BARIŞ SÜRECİ/BAŞA SARMA SÜRECİ

BARIŞ SÜRECİ/BAŞA SARMA SÜRECİ

Dün (8 Mayıs) itibari ile PKK’nin geri çekişli resmen başladı. Umarım provokasyonlar yaşanmadan, süreç sağlıklı bir şekilde sona erer.

Geri çekilişin Sayın Arınç ve Çiçek’in ifade ettiği gibi çok daha önce başladığı ve aslında 8 Mayıs’ın bir sembol olduğu genel kanaati toplumun çoğunda hakim. Bu durumun nedeni ise PKK’nın herhangi bir saldırı ya da provokatif bir eylemin odağı haline gelmek istememesi şeklinde özetlenebilir.

Aslında bizim açımızdan bakıldığında çekilme tarihi çok da ehemmiyetli değil. Ha nisanda çekilmişler ha mayısta. Yeter ki gitsinler.

Ne zaman gittiler/gidecekler sorularında ziyade nereye gidecekler, orada ne yapacaklar ve ya geri dönerlerse soruları hakim vatandaşın kafasında.

Topluma verilen enformasyon, önemli kısmının Kuzey Irak’a geriye kalanların da İran ve Suriye’ye gidecekleri yönünde. Ve elbette suça karışmamış olanların dağdan inip Türkiye sokaklarında dolaştıkları da sanırım artık bir sır değil.

Benim aklıma takılan ise PKK’nın dağ kadrosunun devletçe ne kadar bilindiği. Sanırım devlet PKK ile ilgili inen çıkan ne varsa biliyor.

 İran, Irak ya da Suriye’ye gidenlerden dönmek isteyenler ile Türkiye’de kalanlar sivilleşme sürecinde bireysel mi hareket edecekler yoksa toplu mu? Kişiler adlarının devlette olduğunu bilerek ne kadar sivilleşebilecekler onu da zaman gösterecek.

Elbette ellerinde silah olmadan siyaset yapmaları herkesin tercihi. Ki dağda siyaset eğitimi alanların önemli bir kısmının, sözüm ona parti teşkilatlarına üye yüzlerce gençten daha iyi siyaset yapacaklarına inanıyorum. Hatta Murat Karayılan’ın verdiği röportajlarında edindiğim kanaate göre de Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’den daha iyi muhalefet yapacak.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus “barış süreci”nin yasalar ile koruma altına alınması ve sürecin devamlılığının sağlanabilmesi için yeni anayasanın yapılması. Aksi halde “barış süreci” “başa sarma süreci”ne dönüşebilir Allah muhafaza.

Bu sürece toplum desteğinin %70’in üzerinde olduğu söyleniyor. Desteklemek demek her şeyi ile sorgusuz sualsiz kabul anlamına gelmez. Eleştiriler, endişeler ve sorular içte kalıyor sırf barış olsun diye. Ama soru sormayı, eleştirmeyi ve endişeleri dile getirmeyi barış karşıtlığı olarak görmek/göstermek de en azından vicdana sığmayan bir eleştiri olduğunu da ifade etmek isterim.

 twitter: @yoncakayasahin

 mail:     yoncakayasahin@hotmail.com

 

Coronavirus (Covid-19)

  • 664,590Coronavirus Vaka Sayısı
  • 30,890Ölü Sayısı
  • 142,368Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 09:35

HaberX Anket

Koronavirüs önlemleri yeterli mi?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar