Hakkında
Psikoloji alanında merak edilen tüm yazılar Haberx.com aracılığı ile sizlerle buluşuyor. Merak edilen rahatsızlıklar ve psikolojik sorunların belirtileri ve tedavileri için uzman psikologlarımızın yazılarını reklamsız ve ücretsiz bir şekilde takip edebilirsiniz.
 • 06935
 • Yaşadığı yer Türkiye
 • Şehir Ankara
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Başarılı Bir Blog Oluşturmanın Adımları

1 - Blogunuza odaklanacak bir kategori seçin

 

Bir blog başlatırken verilecek en önemli karar, hangi kategori hakkında yazacağınızdır.

Neden bir kategori seçmelisiniz? Neden ilginizi çeken bir şey hakkında yazmıyorsunuz? Başarılı Bir Blog Oluşturma’nın ilk kritik adımı budur. Bir alan belirlemek.

Bir kitle oluşturma, trafiği artırma ve blogunuzdan para kazanma söz konusu olduğunda, belirli bir kategoriye sadık kalırsanız çok daha hızlı hale gelirsiniz.

Ne yaparsanız yapın, bir kategori seçin ve bu kategoriye sadık kalın. Başka bir kategori denemek istiyorsanız, yeni bir blog oluşturun.

 

2 - Blogunuz için bir alan bulun

 

Özetlemek gerekirse, bir alan adı kayıt şirketi kullanarak bir alan adı satın alır, ana makinenize WordPress'i yükler ve ardından sitenizi oluşturmaya başlarsınız. Her şey böyle ilerler. Bunun için bir domain firması bulmalı ve gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını test etmelisiniz. Bu aşamada doğru seçim yapın.

 

3 - Blogunuz için bir barındırma sağlayıcısı seçin

 

Her sitenin bir web barındırma sağlayıcısına ihtiyacı vardır. Bu, sitenizi sunucularında depolayan ve sitenizi ziyaret eden herkes için kullanılabilir hale getiren şirkettir. Doğru şirketi araştırıp bulabilirsiniz. Bulduktan sonra barındırma paketlerinden hangisinin size uygun olduğunu bulun ve onu satın alın.

 

4 - WordPress'i yükleyin

 

Sitenizi oluşturmak ve blog yayınlarınızı yönetmek için bir içerik yönetim sistemine (CMS) ihtiyacınız olacaktır. Bunun için tek bir seçenek var: WordPress. Cidden, bu bir karar bile değil. WordPress kullanın. Yıllar önce, WordPress için Joomla, Typepad veya Blogger gibi birkaç rakip vardı. Artık kimse bunları kullanmıyor. Başarılı Bir Blog Oluşturmanın Adımları WordPress’le başlar.

 

5 - Blogunuz için bir WordPress teması seçin

 

WordPress sitenizin temelidir. WordPress'in görünüşünü kendiniz kodlamak zorunda kalmadan değiştirmenin kolay bir yolu var.

WordPress, “temalar” ve düzenlenebilir kod paketleri kullanır. Temanızı her değiştirdiğinizde siteniz de değişecektir. En iyi yanı, blog yayını içeriğinizin değişmemesidir. Bu, tüm sitenizi sıfırdan yeniden oluşturmak zorunda kalmadan zaman içinde sitenizi geliştirmeyi çok kolaylaştırır. Şimdilik ilk WordPress temanızı seçmeniz gerekiyor. Ücretsiz ya da ücretli temalar kullanabilirsiniz. Seçim sizin. Ama ücretli tema kullanmanızı birçok açıdan tavsiye edebiliriz. Eğer tema satın almaya karar verdiyseniz temanızı satın aldıktan sonra WordPress blogunuza giriş yapın, WordPress kenar çubuğu menüsünde Görünüm altındaki Tema bölümüne gidin. Ardından temayı eklemek için talimatları izleyin. Tema dosyalarını WordPress'e yüklemeniz ve temayı WordPress içinden etkinleştirmeniz gerekir. Karşıya yükleme seçeneğini, Temalar> Yeni Ekle'ye giderek bulabilirsiniz. Doğru tema seçiminizi yaparak Başarılı Bir Blog Oluşturmanın Adımları’ndan en önemlisini atmış oldunuz.

 

7 - WordPress eklentilerinizi yükleyin

 

WordPress ile ilgili en iyi bölümlerden biri, sonsuza kadar özelleştirilebilir olmasıdır. Açık kaynaklı olduğundan, istediğinizi yapmak için değiştirebilirsiniz.

WordPress eklentileri, ekstra işlevsellik elde etmek için WordPress'e yükleyebileceğiniz küçük yazılım yığınlarıdır. Bu, kendiniz bir şey kodlamak zorunda kalmadan sitenize bir dizi ekstra özellik eklemenize yarar. Şimdilik atabileceğiniz en önemli adımlar bunlardan ibaret. Tüm bu adımlardan sonra kendi kitlenizi oluşturabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Web Sitesi İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin sürekli olarak aktif bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, öncelikle düzenli ve disiplinli olmanız gerekmektedir. Birçok web site sahibi başlangıçta büyük hayallerle başladığı bu yolculuğu maalesef sabırlı ve düzenli olmadıkları için yarı yolda bırakmaktadır. Web sitesi içerik yönetimi nasıl yapılır? Sorusunu cevapladığımızda artık sizlerde düzenli olarak paylaşım yapıp, web sayfanızı arama motorlarında üst sıralara taşıyacaksınız.

 

 

Web sitesi içerik yönetimi profesyonellik istemektedir ancak sizlerde araştırma yaparak bu konu hakkında bilgilerinizi derinleştirebilir ve kendi web sitenizi kontrol edebilirsiniz. Web sitelerinin profesyonel ve göz önünde olması için elbette ki tek unsur içerik değildir. Ancak içerik olmadan web siteniz ne kadar mükemmel olursa olsun istediğiniz sonuçları alamayacaksınız.

 

 

Web Sitesi İçerik Yönetimi Fikirleri

 

 

İlk olarak hedeflerinizi ve hedeflediğiniz kullanıcıların özelliklerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Örneğin bir haber siteniz var ise 10 adet içerik normaldir ancak bu sayı blog ve ajans sitelerinde değişebilir. Haber sitesine gelen bir kullanıcı sürekli olarak güncel olan içeriklere bakmak isteyecektir. Blog sitesine ise geldiğinde en azından işlerine yarayacak olan bilgileri görme düşüncesine kapılacaktır. Web sitesi içerik yönetimi nasıl yapılır? Sorusunu şimdi maddeler halinde sizlerle paylaşalım;

 

 • Düzenli olarak kaliteli ve seo uyumlu içerikler paylaşın.
 • İçeriklerinizi iyi optimize ettiğini kontrol edin, görsellerden tutunda videolara kadar kullanıcı deneyimini önemseyen içerikler paylaşın.
 • Paylaştığınız içerikleri sosyal medya hesapları yardımı ile yayın.
 • İçeriklerinizi hazırlarken bir link ağı oluşturun.
 • İçeriklerinizi düzenli olarak güncelleyin.
 • İçeriklerinizin okunma durumunu göz önünde bulundurarak Google araçları yardımı ile düzenlemeler yapın. Örneğin 1 dakika altı okunma süresine sahip bir içerik uzun zamandır yayında ise kaldırabilirsiniz. Çünkü sitenize zarar vermektedir.

 

Özetle söylemek gerekirse içerik düzenleme işi tamamen sabır ve bilgi gerektirmektedir. Bu yüzden eğer vaktiniz yok ise bu işleri profesyonel bir şekilde yapabilecek bir şirket ya da ajansla anlaşabilirsiniz. İlk başlarda sizlere kolay gelebilir ancak zor olan sürekliliği sağlamak olacaktır. Alanında uzman editörlerimizle web sitenizi sürekli olarak aktif tutabiliriz. İçerik yönetimi hizmetimizden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Devamını Oku
Web Sitesi İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?

Batıkent Fayans Ustası Fark Yaratıyor

Batıkent fayans ustası olarak hizmetlerimizi siz müşterilerimize sunmaktayız. Fayans konusunda yardıma ihtiyacınız var ve bir usta arayışında mısınız? Doğru adrestesiniz! İnternet sitemiz üzerinden hizmet verdiğimiz ilçeleri inceleyebilir Batıkent fayansçı ihtiyacınız doğrultusunda da bizlere ulaşabilirsiniz. Kısa sürede işleminizi oluşturarak verilen tarihte fayans işlemlerinizi sizler adına gerçekleştirmekteyiz.

Batıkent Fayans Ustası

Batıkent fayans ustası ihtiyacı bireylerin kişisel olarak gerçekleştiremediği bir durum olduğundan tercih edilmektedir. Bu konu hakkında bilgi ve tecrübesi olmayan bireyler için gerçekleştirmesi oldukça zor bir durumdur. Bundan dolayı doğru bir firmayı tercih etmek sizler adına zor olan işlerin usta tarafından kolaylıkla çözüm bulmasına yol açacaktır. Talepleriniz bu noktada sağlıklı bir şekilde oluşturulacaktır.

Batıkent Fayansçı

Batıkent fayansçı olarak hizmet veren çalışanlarımız işleme başlamadan önce sizlerin taleplerini pür dikkat dinlemektedir. Bizlerden istediğiniz durumlar, alanında uygunluğu neticesinde gerçekleştirilmektedir. Müşteri memnuniyeti temelli hareket ettiğimizden sizlerin istekleri bizler için önemlidir. Ancak ne yapacağı konusunda kesin bir düşüncesi olmayan müşterilerimize de bilgilerimiz neticesinde yardımcı olmaktayız. Alanda farklı bir hava yakalamak adına fayans işlemlerinizi yerine getirmekteyiz.

Devamını Oku

Antalya Psikolog

Psikolog desteği almak günümüzde insanların en önemli ihtiyaçları haline gelmiştir. Yaşam şartlarının değişmesi ve günümüzde insanların daha fazla stresli bir yaşam sürmesi bu desteğe daha fazla ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Antalya psikolog desteği almak isteyenler aradıkları desteği en iyi şekilde Antalya terapi merkezi aracılığı ile karşılayabilmektedir. Hem online olarak hem de yüz yüze terapi hizmeti sunan ekip, bünyesinde görev alan son derece başarılı ve etkili isimler ile birçok alanda sizlere destek olmaktadır.

Antalya Terapi Merkezinin Farkı

Terapi merkezi olarak insanlara destek sunan birçok önemli ekip varken neden Antalya terapi merkezini tercih etmeniz gerektiğine dair sizlere bilgi vermek istiyoruz. Antalya terapi merkezinin farkı şöyle olmaktadır;

 • Merkezde görev alan tüm psikolog ve psikiyatr uzmanları hem eğitim hem de deneyim bakımından oldukça etkileyicidir.
 • Sizlere yardımcı olmak ve yaşadığınız sorunları aşmanız için sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaktadırlar.
 • Merkez size hem yüz yüze hem de online olarak destek vermektedir.
 • Merkez yenilikçi ve son teknoloji cihazlar ile birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynamaktadır.
 • Etkili terapi yöntemleri ile ayrıca birçok psikolojik sorunun kolaylıkla üstesinden gelmenizi sağlamaktadır.

Antalya Psikolog Desteği Nasıl Alınır?

Psikolojik sorunlar çok fazla ciddiye alınmasa da aslında son derece önemli sorunlardır. Hatta birçok fiziksel rahatsızlığın alt yapısında psikolojik sorunların yattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durumda psikolojik sorunların aşılması ve tedavi edilmesi en az fiziksel rahatsızlıklar kadar önemli hale gelmektedir. Bu alanda yardımcı olacak ve destek olacak uzmanları bulmak her zaman kolay değildir. Antalya bölgesinde iyi bir terapi merkezi arıyorsanız Antalya terapi merkezi iyi bir tercih olacaktır.

Terapi almak istediğiniz kurumun bünyesinde farklı psikolojik rahatsızlıklara göre uzman bulunması ve bu uzmanların tecrübeli olması son derece önemlidir. Antalya terapi merkezi bünyesinde bulunan tecrübeli ve uzman doktorları ile sizlere en iyi şekilde destek verecektir. Antalya psikolog desteği almak isteyen kişiler için yüz yüze terapi desteği verirken ayrıca online web sitesi üzerinden tüm Türkiye’de online terapi desteği vermektedir.

Devamını Oku

Antalya Psikolog Desteği Almak?

Online ya da yüz yüze psikolojik destek veren psikologlar son zamanlar birçok kişi için oldukça faydalı olmaktadır. Bu kişiler insanların psikolojik sorunlarının aşılmasında onlara online olarak destek vermektedir. Antalya psikolog danışma hizmeti sağlamış olduğu avantajlar sebebi ile oldukça tercih edilmektedir. Bu hizmetin avantajlarının yanında son derece önemli faydaları olduğunu da söyleyebiliriz. Psikolojik sorunlar ile baş etmekte zorlanan bireyler için özellikle bu hizmetin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Online Psikolog Hizmeti Nedir?

Online psikolog hizmeti kişilerin yüz yüze yapabildikleri psikolojik terapileri online olarak yapmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde danışan ve danışmanlar yan yana gelmek zorunda değildir. Bunun yerine kişiler danışmanları ile genellikle bilgisayar veya telefon üzerinden terapi yapmaktadır. Bu da onlara zamandan tasarruf sağlatmaktadır. Bunun yanında ayrıca kişiler bu sayede istedikleri psikolojik danışman ile aynı şehirde olmasa bile görüşebilmektedir. Antalya psikolog danışmanlık hizmeti sayesinde sizlerde istediğiniz gibi evinizin rahatlığında terapi yapabilir ve aldığınız bu terapiler ile psikolojik sorunlarınızı aşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken iyi bir online psikolog bulmaktır.

Online Psikolog Desteğinin Avantajları Nelerdir?

Online psikolog desteğinden faydalandığınızda elde edeceğiniz avantajlar nelerdir merak ediyorsanız sizlere bilgi vermek istiyoruz. Bu destek sayesinde elde edeceğiniz avantajlar şöyle olmaktadır;

 • Öncelikle farklı şehirlerde olsanız dahi kolaylıkla istediğiniz psikolog ile terapi yapabilirsiniz.
 • Evden çıkmanıza gerek kalmaz ve bu da sizleri hem yormaz hem de özellikle pandemi döneminde sağlığınızı tehlikeye atmaz.
 • Evinizin rahatlığında çok daha pratik bir şekilde terapi yapabilirsiniz.
 • Online terapiler hem seans ücreti olarak çok daha uygun hem de düşünüldüğünde ekstra maliyetlerin çıkmadığı bir hizmettir. Bu sebeple de aslında çok daha avantajlıdır.
 • Online psikolog desteği almak için tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı ve bir akıl telefondur.

Online psikolog desteği aldığınızda yukarıda saydığımız avantajların yanında daha birçok önemli fayda elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Sizlerde bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız kendiniz için en faydalı online psikolog hizmetini bulabilirsiniz.

Online Psikolog Danışma Seansları

Online psikolog desteği aynı şekilde seanslar şeklinde yapılmaktadır. Bu seanslarda karşılıklı olarak kişiler paylaşımda bulunarak sorunlara çözüm bulmaktadır. Seanslar özellikle danışanlar için son derece önemlidir. Bu seansların verimli geçirilmesi ve olabildiğince kişilerin bu seanslardan istediğini alabilmesi gerekir. Bunun için zaten psikoloğunuz sizleri en iyi şekilde yönlendirecek ve sizlere bu konuda bilgi verecektir. Online psikolog danışma hizmeti almak isteyenlerin yapması gereken öncelikle iyi bir site bulmak ve bu site üzerinden seanslarını yapmaktır. Bu süreç onlar için oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Devamını Oku
Antalya Psikolog Desteği Almak?

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavileri

Antisosyal kişilik bozukluğu diğer adları ile “Sosyopatik kişilik bozukluğu, Psikopatik kişilik bozukluğu, Disosyal kişilik bozukluğu” olarak da bilinen halk dilinde adı psikopatlık ve sosyopatlık olarak geçen kişilik bozukluğu türüdür.

Antisosyal kişilik bozukluğu dünyanın her yerinde gözlemlenebilen ve çocuk yaşlardan itibaren kişinin gösterdiği yasadışı, rahatsız edici davranışlar sergileme urumudur. Bu kişiler genellikle kanuna uygunsuzluktan ceza almaya yatkındırlar.

Kişinin çocukluğunda en önemlisi okul ve arkadaşlık ilişkilerinde başlayan erişkinlik dönemine kadar da etkilerini gösteren ve 45’li yaşlardan itibaren etkisini hızlıca kaybeden bir kriminal yatkınlıktır. Bu kişilik bozukluğu ciddi sonuçlar doğurabildiği için üzerinde pek çok çalışma yapılmıştır ve tedavisi konusunda oldukça özen gösterilmektedir. Antisosyal kişiler genellikle başkalarının hayatını önemsemez ve kişi haklarına tecavüz etmek, saldırganlık, yasa dışılık gibi özellikler taşımaktır.

19.yy’dan önce batıda bu kişiler ahlak bozukluğundan dolayı tedavi edilmek yerine öldürülmekte ya da aforoz edilmekteydi. Çünkü kişilerin halk içerinde huzursuzluk karıştırması istenmeyen bir durumdu ve zekâsında azalma olmadan bu eylemi gerçekleştirmek de istek doğrultusunda algılanmaktaydı.

Antisosyal kişiler yaptıkları şeylerden pişman olmazlar ya da çok az pişman olmaktadırlar. Bu kişiler başlanılan işin sonunu getiremez, başkalarının yaşamını önemsemez, anlık tatmin olma duyusu ile hareket eder, ebeveyn oldukları zaman ebeveynlik görevlerini yerine getiremez, sadakatsiz davranışlar sergiler, iradesizlik ve saldırgan davranışlarda bulunarak yaşamlarını sürdürürler. Bu normal dışı davranışlara 15 yaşından beri yatkın olan ve bu davranışları sergileyen kişilerden şüphelenilebildiği gibi 18 yaşına gelmeden kesin bir teşhis konulamamaktadır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri

 • Kanuna uygun davranamamak, yasadışı suçlara yatkın olmak
 • Kişilere lakap takmak
 • Yalan söylemekten çekinmemek ve bunu oldukça rahat yapmak
 • Aklı yerine dürtülerini dinlemek
 • Sürekli saldırganlık ve hırçınlık
 • Sorumluluklarını yerine getirememe ve bir işin sonunu getirememek
 • Pişmanlık hissine sahip olmamak, üzüntü duymama
 • Hızlı öfkelenme ve zor sakinleşme
 • Narsistlik yani kendini diğer insanlardan üstün görmek
 • Sadistlik, başkalarına acı çektirmeyi sevmek
 • Gergin bir ortam yaratma eğiliminde olma, huzursuzluk ve kaostan beslenmek
 • Kendi çıkarları doğrultusunda hiçbir şeyi önemsememe ve gerekirse ailesini dahi gözden çıkartmak
 • Kendilerine zarar vermeyi severler, intihar etmekten çekinmezler ve kendilerine zarar vermekten çekinmezler.
 • Bir kişiye takmak ve onu kendi zihninde abartmak
 • Sonunda zarar olan tehlikeli işleri yapmak isteyen ve bu tehlike hissinden beslenmek
 • Alkol ve uyuşturucu kullanmaya yatkınlık gibi belirtileri bulunan Antisosyal kişilik bozukluğu pek çok bakımdan tehlike oluşturabilecek ve kişinin kendi başta olmak üzere çevresine de büyük oranda zarar verebilecek davranışlar bütünüdür.

Antisosyal Kişilik Bozukluğunun Tedavisi

Bu kişilik bozukluğundan muzdarip kişiler genellikle tedaviyi reddetmekle birlikte bir kısım hastalığını dahi kabul etmemektedir. Bu tedavilerin amacı genellikle iyileşmeye ve uzun vadede bu sorundan kurtulmak değil de belirli belirtilerinden (öfke krizleri, hırçınlık, sorumsuzluk, yalan)  kurtulmaya yöneliktir.

Psikoterapi merkezlerinde bu hastalığa sahip olgun bireylere büyük oranda fark yaratacak olumlu sonuçların alındığı tedavilerin uygulandığı görülmektedir. Kişi olgunluğa eriştikçe antisosyal kişilikten sıyrılabildiği için 25 yaş üstündeki bireylerde uygulanan doğru çizilmiş bir tedavi planı ile hasta bu sorundan tamamen kurtarılabilir. Bu hastalığın düzeltilmesi oldukça zor olmasına rağmen bazı hastaların kişilik bozukluğunun önemli kısmından kurtulabildiği kanıtlanmıştır hatta tamamen kurtulan kişiler dahi bulunmaktadır.

Antisosyal kişilerin tedavisinin önemli oranda olumlu olması için psikoterapist ile arasında oluşan güven bağı başta olmak üzere bağlar kuvvetli olmalıdır. Bu sayede tedaviye olan inanç ve hastalığı kabullenip kurtulma isteği artabilecektir.

 

Devamını Oku
Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavileri

Online Psikolog Nasıl Olunur?

İnsanlara özellikle pandemi döneminde büyük yardım sağlayan online psikologlar bu sürecin daha iyi geçmesini sağlamıştır. Bu süreçte birçok uzman da aynı zamanda Online psikolog nasıl olunur gibi soruların cevabını aramıştır. İnsanlara online olarak hizmet vermek isteyen birçok kişi bu alanda araştırmalar yaparak konuya ilişkin olarak detaylı bilgi almak istemiştir. Bizler de bu konuda merak edenler için detaylı bilgi vermek istiyoruz.  Online olarak nasıl hizmet verebilirsiniz sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Online Psikolog Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Online psikolog olmak isteyenlerin doğal olarak öncelikle olması gereken psikolog uzmanıdır. Bu kişilerin öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekir. Aksi halde zaten insanlara yasal olarak psikolog desteği sunamazlar. Online psikolog nasıl olunur konusuna gelecek olursak. Bunun içinde insanların yapabileceği iki şey vardır. Bunlar;

 • Kendi bünyelerinde bir terapi sitesi açmak ve buradan insanlara online olarak hizmet sunmak. Bu sistemde insanlara ulaşmanız vesaire biraz zaman alabilecektir.
 • İkinci seçenek aslında biraz daha kolaydır. Bu seçenekte de yapılması gereken halihazırda hizmet veren online terapi siteleri ile görüşmektir. Onların bünyesinde de aynı şekilde hizmet verebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz seçeneklerden istediğiniz tercih ederek sizlerde istediğiniz gibi online psikolog olabilirsiniz. Sonrasında da istediğiniz gibi insanlara online olarak hizmet verebilirsiniz.

