Evrensel Pazarlamaya dair…

Kainatta hiçbir şey birbirinden bağımsız hareket etmez.  Her şey bir yörüngede, sebep sonuç ilişkisi içerisinde akar. Maddenin özü hep tek bir yöne doğrudur çünkü. Fakat birbiri arasında çift taraflı ilişkidedir. Bu çift taraflılık madde gibi mananın da yönünün tek bir yöne doğruluğunda ve içinde sürekli ilişkiler halinde olmasında vardır. 

Sebebe takılıp sonucun kaçırılmaması gerektiği gibi sonuca takılıp sebeplerin de kaçırılmaması gerekir. Bundan dolayı  kainatta her şey muazzam tam bir denge üzerine kuruludur. Ne bir eksik ne bir fazla. O denge yitirildiğinde hayatın tüm alanları aksamaya başlar. Mana içinde ele almamız gereken evrensel ahlak kuralları da yine hep bu denge üzerinedir  ve  yerini insanların koyduğu kanunlara asla bırakmaz…

İnsanların etki edeceği alan, kapladığı alan kadar bile olmayabilir. Bu yüzden insanların alışkanlıkları sadece belli bir düzlemde kalıp belli bir düzlemde hareket eder. Ama hep hareket eder, durağan değildir asla.  Yani bizim irademiz dışında gelişen, asla tahmin edemeyeceğimiz sonsuz hareketler söz konusudur.  Bunu ticarete, alışverişe, pazarlamaya dökersek;  gelişen teknoloji,  gelişen pazarlar, yeni açılan ticaret alanları, hepsi bir yönde akar. Bu yüzden piyasaların yer değiştirmesi, ticaret yollarının yer değiştirmesi de insanoğlunun iradesinin dışında gelişir… Ama hepsi yine bir yörüngede akmaya devam eder. Düşünün ki 8 milyar insandan şu anda kaçı sizden haberdar… Sizce böyle baktığınızda etkileyebileceğiniz ve etkilenebileceğiniz alanları tahmin etmeniz mümkün olabilir mi?

Bu yüzden cazip bir pazarın cazipliğini kaybetmesi veya bu pazardaki şirketlerin pazar paylarının düşmesi, yada belli bir pazarın veya şirketin cazipliğinin artması insanların satın alma alışkanlıklarının değişmesinden, şirketin yeni ürün pazara sürmesinden/sürmemesinden dolayı değil, insanların kendi koyduğu kanunları, kendisi gibi bir başka ölümlünün kanunlarını kabul etmesinden ve buna göre yaşamasından, evrensel ahlak kurallarının dışına çıkmasının sonucu davranış değişliklerinden kaynaklanır. Gördüğünüz gibi burada da bir sebep sonuç ilişkisi var.   

İşte bu yüzden hizmet ve ürünlerini müşterilerine tek taraflı olarak dikte ederek dengeyi bozan firmalar hep geride kalmışlar, pazardan silinip gitmişledir. Hayır, yeni dünya düzeni çift taraflı alışveriş üzerine kurulu olacak demeyeceğiz.  Hep öyle olmuştu ve olmaya da devam edecek. Sadece bunu anlamayan ve anlayan firmalar var. Yine onlar da çift taraflı denge üzerine olmaya devam edecekler.

Özgürlüğü tüketiciye sunmayı hak gören değil, özgürlüğün zaten tüketicinin hakkı olduğunu bilen, tüketici sağlığına son derece hassasiyetle saygı gösteren, çevreye de aynı özeni göstermeye devam eden, tüketicisini anlayan, onun inançlarına/değerlerine saygı duyan, buna bağlı olarak tüketicinin ihtiyaçlarını doğru belirleyen, bir gün şirketinin batabileceğini de göz önünde bulunduran ama bununla birlikte yeni pazarlar bulmaya, yeni ürünler piyasaya sürmeye de cesaretle devam eden şirketler, tüketicinin gözünde saygınlıklarını korumaya, dolayısıyla pazarda kaldıkça pazar paylarını arttırmaya her zamanki gibi devam edecekler.


Coronavirus (Covid-19)

  • 59,961,559Coronavirus Vaka Sayısı
  • 1,411,637Ölü Sayısı
  • 17,119,068Kurtulan Sayısı
Son Güncelleme: 23:50

HaberX Anket

Koronavirüs salgını sonrası hayatımız?

Sonuçları görmek için tıklayınız

Popüler Kullanıcılar