalıdır.

13.Görüşme gerçekleştirilirken vücut dilimizin karşı tarafa verdiği mesaj çok önemlidir. Görüşmede dik bir şekilde oturarak, karşı tarafla sürekli ve rahatsız edici olmamak kaydıyla göz teması kurulmalıdır. Geriye yaslanarak, ayak ayak üstüne atarak, kolları birleştirerek oturmak ise genellikle olumsuz bir izlenim bırakabilir. Genelde insanlar mülakatın stresinden dolayı ellerini nereye koyacaklarını bilemezler. Ellerimizi kesinlikle masanın altına veya cebimize götürmemeliyiz. Konuşma esnasında da mümkünse ellerimiz ve başımız da sözlü iletişimi destekler biçimde kullanılmalıdır.

14.Görüşmeye yalnız gitmeyi tercih etmeliyiz. Yanımıza dışarda bekleyecek bile olsa kimseyi almamaya özen göstermeliyiz. Anne kuzusu izlenimini vermemek adına!

15.Pozitif bir başlangıç için mülakatı yapan kişinin eli uygun biçimde sıkılmalı ve abartılı olmayacak şekilde de gülümsenmelidir. Ne eldiven ile tokalaşma, ne ölü balık usulü, ne de kurban pazarlığı tutuşu biçimindeki gibi çok sert el sıkışması yapılmamasına da özen gösterilmelidir.

16.İkram edilse dahi sigara içilmemelidir. Bu beraberinde bir tuzak teklif olabilir.

17.Mülakat esnasında saate ve camdan dışarıya bakılmamalıdır. Çok sıkıldım gitmek istiyorum, mesajını verir.

18.Mülakat öncesinde elinize sürdüğümüz kremden dolayı vıcık vıcık bir eli tokalaşma için eminim uzatmayız. Yine ellerin terli ve ıslak olmaması konusunda gereken tedbir alınmalıdır.

19.Mülakata gideceğimiz gün ağız kokutacak gıdalar yenilmemelidir. Hijyene de dikkat edilmelidir. Öncesinde yenilmiş veya içilmiş ise mutlaka dişler fırçalanmalıdır.

20.Ağzımızda mini minnacıkta olsa, asla sakız bulunmamalıdır.

Not: Daha sonraki yazımızda; mülakatlarda muhtemel gelen/sorulacak sorular ve kıyafet konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele alacağız. Neler neler yapıyoruz bu konuda birlikte okuyup, eğlenerek öğreneceğiz…

 

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 11,388,558Coronavirus Vaka Sayısı
  • 533,638Ölü Sayısı
  • 4,409,274Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 11:20

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar