İŞ GÖRÜŞMELERİNDE VE MÜLAKATLARDA NE YAP(MA)SAK!

İŞ GÖRÜŞMELERİNDE VE MÜLAKATLARDA NE YAP(MA)SAK!

İş imajımız bizim kartvizitimizdir, değil mi?..

Ne güzel söyler, Cenap Şehabettin; ‘Üzerinizdeki kıyafetimiz bizim en güçlü referans mektubumuzdur’ anlatımıyla… Bir diğer anlatımla; kıyafetimizin dili, bizim nereye gittiğimizi bir adım öncesinden söyleyebilmelidir… Aslında bu sözlerin üzerine fazla söze de gerek yok!

Görünüşümüz, kim olduğumuzun adeta resmi değil yağlı boya tablosudur! O zaman giyim tarzımız, iş görüşmesine gittiğimiz yerin kültürüne göre tercih edilmeli. Kıyafetleri taşımamız ve dış görünüşümüzün temiz, düzgün ve firmaya uygun olması; geldiğimiz yer, statümüz, ruh halimiz, zevklerimiz ve kültürel alt yapımız tamamıyla giyindiklerimizle ve kıyafetlerimizle kendimizi sergiler.

Bir iş görüşmesine giderken o işe ne kadar hazırlandığımız ve bu işi ne kadar ciddiye aldığımız, giyindiğimiz kıyafetlerimizden rahatlıkla anlaşılır. Biz özen gösterip kendi saygınlığımızı ortaya koyarsak, karşı tarafın tavrı da buna göre değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden o çok istediğimiz işe kabul edilmemizde kıyafetimizin ve verdiğimiz ilk ön izlenimin önemi çok büyüktür. Ayrıca ilk görüşmede kıyafetimize verdiğimiz önem, işverene de güven aşılar. Onun bize vereceği görevi ne kadar iyi yapabileceğimiz konusunda bizim kıyafetlerimiz, adeta önden giden bir haberci / bir temsilci gibidir.

İş görüşmesine gittiğimiz şirketin kurumsal kimliğine uygun giyinmek önemlidir. Şirket kültürünü göz önünde bulundurmaya paralel giyilecek kıyafetler ile oluşturacağımız ilk intibanın adeta işe başlamanın ilk reçetesi gibidir de denilebilir.

Genel prensiplere ve sektörlere göre baktığımızda, giyim tarzı çok değişkenlik gösterebilir. Bir banka çalışanı, bir magazin dergisinde veya bir gazetede çalışanına göre çok daha resmi giyinmesi gereklidir. Yine bir reklam ajansında çalışan, birçok farklı sektörler de çalışanlara göre çok daha yaratıcı giyinebilir. Bu sebeple, iş görüşmesine gittiğimiz kurumsal kıyafet yönetmeliği hakkında bilgi edinmek, bize kesinlikle artı bir değer katacaktır. Eğer bununla ilgili elimizde hiç bir bilgi yoksa işi riske atmamalı ve her durumu kurtaran ve daha ciddi, daha genel olan kıyafetler tercih edilmelidir. Böylelikle, hem profesyonel davranılmış, hem de işverende güven uyandıran bir izlenim bırakılmış olacaktır.

Gideceğim yer bir reklam firması veya bir magazin dergisi, bir tv kanalı diyerek savunmaya geçen danışanlarım oluyor. Tamam, yaratıcılık, renkler, hayal dünyası hepsi tamam. ‘Smart Casual’ olsun, çok daha rahat oluyorum diyenler. Serbest ve rahat giyineyim mi? Çünkü; “Business Casual” tercih eden bir firmaya iş görüşmesine gidiyorum diyenler... Bu durumda dahi; dağınık, rahat, tıraşsız, özensiz bir giyim hiçbir zaman doğru değil. Silikon Vadisi giyiminin bile kendi içinde kuralları var. Evet rahat olabilir ama bu özenli olunmasına asla engel değil. ‘Peki o zaman nasıl olacak bu?’ diyorsanız, buyrunuz…

İş görüşmelerine gidilen firma yaratıcı bir firma bile olsa, asla allı güllü kıyafetler, çiçekli böcekli desenli çoraplar tercih edilmemelidir. Renkli, hatta nazar boncuklu ve her parmağın farklı ojelerle süslendiği durumlarda, ‘acaba biz neyin yaratıcılığını sergiledik?’ diye yıllar sonra bile kendinize sorar ve kendi kendinize gülerek utanırsınız. Pırıl pırıl parlayan renk ve desenler ile göz alıcı kumaşlar da iş görüşmeleri için önerilmeyecek tercihlerdir.

Kıyafet tercihinde; gri-mavi jean veya yerine kanvas bir pantolon tercihi çok şık durabilir. Ancak; üzerine kazak veya ağzı yüzü bir yerlere kaymış penye bir tişört yerine, bir blazer veya hoş bir gömleğin tercih edilmesi her zaman çok daha yerinde bir tercih. Bu arada manşet ve kol düğmesini de kesinlikle ihmal etmemeliyiz. Artık serbest giyim içinde bile renkli kol düğmeleri, stil sahibi bir erkeğin farkını ortaya koyan ince bir detay. Süs mendilleri de aksesuarda vazgeçilmez olan bir diğer ayrıntı. Unutmayalım; kalite ayrıntıda gizlidir! Bir beyaz, bir de mavi siz mendili de bizi her durumda kurtaracak olan aksesuarlar. Ama sakın bunu bir marul marul sarkmış olarak kullanmayalım! Kısaca yaratıcı firmaya gidiyorum diye sandık eskilerinizi üzerimize geçirmeyelim. İşte bize işi kaybettirecek bir sebep, sandık eskisi ve dağınık, özensiz kıyafetler.

Daha ciddi bir iş görüşmesine giderken beyefendilere jilet gibi giyinmiş olmak acaba bütün kapıları açar mı? Evet çoğu zaman açar. Stil sahibi bir erkek için, gündüz giyimi lacivert bir takım elbise ile beyaz/mavi gömlek ilk tercih olmalıdır. İkinci sırayı antrasit dediğimiz -ama lütfen gri demeyin çünkü- koyu olan bir renk takip eder. Füme bir takım da oldukça hoş durur. Üçüncü tercih ise ki biz bunu iş görüşmelerinde ve iş giyiminde ilk üçün en sonuna koyarız, siyah takım elbise. Elbette; siyah/beyaz asaleti ve resmiyeti asla tartışılmaz…

 

Koyu renk takım elbise, tercihen beyaz veya mavi gömlek. Desensiz, düz bir gömlek ve buna uygun bir kravat durumunda ise kravat rengimiz mesaj verir konumdadır. Resmi giyimler koyu rengi tercih eder. Kırmızı veya bordo ise dominanttır. Giyiminizde göze ilk hitap edecek olan bir tek şey olacaksa, tercihimiz kravattan yana kullanılmalıdır.

 

Takım elbisenin ayakkabısı ise deri ve bağcıklı olarak tercih edilmelidir. Ayakkabı boyalı ve temiz bir ayakkabı olmalıdır. Takım elbise için dört derinin renk uyumu dediğimiz bir uyum vardır. Bunları, ayakkabı, kemer, çanta ve saat olarak sıralayabiliriz. Takım elbise her zaman deri kordonlu bir saat ister! Ayrıca traşlı, temiz, abartısız ve mümkünse jölesiz bir saç stili ile iş görüşmesine gidilmesi de bize artı değerler katmış olacaktır…

 

Şimdi de genç arkadaşlarıma yani “Slim Fit İtalyan Kesim” tercih edenlere seslenmek istiyorum. Paçaların darlığını ve kısalığını abartarak bebek mezarı gibi ayağınızı ortaya çıkarmak konusunda çok başarılı olmanıza gerek yok!..