Çevrimiçi Terapi Nasıl Yapılır?                                       

Çevrimiçi terapi hizmeti olarak da bilinen antalya psikolog hizmeti nasıl sunulur ve tam olarak süreç nasıl ilerler merak edenler için bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle bu sürecin yüz yüze terapi sürecinden pek bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Aynı şekilde insanlara danışmanlık yapabileceğiniz ve yardımcı olabileceğiniz bir sistemdir. Bunun yanı sıra ayrıca bu sistem hem sizin için hem de danışanlarınız için çok daha pratik ve kolaydır. İnsanlara online olarak telefon üzerinden veya bilgisayar üzerinden destek verirsiniz. Bu da sürecin çok daha hızlı ve kolay ilerlemesini sağlar. Bunun yanı sıra ayrıca bu maliyet açısından da sizler için son derece avantajlıdır. Kendi sitenizden veya var olan bir çevrimiçi site üzerinden kolaylıkla hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Profesyonel Online Psikolog Nasıl Olunur?

Profesyonel olarak online destek veren psikolog olmak istiyorsanız öncelikle profesyonel bir terapi sitesi bulmanız gerekir. Burada aynı profesyonellik ile sizlerin de insanlara destek vermeniz ve yardımcı olmanız son derece önemlidir. Tüm bu süreci iyi yönetir ve insanlara iyi destek olursanız kolaylıkla kısa sürede profesyonel ve popüler bir psikolog olabilirsiniz. Online psikolog nasıl olunur ve bu alanda nasıl başarılı olunur merak ediyorsanız bizleri takipte kalabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Hayır Diyebilmek İçin Beş Basit Öneri

İnsanlar, kendilerine ve çevresindekilere daima bir cevap vermek zorundadır. İkili diyaloglarında karşısındaki kişi bir talepte bulunduğunda ya da kişi kendi kendine bir talepte bulunduğunda hayır ve evet demek gibi seçeneklerimiz mevcuttur. Bazı insanlar yapıları gereği biri bir şey rica ettiğinde hayır diyemezler. Bu, başta olumlu bir özellik gibi görünse de aslında psikolojiyi son derece fazla etkileyen ve bazen hayır diyemeyen kişiyi zor durumda bırakan kötü bir durumdur. Kişilerin rahat rahat hayır diyebilmesi için yapabileceği basit psikolojik hileler bulunmaktadır.

Bir İnsan Neden Hayır Diyemez?

Bazı insanlar seçim yapmak zorunda kaldığı zaman hayır diyememektedir. Bunun psikolojik açıdan farklı pek çok nedeni vardır. Hayır diyemeyen insan öncelikle çok iyi kalpli olabilir. Bu tür insanlar karşısındakine hayır dediği zaman karşısındakini üzmekten, kırmaktan çekindikleri için genellikle yapamayacakları ya da sonucunda yıpranacakları şeylere bile evet demektedirler.

Bir insanın her konuda evet demesinin önemli sebeplerinden biri de dışlanma korkusudur. Genellikle kolay arkadaş bulamayan ya da çevresine kolay ayak uyduramayan insanlar dışlanmaktan çekindikleri için karşısındaki kişilerin her dediğine evet diyeceklerdir. Bu durum beraberinde bazı sorunları da getirecektir.

Hayır demek, kişilerin o olayı yapamayacağını bildirmesi demektir. Bu da karşı taraf için bir zıt fikir olacak, dolayısıyla belki çatışma çıkacaktır. Çatışma ortamından korkan kişiler de bu nedenle hayır demek yerine evet diyerek ortamın huzurunu sağlamaya çalışacaklardır.

Hayır demek istememesinin nedeni kişilerin kaba görünme ve karşı tarafla ilişkisinin kesilme korkusudur. Bunu oldukça naif insanlar ya da karşısındakini kaybetmekten korkan insanlar yapmaktadır. Zor durumda kalsalar da her olaya evet diyerek kendilerini ortama alıştırmaya çalışmaktadırlar.

İnsan Nasıl Hayır Diyebilir?

Hayır demek, sanıldığı kadar zor değildir. Aksine basit önerilerle bile karşısındaki insana hayır demek mümkün olacaktır. Unutulmamalıdır ki kişiler karşısındakinin isteği kendine uymuyorsa evet demek zorunda değildir.

İnsanlara hayır demek için önce dürüst olmak gerekir. Yalanların içerisinde olduğu bahaneler herkesi fazlasıyla yıpratacaktır. Bu nedenle açıkça hayır, yapamam deme şansınız bulunmaktadır. Bu cümle karşı tarafa sizin bir duruşunuz olduğunu ve kendinizden taviz vermeyeceğinizi de gösterecektir. Yani en uygun reddetme cümlesi “Hayır, yapamam” olarak nitelendirilebilir.

Bir işe uygun olmadığını düşünen kişiler zaman zaman toplum baskısı ile o işi kabul etmek zorunda kalabilir. Ancak işi almak istemezse “Bu işe uygun olduğumu düşünmüyorum, X bu işi daha iyi yapacaktır” denebilir.

Bir işi yapmayı isteyen fakat bu iş için zamanı olmayan kişiler hayır demek konusunda zorlanırlarsa kibarca “Bu işi yapmayı çok isterdim fakat emin ol hiç vaktim yok” diyerek çözüm bulabilir. Bu hem kırıcı olmayan, hem de gayet dürüst cevaplardan bir tanesi olacaktır.

İnsanlar karşı tarafın bahsettiği durumu içerisinde bulundukları zamandan ötürü yapmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda yanlış anlaşılmak istemeyen ya da kaba olmak istemeyen kişiler doğrudan hayır demek yerine “Şu anda başka bir işle ilgileniyorum, fazla zamanım yok” şeklinde bir cümle ile karşı tarafı da kırmadan teklifi doğrudan reddedebilir.

İnsanlar bazen karşılaştıkları bazı tekliflere ne evet ne de hayır diyebilirler. Bu açık uçlu tekliflerle karşılaşılması durumunda bir süre düşünmek isteyen, daha sonrasında karar verecek olan kişiler “Önce biraz düşünmek istiyorum” gibi net ve zaman isteyen bir ifade kullanabilir. Bu beş adım sayesinde hayır demekten çekinen kişiler için hayır demek kibar ve gayet normal bir boyuta taşınacaktır.

Devamını Oku

Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir?

Depresyon, çağımızın en büyük psikolojik rahatsızlıklarından biri olarak tanımlanmaktadır. Bir türü yapılan hiçbir işten haz alamamak ve üzgün bir ruh halinde olmak şeklinde de açıklanabilir. Bilinmesi gereken en önemi konu her moral bozukluğunun arkasında depresyonun olmamasıdır. İnsanlar hayatlarının her sürecinde kötü olaylarla karşılaşabilir. Üzülebilir, kırılabilir ya da sürekli bir şekilde motivasyonu düşük olabilir. Tüm bunlar depresyon belirtisi değildir. Depresyonun seyri farklıdır ve bu tür olaylara kıyasla daha uzun süreli daha büyük bir hastalık halidir. Pek çok açıdan tehlikeli olan depresyon hastalığı, aslında doğru destekle kolaylıkla atlatılabilmektedir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon, günlük hayattaki diğer sıkıntılı süreçler gibi kendini gösterdiği için genellikle toplum içerisinde fark edilmez. Daha profesyonel birinin görmesi kişinin sorunun çözülmesi için iyi olacaktır. Depresyonu genel sıkılganlıktan ayıran önemli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler takip edilmeli ve kişilerin psikolojisi analiz edilmelidir.

İnsanoğlu yaşadığı süreçte daima acılar çekecek ve umutsuz hissedecektir. Bu durum tüm insanların hayatlarının içerisinde yer almaktadır. Yalnız tüm bu küçük çaplı bunalımlar depresyon kapsamında değildir. Gayet doğal ve her insanın hayatında olan bu süreç haftalarca ya da aylarca sürüyorsa o zaman bu uzun zaman dilimi depresyona işaret etmektedir.

Depresyon hastalığı teşhis edilen kişiler gün içerisinde yaptıkları aktivitelerden eskisi kadar zevk alamazlar. İşlevsizlik ve artık normalde zevk alınan hiçbir şeyden zevk alamama durumu meydana gelecektir.

Depresyona yakalanan insanlar gün içerisinde hiç enerji harcamasa bile yaptıkları en ufak iş onlara külfet olarak gelecektir. Tüm bu işleri yaparlarken hat safhada olan bir uyuşukluk ve bir bıkkınlık hissedeceklerdir. Tabii bu süreçte düşünülen enerji kaybına bağlı olarak uyku bozukluğu da meydana gelmektedir. İstenilenden az ya da istenilenden az uyunması bu konunun bariz örneğidir.

Depresyon hastalığı kişilerin istemsizce ağlamasına neden olmaktadır. Beklenmeyen anlarda gelen ağlama krizleri, kişilerin kendini değersiz hissetmesi gibi durumlar iki haftadan daha uzun süre tekrar ediyorsa o zaman depresyon belirtisi olarak görülebilecektir.

Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?

Depresyon hastalığı ile başa çıkmanın pek çok farklı yolu vardır. Bu yollardan bazıları kişisel anlamda uygulanabilecek yöntemlerken bazıları profesyonel bir müdahaleyi gerekli kılmaktadır.

Depresyonla mücadele etmenin en iyi yollarından biri konuşma terapisi almaktır. Uzman bir kişi tarafından dinlenmek ya da uzman bir kişi tarafından yönlendirilmek pek çok insana iyi gelmektedir. Bu nedenle psikolog unvanı almış kişilerden randevu alarak bu terapiye gitmek insanları rahatlatacaktır.

Türkiye’de pek çok kişi reçeteli psikoloji ilaçlarına olumsuz bakmaktadır fakat depresyon hastalığı da tıpkı diğer hastalıklar gibidir ve tedavi edilmezse daha büyük sorunları beraberinde getirmektedir. Bu nedenle zor durumda olan kişiler iyileşip sağlıklı bireyler olmak için depresyonu yenmek adına reçeteli ilaç kullanımını denemelidir.

Yeni hobiler bulmak depresyonda olan/olmayan pek çok kişiye farklı bir bakış açısı katacaktır. Pek çok psikolojik bunalımda olduğu gibi depresyon döneminde de yeni aktiviteler bulmak ve bu aktivitelerle meşgul olmak kişilerin üretkenliğini arttıracak, depresyon döneminin bitmesine yarayacaktır. Hobi ve aktiviteler daha sonrasında devam ettirilirse ortaya güzel işler çıkabilecektir.

Depresyon hastalığı mücadele sürecinde kişilerin moral ve motivasyonunu en çok arttıran konu destek ağıdır. Depresyon sürecinde kişi, yanında kendi destekçilerini bulduğu için çok kolay bu süreci atlatabilecektir. Her şeyden önemlisi en az hasarla bu dönem atlatılacağı için tekrarlama ya da bu dönemde kötü alışkanlıklar edinme ihtimali de az olacaktır.

Devamını Oku

Psikoloji Nedir? Psikologların Görevleri Nelerdir?

Psikoloji kelimesi , hayati nefes / insan ruhu anlamına gelen Yunanca psişe kelimesinden gelir (Yunan tanrıçası Psykhe'den, ruhun tanrıçası). Amerikan Psikoloji Derneği (APA), psikolojiyi basitçe insan aklının ve davranışının incelenmesi olarak tanımlar. Psikoloji, insan deneyiminin tüm yönlerini kapsar ve psikoloji çalışması, davranışı anlamada yer alan tüm unsurları ve daha kesin olarak davranışı motive eden faktörleri kapsar.

Psikoloji, zihinsel süreçlerin, davranışların ve ikisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Psikolojideki zihinsel süreçler, diğerleri arasında öğrenme, motivasyon, akıl yürütme ve duygu ile ilgilidir. Başka bir deyişle, psikoloji çalışması, ister tek başına ister diğer insanlarla veya çevreyle etkileşimde bulunurken, insanların nasıl düşündüğünü, hissettiğini, öğrendiğini, etkileşime girdiğini, algıladığını ve anladığını öğrenmeyi içerir.

Psikoloji, hem doğuştan gelen faktörlerle ve doğa yasalarıyla uyumlu ilkel dürtülerle ilgilenen bir doğa bilimidir hem de davranışların, duyguların ve düşüncelerin ve bunlara katkıda bulunan çevresel faktörlerin incelenmesiyle ilgili bir sosyal bilimdir.

Psikoloji Alt Dalları

 • Deneysel Psikoloji
 • Fizyolojik Psikoloji
 • Sosyal Psikoloji
 • Psikometrik Psikoloji
 • Klinik Psikoloji
 • Danışmanlık Psikolojisi
 • Eğitim Psikolojisi
 • Öğrenme Psikolojisi
 • Gelişim Psikolojisi
 • Siyaset Psikolojisi
 • Spor Psikolojisi
 • Adli Psikoloji

 

Psikolog Nedir?

Psikologlar, insan davranışları üzerine çalışmaları, kişilerarası ilişkiler, halk sağlığı, suç ve terörizm, eğitim, ekonomi ve sağlık hizmetleri ile ilgili birçok güncel sorunu ele almaya yardımcı olan bilim adamları, araştırmacılar, terapistler ve klinisyenlerdir. APA'ya göre, psikoloji sağlık, zindelik ve bireysel ve organizasyonel etkililikte büyük bir rol oynar.

En basit ifadeyle, bugünün psikologları çeşitli rolleri:

 

 • Temel ve uygulamalı araştırma yapma
 • Topluluklara ve kuruluşlara danışman olarak hizmet edinme
 • İnsanları teşhis ve tedavi etme
 • Zeka ve kişiliği test etme
 • Danışanla terapötik bir oluşturma
 • Gizliliği koruma

Psikologların Genel olarak Çalıştığı Rahatsızlıklar

 • Bağımlılıklar
 • Otizm
 • Bipolar bozukluk
 • Zorbalık
 • Yeme bozuklukları
 • Etik
 • Nefret suçları
 • İnsan hakları
 • Çocuklar ve medya
 • Lezbiyen, eşcinsel, biseksüel, transseksüel
 • Yarış
 • Sosyo-ekonomik durum
 • Gençler
 • Stres
 • Şiddet

 

 

 

 

 

Devamını Oku
Psikoloji Nedir? Psikologların Görevleri Nelerdir?