 

Hanımefendiler ise; etek-ceket veya pantolon-ceket tercih edebilirler. Ceket her zaman kıyafeti ciddi gösterir. Hanımefendiler açısından döpiyes veya tayyör her durumda ciddi, şık ve güven veren bir giyim tarzıdır. Tayyör içine de gömlek veya bluz giyilir. Döpiyesin içine bluz giyilmez. Aralarındaki temel fark budur. Takım elbise altına ise kesinlikle burnu kapalı ayakkabı tercih edilmelidir.

 

Hanımefendiler açısından elbette kıyafetle uyumlu, sade bir ayakkabı da çok önemlidir. Ayakkabınızın modeli de bir o kadar önemli olan diğer ayrıntı. Düz veya platform topuk ayakkabılar iş görüşmeleri açısından kötü birer tercih sayılır. İş görüşmesi dışında profesyonel iş yaşamında da mümkünse dolgu ve platform topuklar tercih edilmemeli. Açık ve düz ayakkabılardan uzak durmalı. Evet ‘ya rahatlığımız?’ dediğinizi duyar gibi oluyorum. Elbette bunlar ile daha rahat olabilir. Ancak böylesi durumlarda resmiyetten ve zarafetten de fersah fersah uzaklaşılmış olunur. Onun yerine stilettolar kurtarıcı ve zarif bir tercih olacaktır.

Temiz ve dağınık olmayan saçlar da bu görüntümüzü kuvvetlendir. Bu yüzden de sade bir saç modeli her zaman tercih edilmelidir. Görüşmeye abartısız bir makyajla gidilmesi de ayrıca önemlidir. Hanımefendiler içinde takım elbise renkleri aynı şekilde geçerlidir. Penye elbise ve tişörtlerden de, leopar desenler file ve örgülü giyimden de uzak durulmak gereklidir. Görüşmeye gideceğimiz firma çok yaratıcı olsa da, asla ama asla geyikli, çiçekli böcekli tayt veya çoraplar bu görüşme için tercih edilmemelidir.

Kullanılan aksesuarlar mümkünse çok sade ve az sayıda olmalıdır. Hareket ettikçe ses çıkaran bilezik ya da avize gibi küpeler ve uzun şelale kolyeler profesyonel yaşamda çok tercih edilmemelidir. Yüzümüzde piercing olmamasının gerektiği gibi, elimizin veya yüzümüzün görünen bir yerinde dövme de bulunmamalıdır. Bunlarla vedalaşmadan iş görüşmesine mümkünse gidilmemelidir ve günlük iş yaşamımızda da bunlara izin olmadığını da aklımızdan çıkarmamalıyız.


Yine kişisel bakım konusunda da çok özenli olunmalıdır. Örneğin, çok abartılı parfüm asla kullanılmamalıdır. Çünkü parfüm çok kişisel bir seçimdir ve görüşeceğimiz kişi bizim kullandığımız parfümden hoşlanmıyor olabilir. Yapılacak iş görüşmelerimizde en iyisi çevredekilerin hissedebileceği herhangi bir koku kullanılmamalıdır. Eğer ille de kullanılacaksa o zaman hem çok hafif kokulardan olmalı, hem de az kullanım tercih edilmelidir.

Sonuç olarak eğer işi görüşmesine gittiğimiz bu işi almak ver orada çalışmak istiyorsak ve çok özgür ve yaratıcı bir firma ile iş görüşmesine gittiğimizden de emin değilsek, kesinlikle koyu renkli elbiseler tercih etmekte yarar olacaktır. İş görüşmeleri için takım elbiselerde lacivert veya antrasit olanlar en iyi tercihlerdir. Çok resmi, sade ve bir o kadar asil görünmek istiyorsak, o zaman da siyah-beyaz takım elbise tercih edilmelidir...

 

Unutmayalım!

 

Ne kadar sade, o kadar şık, ne kadar şık o kadar asil ve zarif…

 

Zarafetle efendim…

 


Coronavirus (Covid-19)

  • 5,976,409Coronavirus Vaka Sayısı
  • 364,523Ölü Sayısı
  • 2,980,717Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 21:40

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar